Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura pentru biciclete

593 posts, 156746 views
 
Go to page:  1  ... 37 38 39 40 41 42 43
 
 

📖 Pagination options
Re: Infrastructura pentru biciclete Zetterberg

Asta este corect, nu și-ar îndeplini scopul pentru că, spre deosebire de țările occidentale, amenajarea de piste de biciclete în România are ca sarcină și schimbarea mentalității oamenilor, iar pentru asta trebuie investit în soluții mai scumpe și "arătoase", pentru a produce o schimbare a atitudinii oamenilor mai din temelii. Cel puțin în primă fază. În Germania măsura asta funcționează pentru că beneficiarii ei au mersul pe bicicletă împământenit din grădiniță, și atunci se justifică mai ușor. Aici mai e mult de muncă la noi, mai ales în ceea ce privește partea mai în vârstă a societății, cel puțin în București.

 


Re: Infrastructura pentru biciclete mirceade

Nu avem noi șoferul de autobuz care să stea în spatele unui copil de 7-8 ani pe un shared lane. La noi șoferii de autobuz sunt primii care fac praf stâlpișorii de separație.

 


Re: Infrastructura pentru biciclete Isaac

Nu or fi toți șoferii STB așa însă destul de recent un șofer de troleibuz de pe linia 93 ori 69 nu îmi amintesc bine, trece cu viteza la milimetru pe lângă mine, eu fiind pe trotinetă si are grija sa ma si claxoneze din spate.
In acel moment când mi-a dat brusc claxon era sa intru in mașinile parcate la bordură. Se petrecea toată tărășenia pe strada Sibiu care are doar o bandă pe sens si parcare la bordura însă banda e destul de generoasa cât sa încapă foarte bine cu troleibuzul pe lângă mine fără sa îl deranjez.

La semafor m-am dus lângă el sa îl întreb de ce mi-a dat claxon ca îmi putea provoca un accident dacă ma speria mai tare si aveam o reacție impulsivă sa trag de ghidon. Răspunsul lui a fost ca ce caut eu cu trotineta pe carosabil, el dorea sa ma avertizeze ca nu merg pe “banda de biciclete” si îmi arată către trotuar. Am văzut ca n-am cu cine si l-am lăsat așa.

 


Re: Infrastructura pentru biciclete Zetterberg

E clar că unii șoferi de autobuze etc. nu au chef de așa ceva dar nu este ca și cum șoferii mașinilor ar avea o atitudine de o calitate superioară. Și nici împrejmuirea cu stâlpișori nu reprezintă o soluție care rezolvă toate problemele. Uneori mai vine familia rămasă în București la noi în vizită și recent mi-a venit și vărul, cu mâna făcută praf. L-am întrebat ce a pățit și mi-a spus că circula frumos cu o săptămână în urmă pe pista de biciclete de pe Berzei (cu stâlpișori pe ambele părți), și de pe trotuar (!?) iese un SUV negru din parcare - pentru că trotuarul acolo servește și drept parcare, în ciuda stâlpișorilor - dând să treacă peste pistă și către banda rutieră. Vărul meu a crezut că na, fiind pe pistă și circulând, șoferul mașinii ar aștepta ca el să treacă și abia după aceea să-și ducă manevra de altfel nu chiar legală la bun sfârșit. Șoferul mașinii, ori a zis, văzându-l prin retrovizoare, "băi, ăsta oricum e lent, am trecut demult pe șosea până ajunge ăsta la mine" ori, varianta doi, aștepta ca văru-miu să frâneze și să-i dea prioritate, că doar SUV, ori probabil nici nu s-a uitat ca să se asigure, ce-i drept e că asta a rezultat într-un impact direct din care văru-miu a plonjat și a alunecat câțiva metri pe asfalt. Printre stâlpișori este foarte greu de eschivat stânga-dreapta și evitat un asemenea contact, singura soluție fiind frânarea bruscă, iar nici aceasta nu dă roade mereu.
Spun și aici ce i-am spus și lui: Deocamdată, mersul pe bicicletă, trotinetă, placă etc. pe vreo pistă din afara parcurilor din București este încă foarte periculos, autoritățile tratându-l până acum ca pe un afterthought.

 


Re: Infrastructura pentru biciclete Zetterberg

Probabil nici această propunere nu va vedea vreodată lumina zilei. Aș paria că nu mai apare traseul ăsta în noul program electoral pentru un al doilea mandat al domnului Primar Mihaiu, dar asta ar trebui să facă votanții mult mai circumspecți față de alte lucruri care s-ar putea să apară acolo drept promisiuni fezabile.
RADU-MIHAIU-Program-Electoral.pdf.png (1.76 MB; downloaded 283 times)

 


Go to page:  1  ... 37 38 39 40 41 42 43
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421249 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use