MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Titluri de călătorie și sisteme de acces

1828 posts, 403521 views
 
Go to page:  1  ... 125 126 127 128 129 130 131
 
 

📖 Pagination options

Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces alchimistul

Sunt tot felul de probleme cu cartelele magnetice cumparate de la automatele din statii, am avut "eroare citire card magnetic" cu 3 cartele de 2 calatorii si cu una de 10 calatorii in ultima luna. Sunt cartele fara logo-ul AVC, in locul acestuia fiind o poza cu automatul in sine. De fiecare data merg la doamna de la ghiseu, care scrie cu pixul "pe incredere" numarul de calatorii ramase si deblocheaza poarta. De asemenea, vad din ce in ce mai multe porti de acces care afiseaza aleatoriu "magnetic indisponibil" pe fundal galben, la Vlaicu si Eroii Revolutiei, cumva in standby, fara ca cineva sa incerce sa plateasca. E o babilonie. Dupa ce epuizez ce a mai ramas pe cartela de 10, zau ca nu mai folosesc magnetic

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces Luca M.

Pacat ca am sters poza din galerie, sa ti arat trei porti de acces una langa alta de la Pipera, care toate aratau indisponibil magnetic!

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces shoppy

Pai daca nu se face nici un supracontrol nici la validare si nici dupaia atunci nu are nici o importanta ce scrie sau nu pe cartela, important este doar sa deschida poarta.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces alchimistul

D-apai ce supracontrol sa mai faca, daca omul cumpara cartela de 10 de la automat, incearca validarea la 3-4 porti si primeste eroare la toate? Se merge cumva pe incredere, or fi loturi de cartele cu probleme de care vor sa se debaraseze (evident, pe nervii si timpul calatorului). Dar lejeritatea cu care ii lasa pe oameni sa intre in statie ma face sa cred ca sunt constienti de problemele tehnice pe care le au.

Prin vara vazusem la Vlaicu treaba aleatorie cu "magnetic indisponibil" pe multe porti de acces fix la ora la care iese "muncitorimea" de la "uzina", 18:00 - 18:15. Aparea mesajul la mai multe porti deodata, dupa care isi reveneau. Acolo parea sa fie o problema software, de genul ca "serverul" accepta un numar limitat de validari per unitate de timp, iar atunci cand valideaza X calatori simultan, fie contactless, fie magnetic, numarul de "sloturi" de validare este ocupat integral si nu se pot face validari suplimentare pana nu se incheie "sesiunea" de validari in curs. Poate gresesc, nu cunosc modul fizic/logic de conectare a modulelor contactless/magnetic la sistem, imi pot doar imagina, am mai lucrat cu interfete

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces shoppy

Exista un sistem de comunicatie local intre porti ca daca intr-o statie se valideaza un abonament atunci portile din acea statie retin seria si timp de 15 minute vor refuza validarea aceluiasi abonament.

Ce faceam eu este ca dupa ultima validare pe cartela de 2 sau 10 calatorii o aruncam in primul cos de reciclare hartie, deci daca pe parcurs ma prindea supracontrolul nu aveam ce sa le arat, dar nu s-a intamplat niciodata.

Cum s-ar putea frauda ar fi ca elevii/studentii sa cumpere abonamente cu reducere si apoi sa le dea sa le foloseasca parintii lor, dar daca poarta accepta cartela atunci nu exista nici un mod de a detecta frauda, nu e ca vine supracontrolul si cere cartela si vede ca este cartela de student sau la student vede ca are o cartela cu numele exfoliat, deci nu exista nici o problema ca se exfoliaza cartelele.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces BGP2597

Mie mi s-a exfoliat folia cu numele de pe 2 carduri și am jupuit-o complet imediat ce a dat semne de oboseală. Nu mi-a spus nimeni niciodată ceva la reîncărcare și nici n-ar trebui o facă vreodată, ținând cont că numele și CNP-ul sunt stocate pe cipul cardului.

 


Re: Titluri de călătorie și sisteme de acces ByOnu

alchimistul wrote here:
Sunt tot felul de probleme cu cartelele magnetice cumparate de la automatele din statii, am avut "eroare citire card magnetic"...


Am vrut sa scriu despre asta. Nu numai cele de la AVC sunt afectate. Nici n-ar avea cum, ca nu sunt diferite. Sunt probleme cu toate loturile tiparite recent. De cateva saptamani am observat asta. Daca este vorba despre o cartela cu 1 calatorie sau daca este ultima calatorie de pe cartela, controloarea de acces o rupe efectiv si iti deschide poarta...

Sper ca au realizat ca e un lot prost de benzi magnetice si fac ceva in privinta asta.

 


Go to page:  1  ... 125 126 127 128 129 130 131
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421243 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use