Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Generalități despre parcări

389 posts, 84315 views
 
Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28
 
 

📖 Pagination options
Re: Generalități despre parcări andrei11

Aproape toată str Avrig de la Iancului la Ferdinand e albăstrită cu  locuri rezervate. Când locul e ocupat de altcineva şi vine "titulaul" apare şi <<Locala>> şi încearcă să rezolve ei problema.  Cred că e legat ceva de abonamente.
Deci uşor uşor ideea <<albăstririi>> duce de fapt în multe locuri la parcări rezervate prin abonament...Nici vorbă de mobilitate / de poluare mai puţină, de etc.

 


Re: Generalități despre parcări subway guru

Ar trebui gasita si o metoda de diferentiere intre locurile rezervate pe abonament si cele la liber cu plata la ora.

 


Re: Generalități despre parcări andrei11

Păi există, e semn pus de parcare interzisă, numărul maşinii şi numărul autorizaţiei...
Oricum pe Avrig aproape toate sunt rezervate cu abonament...

 


Re: Generalități despre parcări Serban

Modificarile regulamentului se aplica de la 01.03.2023. Deci, in continuare este posibila rezervarea locurilor de parcare.

Dar, locurile albastre rezervate nu se rezerva cu conuri, ci scrie pe ele, cu vopsea, REZERVAT. Plus placuta cu rezervat. E posibil ca acel loc sa fie rezervat abuziv, merita o sesizare la Politia Locala.

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

Așa cum am promis, digitalizăm serviciul de parking!
➡️ Primele mașini Smart din România - dotate cu un sistem digital de monitorizare a parcărilor - au ajuns în București.
Sunt mașini electrice, utilizate de compania de Parking.  (mai multe poze în comentarii ↘️)
Mașinile vor ieși în teren, de săptămâna viitoare și vor controla dacă ați plătit parcarea.

326457137_487268033572250_4736611193470825473_n.jpg (77.54 KB; downloaded 1258 times)

326485715_1130688397594399_3355040418831958125_n.jpg (86.43 KB; downloaded 1258 times)



Sursa: pagina de Facebook a viceprimarului.

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

852 de conducători auto indisciplinaţi au fost sancţionaţi contravenţional pentru parcare neregulamentară, de la începutul anului, în Capitală.

Poliția Locală a Municipiului București continuă acțiunile pentru depistarea și sancționarea celor care parchează neregulamentar și pun în pericol siguranța rutieră și pietonală.

Zilnic, pe principalele artere de circulație ale Capitalei și în proximitatea parcărilor publice amenajate de către municipalitate, polițiștii locali ai D.G.P.L.C.M.B. depistează zeci de conducători auto indisciplinați care parchează în disprețul legii și al bunului simț: pe treceri de pietoni, pe trotuare, în intersecții sau în stații STB.

De la începutul anului, agenții Poliției Locale București au constatat 1729 de  situații de nerespectare a regulilor de circulație referitoare la oprirea / staționarea voluntară a autovehiculelor.  852 de conducători auto  au fost sancționați contravențional iar 877 de  proprietari de autoturisme au fost notificați în vederea comunicării datelor de identificare ale conducătorilor auto care au încălcat OUG 195/2002 privind circulația pe drumurile publice. Valoarea totală a amenzilor a fost de 250.951 de lei

Acțiunile Direcției Generale de Poliție Locală și Control a Municipiului București privind descurajarea șoferilor care aleg să staționeze sau să parcheze neregulamentar în Capitală vor continua.


Sursa: pagina de Facebook a Politiei Locale Bucuresti
supararemare.jpg (128.36 KB; downloaded 1251 times)

 



Re: Generalități despre parcări ByOnu

Toate noile parcometre pe care le-am intalnit prin oras sunt instalate langa stalpi de iluminat si sunt conectate la ei prin cabluri pozate direct pe trotuar. Atunci de ce si-au mai pierdut timpul cu panoul solar?

*cel din clipul de promovare al viceprimarului, pe Bd. Aviatorilor, nu este langa un stalp si nu stiu daca este conectat la ceva. Probabil unele merg exclusiv pe energie solara?
IMG-20240125-WA0006.jpg (147.06 KB; downloaded 617 times)
IMG-20240125-WA0005.jpg (111.86 KB; downloaded 617 times)

 


Re: Generalități despre parcări Albert

Și cele de pe Aviatorilor sunt conectate la stâlpii de iluminat. Doar ca sunt conectate prin spate (nu prin lateral) și nu se vede în video.

 


Re: Generalități despre parcări 1689

In ceasul al sh’pelea si-au dat seama ca nu toata lumea are/stie sa foloseasca telefoane smart ?!
Nu-mi vine sa cred !!

 


Re: Generalități despre parcări cris_m

Stai linistit ca parcometrele vor merge maxim 2 luni, dupa vor incepe sa aiba diverse probleme pana cand, in cele din urma, isi vor da sfarsitul. Asta daca nu cumva vor fi ca cele de pe Liviu Rebreanu, neutilizate din 2013 si pana in prezent...  :popa:

 


Re: Generalități despre parcări Albert

Există parcometre pe Liviu Rebreanu?

 


Re: Generalități despre parcări 1689

… pina cind o sa-i dea cineva in judecata pentru ca, de buna credinta, neavind telefon mobil sau internet, n-a avut cum sa plateasca parcarea.

Si sa vezi cum - minune mare - or sa se instaleze/functioneze parcometrele (ca in orice oras normal din lume…).

Aberatia care exista in Bucuresti - sa nu poti plati decit on-line sau cu mai stiu eu ce apps-uri sau SMS- n-am vazut-o pina acum.

Un avocat destept va intreba, cindva, care sint costurile si care sint comisioanele platite diferitilor intermediari si de ce.

 


Re: Generalități despre parcări cris_m

Albert wrote here:
Există parcometre pe Liviu Rebreanu?

Bineinteles, au fost puse cand s-a modernizat bulevardul si n-au fost folosite niciodata. N-am mai fost atent acum mai recent daca nu cumva le-au scos odata cu marea "paveliada roz". Uite un exemplu de parcometru: https://maps.app.goo.gl/xRAFPvzUBN2cY4vZ9

 


Go to page:  1  ... 22 23 24 25 26 27 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422089 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use