MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Berceni

9 posts, 710 views
Stația Berceni sorin.niculescu_

Nu am găsit un topic al stației Berceni pe forum, dar nici nu am îndrăznit să creez unul, pentru că după părerea mea, un topic care este dedicat unei stații de metrou trebuie să înceapă cu niște informații importante despre aceasta, respectiv data deschiderii, magistrala de care aparține și multe altele. În fine, revenind la ce voiam să vă arăt și să vă transmit, în această seară am descoperit faptul că la Berceni s-au montat două plăcuțe pe peronul care, în mod normal, este utilizat pentru îmbarcare cu destinația Pipera, în stilul celor de la Gara de Nord, pozate de @sab . Acestea arată după cum urmează:
IMG_4940.jpeg (1.66 MB; downloaded 1298 times)
IMG_4941.jpeg (1.65 MB; downloaded 1298 times)

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex ByOnu

Fascinant ca pana si aceste panouri au fost gresite din start.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex edi1717

Dar care este motivul pentru care exista aceasta procedura? Personal, folosesc aproape zilnic metroul de la Berceni sau Tudor Arghezi, si mereu observ pe cineva care este nedumerit. Nu aduce decat a lipsa de respect fata de publicul calator.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex punmeister

Se lucreaza la componenta de signaling a tronsonului astfel incat sa fie inclusa in sistemul CITYFLO 350.

 


Re: Discuții diverse despre Metrorex ByOnu

Ma gandesc (!) ca procedura are de a face cu uzura echilibrata a ambelor fire si testarea instalarii semnalizarii.

 


Re: Stația Berceni Gabi23

Berceni
20240203_210426.jpg (1.45 MB; downloaded 550 times)

 


Re: Stația Berceni Aron

“De ce se numea IMGB?” Măcar de puneau în paranteză de la ce vine acronimul

 


Re: Stația Berceni WT_fan06

Noi știm asta; colegul remarcase că acest detaliu ar fi trebuit precizat pe placă. Însă, și dacă ar fi fost menționată fabrica, probabil s-ar fi scris "o fabrică din zonă", așa cum a fost scris pe alte plăci.

 


Re: Stația Berceni subway guru

Zona de sud duce mare lipsă de denumiri istorice relevante și de tradiție drept pentru care s-a recurs la translatari de denumiri foarte departe de origini și fără nicio relevantă locală…

 


Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421269 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use