MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Obor

10 posts, 1271 views
Stația Obor sorin.niculescu_

Am căutat forum pentru stația „Obor”, dar cred că nu există. În fine, întrebarea mea este: tramvaiele treceau prin Pasajul Obor înainte să se construiască stația? Eu știam că inițial stația de metrou „Obor” trebuia să fie stație de tramvai, dar acest lucru nu s-a întâmplat și a devenit stație de metrou. Să mă corectați dacă greșesc!

 


Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București subway guru

Da, la Obor initial era pasaj rutier cu linie de stramvai si statie pe mijloc dar Ceasca a decis sa punem statie de metrou in loc. La fel si la Piata Muncii.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse despre stațiile de metrou din București sab

sorin.niculescu_ wrote here:
inițial stația de metrou „Obor” trebuia să fie stație de tramvai, dar acest lucru nu s-a întâmplat și a devenit stație de metrou. Să mă corectați dacă greșesc!

Ba a funcționat o perioada ca stație de tramvai.
1f8006654868e74e68893d75278d10ec--romania.jpg (30.43 KB; downloaded 1339 times)
pasaj obor6.jpg (57.05 KB; downloaded 1339 times)

Când s-a introdus metroul prin stația de tramvai, tramvaiul a fost mutat pe lateralul pasajului. Era o situație ciudata si periculoasă, tramvaiul venea pe centru de la Lizeanu, apoi făcea o "fandare" in lateral, prin fata mașinilor care intrau/ieșeau din pasaj pentru a reveni in final la traseul pe centrul bulevardului.

Asta este o imagine din timpul lucrărilor de transformare a stației de tramvai in stație de metrou, se vede si tramvaiul mutat pe lateral :
met8.jpg (333.3 KB; downloaded 1335 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Stația Obor GPS

Tramvaiul ocolea și la Obor cum ocolește la Piața Muncii / Hurmuzachi.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Obor sab

Exact, ar trebui sa se faca si la Muncii ce s-a facut la Obor.

 


Re: Stația Obor shoppy

Nu se poate, Muncii este diferita fata de Obor.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Obor sab

Cu ocazia adaptării stației pentru nevăzători au găsit de cuviință sa schimbe și o parte din finisajul treptelor exterioare (înlocuite destul de recent, când s-a modernizat linia de tramvai).
S-au gândit ca sunt potrivite niște placi lucioase...
Dincolo de faptul ca se potrivesc ca nuca-n perete..am senzația ca nu vom vedea nevăzători pe acolo, dar sunt mari șanse sa vedem ceva mâini și picioare rupte.. Poza este fix la prima treapta când vii de pe trotuar.
20230623_175618.jpg (1.66 MB; downloaded 856 times)

 


Re: Stația Obor Gabi23

Stația de metrou Obor a fost inaugurată la 17 august 1989...
Obor - 21.12.2023.jpg (1 MB; downloaded 495 times)

 


Re: Stația Obor shoppy

In anii 80 in sectorul 1 ii spuneam  zonei "bucurobor" partea bucur venind de la legenda ca aici s-a asezat ciobanul Bucur si astfel a luat nastere Bucurestiul, este vreun adevar in chestia asta sau este doar propaganda comunista?

 


Re: Stația Obor omirica

Nu știu dacă e propagandă sau pur și simplu un brand comercial al cărui nume a dat naștere la speculații exagerate, dar Bucur se pare că s-a stabilit unde e acuma biserica Bucur, în spatele actualei Biblioteci Naționale, pe malul Dâmboviței.

Oricum, Bucur Obor era doar magazinul de la parterul blocului ALMO (Ansamblul de Locuințe și Magazine Obor). Locul a fost întotdeauna cunoscut sub numele de Obor.

Bine, revenind la leagănul Bucureștiului, e și asta o legendă, dar e mai plauzibilă, pentru că locul e aproape de apă.

 


Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421249 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use