Regiunile RomânieiBanatJudețul Timiș

 

Topic: Achiziții de troleibuze noi Timișoara

21 posts, 3557 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziții de troleibuze noi Timișoara punmeister

E posibil la lotul 1 sa mai vina Skoda cu troleibuzul lor pe caroserie de Temsa si eventual Bozankaya la ambele.

 


Re: Achiziții de troleibuze noi Timișoara PTMZ

Deja e destul de evident că Solaris are monopol pe piața de troleibuze de aici, deci nu mi-aș face astfel de scenarii care nu s-au adeverit niciodată până acum. Cum am spus, CS-ul e tras la indigo cu cele de la Brașov și Tg. Jiu, unde doar Solaris a ofertat, foarte probabil (99% sigur, bazat pe experiența anterioară) va fi la fel și aici.

 


Re: Achiziții de troleibuze noi Timișoara Robert

Bozankaya nu a câștigat nimic și probabil nici nu va câștiga nimic la licitațiile din România, din aceleași motive ca la București. Skoda nu cred că e încă interesată de piața din România, dar nu putem exclude o tatonare. Solaris e cam favorit, singurul concurent real al lor fiind Astra...care e ocupată până peste cap cu tramvaie.

 


Re: Achiziții de troleibuze noi Timișoara PTMZ

Solaris a depus o contestație la CNSC.
Contestatie -Troleibuze.pdf
Contestatie -Troleibuze.pdf (1.34 MB; downloaded 44 times)


Pe scurt, se cer:
- suspendarea licitației până la soluționarea dosarului
- reducerea puterii motorului de la 240 kW la 160 kW la 12m
- eliminarea cerinței de omologare prealabilă (ar fi niște subansamble care nu au fost omologate încă, din spusele celor de la Solaris)
- eliminarea cerinței pentru service (Solaris vrea să efectueze mentenanța la depoul STPT, nu la un service propriu).

 


Achiziții de troleibuze noi Timișoara Andrei Andraș

Ofertanți pentru ambele loturi:
1. BOZANKAYA OTOMOTIV;
2. SOLARIS BUS & COACH.

 


Re: Achiziții de troleibuze noi Timișoara valy

PTMZ wrote here:
Caietele de sarcini. Ambele tipuri de troleibuze vor avea minim 30 km autonomie, sunt curios daca Solaris poate satisface aceasta cerinta.

Legat de autonomia de 30 km, răspunsul cred că vine din Tychy unde înțeleg că au Trollino cu autonomia atât,  astfel că putem vedea inclusiv cât loc ocupă (din ce văzusem la fel de mult, diferă doar forma dulapului.
Totuși lansez o altă întrebare:
Ce echipamente vor avea? Deși Solaris folosește acum Medcom acolo sunt deja 50 de Skoda și sunt curios dacă vor ține cont.

 


Re: Achiziții de troleibuze noi Timișoara punmeister

Cata vreme nu s-a impus furnizorul pe partea de tractiune in CS, Solaris vine cu ce vrea.

Referitor la autonomia de 30km, o sa ocupe acelasi spatiu precum cele de la Bucuresti.

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Timiș  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421900 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use