Regiunile RomânieiOlteniaJudețul Vâlcea

 

Topic: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea

98 posts, 30126 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Nenea_titi

Cum se comportă Otokarele la Râmnicu Vâlcea ?

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Suprinzător se comportă bine, comparativ cu cele din București. La momentul când am mai fost în oraș, respectiv la începutul lunii decembrie circulau pe toate traseele.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

La momentul actual, flota societății ETA este alcătuită din cele 8 autobuze Golden Dragon achiziționate in 2013, 3 microbuze Iveco Stratos din 2018 și 2 Iveco Feniksbus din 2022, plus recent achiziționatele Ototkare. Autobuzele Irisbus Citelis au fost retrase din circulație, ultimul care a circulat fiind VL 24 BUS când a fost festivalul "We Love Music" în august 2023. De asemenea și microbuzele / midibuzele Karsan sunt retrase tot din 2023. De autobuzele MAN și DAF nu mai are rost să intru în discuție, multe din ele deja sunt fier vechi sau casate.

Iar pentru nostalgici, în garajul ETA să știți că încă există Rocar-ul U410  ;)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

Rocarul este (din câte se pare la vizualizările stradale oferite de Google) spațiu de depozitare, deci i-a prins bine măcar așa. Însă nu cred că mai este funcțional (complet pare, sau cel puțin în mare), deși a circulat până prin anul 2019(?) find probabil ultimul DeSimon diesel aflat în circulație comercială la nivel de țară (ultimii find Oradea, Cluj și Sighetul Marmației).

DAF-urile de genul au fost retrase majoritatea care au fost importate în țară, doar Galați ce știu să mai aibă câteva iar Fetești are și din cele roșii, mai vechi, deși situația lor nu-mi este foarte clară la momentul actual.

Otokare similare STB-ului mai are cineva înafară de Vâlcea?

Cu toate că nu-și mai are rostul, DAC-urile când au fost retrase? Cel trimis în 2019, înțeleg că a fost reactivat doar pentru acel eveniment (deși nu înțeleg la ce s-a mai prezentat încă un DAC craiovean, și un kitsch de mașină...), deci înseamnă că era retras de mai mult timp.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

În noiembrie 2023 nu mai era tras la gard, ci între un Karsan Atak și un microbuz Ford, ambele retrase (l-am marcat cu niște săgeți să fie mai ușor de destins unde este). Nu știu dacă acum încă mai este spațiu de depozitare. A fost retras în anul 2020.




Și să-ți răspund și la celelalte întrebări:

- În afară de București, Rm.Vâlcea este singurul oraș din țară care mai are autobuze Otokar, singura diferență fiind aceea că cele vâlcene sunt pe gaz natural comprimat.
- DAC-urile au fost retrase per total în 2018, ultimul care a mai circulat fiind VL 14 BUS, ce a mai făcut curse doar pe fosta linie de sezon, 7S (Dispecerat Nord - Ștrand Ostroveni) până pe la începutul lunii septembrie a acelui an, având la acea vreme și "echiparea" făcută pentru ziua copilului în 2017. Cel care a fost trimis în 2019, VL 01 TKY era retras din câte îmi aduc aminte de cândva pe la mijlocul spre sfârșitul anului 2016.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

Am vrut să zic că imaginile stradale sunt un pic mai vechi, și s-ar putea să nu mai fie actuale. În orice caz, rămâne teoretic în conservare ca DAC-urile iar mai târziu posibil să ajungă tăiat.

Am zis 2019 deoarece asta am concluzionat pe baza acestui mesaj:
andreir14 wrote here:
Revin cu o actualizare: se pare că Rocar-ul U410 a fost casat...

