Regiunile RomânieiBanatJudețul Caraș Severin

 

Topic: 10 autobuze electrice noi - Reșița

24 posts, 3736 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: 10 autobuze electrice noi - Reșița fl82

Ce marca sunt aceste noi autobuze electrice ?  Pe internet am gasit scris ca in afara de aceste 10 vor mai fi achizitionate inca 14  (deci in total vor fi 24) de asemenea autobuze electrice!

 Dupa ce vor fi achizitionate toate 24 de astfel de autobuze electrice, actualele autobuze diesel apartinand  societatii "Transport Urban Resita" vor fi retrase complet din circulatie ?

 Conform datelor de pe site-ul oficial al societatii TUR in prezent in Resita exista 11 linii de autobuze urbane.  Dupa ce vor fi puse in circulatie cu calatori si tramvaiele sa zicem ca vreo doua linii actuale de autobuze urbane ar putea fi inlocuite de linia de tramvaie, deci vor ramane probabil cca 9 linii de autobuze urbane in Resita.
  Acuma nu stiu daca si cum cu doar 24 de autobuze (daca toate autobuzele diesel care circula in prezent ar fi retrase din circulatie) ar putea fi acoperite, cu o frecventa decenta de circulatie, 9 linii de autobuze urbane!

 


Re: 10 autobuze electrice noi - Reșița PTMZ

Modelul este ZTE Granton GTZ6129BEVR, mă mir că nu l-ai recunoscut la cât de răspândit e prin țară și cât de mult a fost discutat despre el pe forum. Este exact același model de la București.

Conform Busphoto, fără a socoti ZTE-urile, TUR are 27 de autobuze Volvo și VDL, deci 24 de autobuze ar fi suficiente pentru a înlocui flota actuală. Logica spune că dacă s-au descurcat cu 27 de autobuze pe 11 linii, s-or descurca și cu mai puține autobuze pe mai puține linii.

 


Re: 10 autobuze electrice noi - Reșița 1689

Asta ar insemna ca Resita devine - odata cu inaugurarea tramvaiului - primul oras din tara cu transport public complet electric ?

 


10 autobuze electrice noi - Reșița Andrei Andraș

Există deja asemenea orașe - Turda, Beclean, Suceava, Gura Humorului, Mangalia, Slobozia, Carei.

 


  • D94
  • Posted:
  •  

Re: 10 autobuze electrice noi - Reșița D94

@PMTZ, se vor descurca, deoarece principala linie de autobuz (2), va fi înlocuită cu tramvaie. Restul liniilor au o frecvență mai redusă. Poate vor păstra câteva autobuze pentru transportul spre domeniul schiabil Semenic.

 


Re: 10 autobuze electrice noi - Reșița 1689

Multumesc @Andrei Andraș pentru informatii, nu urmarisem evolutia transportului in Suceava si Slobozia (comparabile oarecum ca marime cu Resita).

Ceea ce diferentiaza insa Resita de celelalte orase e ca va avea doua sisteme de transport electric (ar fi putut fi si Suceava la fel daca nu desfiinta troleibuzele…)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: 10 autobuze electrice noi - Reșița GPS

Andrei Andraș wrote here:
Există deja asemenea orașe - Turda, Beclean, Suceava, Gura Humorului, Mangalia, Slobozia, Carei.

În Slobozia circulă în continuare și autobuze Diesel MAN.

 


Re: 10 autobuze electrice noi - Reșița david_tram_resita

fl82 wrote here:
Ce marca sunt aceste noi autobuze electrice ?  Pe internet am gasit scris ca in afara de aceste 10 vor mai fi achizitionate inca 14  (deci in total vor fi 24) de asemenea autobuze electrice!

 Dupa ce vor fi achizitionate toate 24 de astfel de autobuze electrice, actualele autobuze diesel apartinand  societatii "Transport Urban Resita" vor fi retrase complet din circulatie ?

 Conform datelor de pe site-ul oficial al societatii TUR in prezent in Resita exista 11 linii de autobuze urbane.  Dupa ce vor fi puse in circulatie cu calatori si tramvaiele sa zicem ca vreo doua linii actuale de autobuze urbane ar putea fi inlocuite de linia de tramvaie, deci vor ramane probabil cca 9 linii de autobuze urbane in Resita.
  Acuma nu stiu daca si cum cu doar 24 de autobuze (daca toate autobuzele diesel care circula in prezent ar fi retrase din circulatie) ar putea fi acoperite, cu o frecventa decenta de circulatie, 9 linii de autobuze urbane!

Da, acum faza e că noi avem liniile 1, 2, 2A , 3, 4, 5, 6 (care este doar un tur pe zi spre lacul Secu și înapoi), 8, 9, 10 și 11 + 1S, 2S și 3S care circulă doar sâmbăta și duminica.

Să zicem că ruta 2 este acoperită de tramvai (Mol-Piața Republicii), dar am stat de vorbă cu un director de la Transport Urban Reșița (TUR) și mi-a spus că nu o să rămână toate rutele pe care le avem în prezent și după inaugurarea tramvaiului (nici ei nu știu la momentul de față cum o să arate rutele).

Legat de flota actuală, o să renunțăm la toate autobuzele pe diesel. Deci în total o să avem 24 de autobuze electrice care o să asigure rutele extraurbane și pe cele pe care tramvaiul nu le acoperă și 13 tramvaie care o să circule pe ruta Terminal Kaufland-Piața Republicii.

Eu zic să nu ne facem griji de faptul că nu o să avem material rulant pentru a acoperi toate rutele din Reșița.

Sărbători fericite vă doresc tuturor! ✌️😁

 



Re: 10 autobuze electrice noi - Reșița 1689

Nu pot sa nu remarc, dar la Resita autobuzele n-au nevoie de colivie - nu de alta, dar vad ca usa 1 este complet libera pentru accesul pasagerilor ?

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Caraș Severin  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421209 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use