Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș

84 posts, 17147 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Au schimbat tactica, acum au inceput sa paraziteze si stilpii STB de pe Maniu:

20230604_202637.jpg (1.96 MB; downloaded 1540 times)


Pe linga reclamatie, am sa scriu emailuri si firmelor cliente ai acestor infractori ca sa le atrag atentia ca nu e kosher ce fac. Ca responsabilitatea legala o fi a firmei EKO Group dar moral sint si ei vinovati cita vreme stiu cu cine si cum lucreaza iar eu - si altii - o sa le boicotam produsele si serviciile.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș valy

Mi se părea că văzusem unul ieri...
Puțin off-topic: Maniu, pe care trec zilnic, mi se pare că s-a întors în timp intr-un mod rău.  Au reapărut chioșcuri și florării pe trotuare și mai nou comercianții de parter se întind pe trotuar.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș ByOnu

Nu-mi amintesc cand am vazut ultima oara Interul cu meshuri de publicitate. Trebuie sa o duca rau...
IMG-20230630-WA0011.jpg (650 KB; downloaded 1401 times)
IMG-20230630-WA0010.jpg (518.53 KB; downloaded 1401 times)
IMG-20230630-WA0012.jpg (522.02 KB; downloaded 1401 times)

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș valy

Eu sper să nu reapară pe Maniu reclamele de pe blocuri, cel puțin acum pare că au mai dispărut.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș shoppy

Cine sta la Inter toata ziua munceste prin oras, in camera doar doarme, nu sta sa admire peisajul de la balcon.

Pai sunt blocurile proprietarilor, este dreptul lor sa puna reclame, daca primaria nu vrea reclame atunci sa-i plateasca ea ca sa nu puna reclame.
Din ce am vazut eu primaria a incercat o lege sa spuna ca orasul este bunul ei intelectual si banii de pe reclame ar trebuii sa-i incaseze primaria si nu proprietarii caldirii, dar nu ca sa nu mai fie reclame.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Costin

shoppy wrote here:
Cine sta la Inter toata ziua munceste prin oras, in camera doar doarme, nu sta sa admire peisajul de la balcon.

Cu asta nu sunt de acord. Aproape toate hotelurile isi vand camerele cu priveliste buna mai scump decat celelalte, iar motivul este ca o priveliste frumoasa e intotdeauna apreciata de calator, chit ca e numai pentru 10 minute inainte de culcare.

Sa detii un landmark al orasului drept hotel, si sa il exploatezi precum o dugheana de o stea, inseamna ca fie au ceva probleme acolo incat metrul patrat de reclama se vine mai bine decat metrul patrat de camera de hotel, fie sunt idioti si isi exploateaza bunul atat de prost incat or sa aiba probleme cat de curand.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Poate renoveaza camerele din partea aia de hotel si s-au gindit sa mai scoata un ban. Arata ingrozitor, oricum.
Bunul privat e privat dar nu poti dispune de el cum doresti, asa cum nici padurea proprie nu o poti taia de capul tau.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș andreiiul

Orice amplasare de banner sau mesh pe cladire necesita autorizatie de la primarie, deci primaria poate sa decida daca accepta sau nu.
In cazul Inter, cred ca e un win-win pt hotel. Atunci cand au aparut noii proprietari au anuntat ca demareaza si un proces de renovare, deci s-ar putea sa isi acopere o parte mica din costuri cu acel mesh.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș ByOnu

shoppy wrote here:
Pai sunt blocurile proprietarilor, este dreptul lor sa puna reclame, daca primaria nu vrea reclame atunci sa-i plateasca ea ca sa nu puna reclame.


Nu-s de acord cu asta.

Sunt foarte multe orase care impun multiple cerinte privind aspectul cladirilor, de la paleta de culori si tipul tiglei pe care ai voie s-o folosesti, pana la cum au voie sa arate firmele si vitrinele magazinelor.

Aspectul orasului nu tine doar de proprietate.

Proprietar esti pe multe lucruri si totusi exista limitari legale. Proprietar esti si pe costumul lui Adam, dar am dubii ca vei putea merge in el mai mult de 50m pe strada.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș shoppy

Hotelurile cu peisaj sunt cele de odihna de la munte sau mare, la oras se vine cu afaceri deci cand corporatiile cumpara inspe bilete pentru o delegatie ei stiu ca aia o sa stea 11 ore la sediu sa munceasca in sedinte si apoi 3 ore la restaurant sa se indoape cu bere la cina platita pe AmEx, de aceea hotelul este un loc unde doar vii sa te prabusesti, nu o sa stea nici o corporatie sa plateasca extra pentru peisajul sau balconul camerei de hotel.
Orice turist care vine la city break sau festival de asemenea o sa stea foarte mult prin oras sau pe unde o sa aiba treaba, nu vine nimeni in centrul orasului sa se relexeze in camera de hotel ca ori ai in fata cladirea vecina ori ai vuietul de trafic si sirene de la 7 dimineata la 1 noaptea, pentru relaxare sunt mult mai potrivite hotelele de la munte sau mare.
Interul este o relicva, eu nu am vazut hotel modern construit in oras cu balcon sau la care sa se faca reclama cu peisajul de la fereastra.

Da, de acord, doar ca orasele acelea sunt civilizate si acolo proprietarii din centru se bucura de anumite beneficii de la primarie ca sa isi poata intretine cladirile fara sa trebuiasca sa recurga la cearsaful promotional cu reclama tipatoare, si daca nu poti sau nu ai chef atunci primaria iti cumpara casa si o vinde cuiva care poate, nu iti permite sa o lasi sa se degradeze si sa o demolezi cand iti da un arhitect aviz de pericol public de prabusire.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Nu e chiar asa, conteaza unde te cazeaza corporatia. Daca nu iti convine ceva, reclami si sint sanse mari ca data viitoare sa iti gaseasca hotel in alta parte.
Eu, de exemplu, am la dispozitie in fiecare oras mai multe hoteluri unde pot alege sa stau iar daca as nimeri la vreunul cu chiloti de musama peste balcon, as refuza din capul locului sa stau acolo.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Media

De mai bine de 1 an Interul nu mai este Inter. Acum noul Inter este fostul Hilton. Ce îmi place asta.

De când Adamescu jr nu am mai vrut sa fie afiliat la lanțul Intercontinental poate face ce vrea. Si sa pui reclama este cel mai la indemana, fără costuri.

Tare buna ar fi o reglementare în domeniul publicității stradale.

 


Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș 1689

Estul salbatic…

Pacat de Inter ce-a ajuns…

Poate vine o furtuna si il salveaza din penibil :D

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Publicitatea și afișajul stradal - reclamele exagerate din oraș Utilizator anonim 2

Daca proprietarul acestui panou este necunoscut, cum ii aplica amenzile cu care il ameninta?

Canal Rosu.jpg (414.95 KB; downloaded 477 times)


Citat din Cristi N:

"In cazul in care PL nu identifica actele necesare in arhiva lor atunci se afiseaza pe stalpul panoului o "invitatie" pentru proprietar sa se prezinte la sediul PL cu documente pentru a lamuri situatia. Daca nu se prezinta se afiseaza o somatie prin care proprietarul trebuie sa isi demoleze constructia. Daca nu isi demoleaza singur constructia, atunci primarul emite o dispozitie de desfiintare si demolarea se face de ADP in prezenta PL. "

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421243 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use