Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Consolidarea și punerea în siguranță a clădirilor de PMB

91 posts, 26608 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Consolidarea și punerea în siguranță a clădirilor de PMB Cristi N

Norocul se explica prin faptul ca TCMB-ul a fost pus pe picioare si acum pot face atat documentatii cat si lucrari efective.

 


Re: Consolidarea și punerea în siguranță a clădirilor de PMB ByOnu

Imobilulul acesta, aflat la intersectia Str. Academiei cu Bd. Regina Elisabeta, a avut fatada reabilitata de catre Compania Municipala de Consolidari, in mandatul precedent.

In prezent este abandonat, iar geamurile sparte si usile deschise doar agraveaza infiltratiile si degradarea imobilului.

Din ce stiu de la un amic ai carui parinti au lucrat la o institutie a PMB, la etajele superioare acum 10-15 ani, imobilul este al PMB.

Abia abia ne chinuim sa reabilitam cladirile darapanate, insa ne batem joc la propriu de cele reabilitate.

Ce se intampla?!
IMG-20240210-WA0006.jpg (790.63 KB; downloaded 446 times)
IMG-20240210-WA0005.jpg (765.88 KB; downloaded 445 times)
IMG-20240210-WA0004.jpg (616.7 KB; downloaded 446 times)

 


Re: Consolidarea și punerea în siguranță a clădirilor de PMB shoppy

Cat timp nu avem o legislatie pentru cladirile protejate care pe de-o parte sa ajute proprietari sa le intretina si pe de cealalta sa-i forteze pe proprietari sa le intretina atunci degeaba le repara primaria sau ONG-urile, sunt bani aruncati pe geam.

 


Re: Consolidarea și punerea în siguranță a clădirilor de PMB ByOnu

Nu cred ca ai citit ce am scris. PMB a reabilitat o cladire care ii apartine, in mandatul 2016-2020, iar apoi a abandonat-o.

O sa scriu PMB sa vad ce au de zis.

 


Re: Consolidarea și punerea în siguranță a clădirilor de PMB shoppy

Am citit si am luat in considerare.

 


Re: Consolidarea și punerea în siguranță a clădirilor de PMB cris_m

Apropo, cladirea nu a fost consolidata, ci doar a fost spoita....

 


Re: Consolidarea și punerea în siguranță a clădirilor de PMB ByOnu

Fatada si acoperisul au fost reabilitate, chiar foarte calitativ.

Dupa cum explica C.M. Consolidari, in mandatul trecut, cladirile erau expertizate, iar daca gradul de incadrare nu impunerea consolidare structurala, reabilitau exteriorul. Ceea ce nu este deloc un lucru rau. Este usor nerealist sa ne asteptam la reabilitarea structurala a sute de cladiri intr-un termen scurt, insa fatadele se pot face multe si rapid - iar pe masura ce se gasesc fonduri si un mecanism administrativ, sa se intervina si pe structura. Din nou, nu vorbim despre cladiri in clasa I de risc seismic precum Hanul Solacolu, la alea n-ai ce fatada sa faci. Dar sunt cladiri bune / decente structural care au fadate obosite.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421255 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use