Cred că pentru TKY s-a făcut un ITP și s-a încheiat un RCA măcar pentru o lună, doar pentru cursa de la Sibiu. Observ că în Oltenia a fost o simpatie (dacă pot să zic așa) mai mare pentru DAC-uri decât în restul regiunilor, find ultima zonă unde se mai puteau găsi în exploatare.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Fix așa s-a și întâmplat, i s-au făcut niște retușuri să arate bine, i s-a făcut asigurare o lună și ITP-ul, iar dupa eveniment nu se mai știe care i-a fost soarta. Tind să cred că acum doar U410-le mai există în garajul ETA, DAC-urile fiind casate deja de mult.

Ultimul oraș din Oltenia în care au mai circulat DAC-uri a fost Tg.Jiu.

În urmă cu vreo 6-7 ani, cei de la ETA aveau cont pe un forum de transport public și am văzut că mai comunicau informații legate de flotă, ar fi interesant dacă ar mai face-o și acum, dar la ce conducere există, mare mi-ar fi mirarea...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

DAC-urile sunt sigur casate, deoarece nu prea mai ține nimeni autobuze retrase de ani de zile dacă nu au niciun fel de întrebuințare + valorificarea lor constată eliberarea unor locuri în garaj și un ban la buget. Chiar dacă poate, respectivele modele sunt rare și nu ar merita autogenul, însă oferirea lor către oricine interesat (cum de altfel așa a procedat Tg. Jiu, de puteai să-ți cumperi și un troleibuz ca persoană fizică), observ că în general depinde de buna voință primăriei și a societății subordonate.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Eu cred că s-ar fi putut și la Vâlcea să se facă așa ceva, mai ales că DAC-urile pe care le mai aveau erau într-o stare cât de cât bună (14 BUS fiind cel mai îngrijit din toate), însă la ce primar avem și la cât de controlată politic este societatea ETA, gândul le-a stat doar la niște bani făcuți rapid.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea GPS

Autobuzele au fost scoase la licitație până acum. Nu văd de ce nu le-ar fi putut cumpăra cineva dacă era interesat. Chiar pe forum s-a specificat de fiecare dată că se scot la licitație vehicule scoase din uz.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Totusi nimeni nu știe ce autobuze au fost scoase la licitațiile astea. De exemplu în Tg.Jiu când s-au organizat licitații, în anunțuri au fost precizate exact modelele plus kilometrajul. În schimb la Vâlcea, trebuia să contactezi tu dar degeaba, eu le-am dat email și nu mi-au răspuns...

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

Referitor la licitații - nici la Buzău n-am găsit ceva concret cu casarea BMC-urilor în 2022 (decât un fel de acord cu ADI Mărăcineni, dar nu știai mai nimic de ce mașini era vorba, suma încasată etc), unde s-au vândut cam pe la spate unei firme amicale (spusă de șoferii care le-au văzut la capătul lui 4 de la Somet), cu toate că nu a fost vorba de DAC-uri referitor la discuții. În 2008 însă, da, a fost cu transparență și ca fapt-divers, costa tot pe la vreo 8000 lei și ceva unul, erau și 3 articulate care însă erau piperate la preț datorită numărului de ani puțini (vreo 12) și investiție cam neamortizată.

La Craiova nimic. Cu toate că puteau măcar scoate mașini care apucaseră anul 2020, nu din cele retrase și chelite butelie de prin 2013.

Km. precizați la Tg. Jiu? Ori n-am observat personal, ori confuzi cu altceva...

LE: mi-am amintit că aveam o poză pe un alt forum cu un DAC surprins în vara lui 2013, pe undeva înafara orașului, mai exact cu VL 01 JAB:
SAM_0450.JPG_thumb.png (493.38 KB; downloaded 772 times)

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Pun si eu o poză mai veche pe care o aveam de pe un alt forum :)
VL 47 BUS - singura poză existentă cu el, casat mă gândesc eu probabil între 2010 și 2013.


 


Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea PTMZ

De la moderator citire
@DRK dacă fotografia nu îți aparține, te rog să menționezi sursa și să oferi un link direct către aceasta, așa cum este stipulat în regulament. Mulțumesc.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Vâlcea  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421278 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use