Transportul în lumeEuropaGermania / DeutschlandStuttgart

 

Topic: Stuttgart - transportul in comun

27 posts, 8638 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: Stuttgart - transportul in comun Puss in Boots

15-le nu? Am mers cu el cand inca era traseu normal, de zi cu zi :D ce vremuri.

 


Re: Stuttgart - transportul in comun Goldmund

Toate au fost candva cu ecartament ingust. Eu am mers mai mult cu 6(dublu, in pereche), pana a fost introdus tramvaiul -metrou usor(adevarat), U6...Dar ai dreptate, cred ca U15(si U13) au fost ultimele tramvaie vechi inlocuite de DT ...

 



Re: Stuttgart - transportul in comun Goldmund

Linia de autobuz X1 este un fiasco total, autobuzele circula in medie cu 16 pasageri. S-a vrut o linie rapida intre cartierul Bad Cannstatt(cel mai mare cartier din Stuttgart) si centru, apoi a venit linia de autobuz noua X2 care face legatura intre orasul Leonberg si Stgt centru.

 


Re: Stuttgart - transportul in comun punmeister

A large fire event in Stuttgarter Straßenbahnen (SBB)’s depot, in Gaisberg, destroyed 25 buses on Thursday 30th September. A few days ago, a first assessment by the police, reported on many German media, said that the fire could have been caused by an electric bus during charging procedure.

As reported on the Zeit, this is the conclusion of the investigators after checking the data of the fire alarm system and the temperature sensors, a police spokeswoman announced. However, further investigations are necessary.

Electric bus charging caused fire in Stuttgart?
The blaze completely destroyed 25 buses of different models and kinds, including two with electric drives (SBB has four e-buses in its fleet, two Volvo and two Mercedes). The vehicles involved in the fire are reported as being Mercedes eCitaro. Six SSB employees received medical attention during the fire.

As a consequence of Stuttgart’s event, MVG Munich is taking out of service eight electric buses, as reported yesterday on Merkur.de. It has been decided as safety precaution. The measure only applies to buses of the same type and initially only until the cause of the fire has been finally clarified, MVG says. It means that Mercedes eCitaro are being taken out of the roads.

“Safety is always our top priority. Therefore, we have decided to take the vehicles out of service as a precaution until detailed findings on the fire in Stuttgart are available,” MVG Managing Director Ingo Wortmann is quoted as saying in a press release. Other MVG electric buses are to continue running as usual.


https://www.sustainable-bus.com/news/sbb ... s-depot/

 


Re: Stuttgart - transportul in comun Goldmund

"Metroul Usor" din Stuttgart a ajuns cu o linie(U6) pana la STR(Aeroportul Stuttgart) si Messe-Stuttgart(tot acolo langa aeroport se gasesc si Expozitiile Stuttgart), pe langa liniile de S-Bahn  S2 si S3 care fac de mai mult timp legatura intre centrul orasului si aeroport.  Asadar, linia U6 a fost prelungita pana la aeroport.   https://www.vvs.de/u6/

 


Re: Stuttgart - transportul in comun WT_fan06

Un material de-o calitate deosebită despre ultimele tramvaie pe ecartament metric ce au circulat în Stuttgart, ultima linie „standard” de tramvai (linia 15) și despre istoria tramvaiului din Stuttgart.


 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Stuttgart - transportul in comun TPB

Pe final de vară, am petrecut o zi în Stuttgart, prin centrul orașului și prin Muzeul Mercedes-Benz, unde am fost plăcut surprins să văd ,,bunicul" lui Citaro, și anume, un O305 care în trecut a aparținut operatorului SSB. Din păcate, a fost singurul oraș din Germania care m-a dezamăgit din cauza multor gunoaie lăsate oriunde, probabil de la unii turiști lipsiți de educație, oarecum mi-a dat senzația că mă reîntorc în București. Dincolo de acest aspect, autobuzele SSB și Däuble Reisen mi-au lăsat o impresie bună, așa cum în unele stații am găsit orare și hărți.

Ca o mică paranteză, în zona Gării erau mai multe șantiere, așadar o linie de S-Bahn era înlocuită de autobuze Man Lion's City 18 Efficient Hybrid albe, de la diverși operatori, cu stickere ,,Bus Replacement". Pe lângă acestea, am văzut tramvaiele lor, dacă le pot spune așa, complet diferite față de cele din orașele din România.

Mai jos, puteți vedea câteva cadre cu acestea (inclusiv cu O305-ul):
20230822_182134.jpg (1.67 MB; downloaded 764 times)
20230822_182133.jpg (1.7 MB; downloaded 764 times)
20230822_171440.jpg (1.88 MB; downloaded 764 times)
20230822_135201.jpg (1.67 MB; downloaded 764 times)
20230822_182318.jpg (1.66 MB; downloaded 764 times)
20230822_182018.jpg (1.61 MB; downloaded 764 times)
20230822_182126.jpg (1.05 MB; downloaded 764 times)
20230822_182228.jpg (1.96 MB; downloaded 764 times)
20230822_180246.jpg (2 MB; downloaded 764 times)
20230822_170028.jpg (1.57 MB; downloaded 764 times)

 


Re: Stuttgart - transportul in comun Aron

Cateva poze dintr-o vizita de cateva zile in Stuttgart si un orasel limitrof Ditzingen.
Incepem cu Stuttgart
MicrosoftTeams-image (11).png (1.7 MB; downloaded 624 times)

MicrosoftTeams-image (18).png (1.46 MB; downloaded 624 times)

MicrosoftTeams-image (20).png (1.7 MB; downloaded 624 times)


Continuam cu Ditzingen

MicrosoftTeams-image (8).png (1.78 MB; downloaded 624 times)

MicrosoftTeams-image (9).png (1.85 MB; downloaded 624 times)

MicrosoftTeams-image (12).png (1.54 MB; downloaded 624 times)

MicrosoftTeams-image (10).png (1.58 MB; downloaded 624 times)

MicrosoftTeams-image (15).png (1.48 MB; downloaded 624 times)

MicrosoftTeams-image (21).png (1.66 MB; downloaded 624 times)

MicrosoftTeams-image (13).png (1.35 MB; downloaded 624 times)

 


Re: Stuttgart - transportul in comun Aron

MicrosoftTeams-image (4).png (1.34 MB; downloaded 618 times)

MicrosoftTeams-image (17).png (1.41 MB; downloaded 618 times)

MicrosoftTeams-image (6).png (1.53 MB; downloaded 618 times)

MicrosoftTeams-image (16).png (1.04 MB; downloaded 618 times)

MicrosoftTeams-image (7).png (1.45 MB; downloaded 618 times)

MicrosoftTeams-image (5).png (1.65 MB; downloaded 618 times)

MicrosoftTeams-image (14).png (1.26 MB; downloaded 618 times)

MicrosoftTeams-image (22).png (1.3 MB; downloaded 618 times)



Statia Zuffenhausen. In perioada asta este un hub important de transbordare. S6 nu mai ajunge la capatul initial din oras si este limitat la aceasta statie (banuiesc ca din cauza lucrarilor la gara) astfel trebuie schimbat cu S4 sau S5.

MicrosoftTeams-image (19).png (1.32 MB; downloaded 618 times)



La plecarea mea din Stuttgart spre aeroportul din Frankfurt am fost martor si la un moment neplacut/incident. Un tren ICE care venea din Munchen a intrat cu o viteza prea mare in statie si astfel s-a infipt in opritorul din capatul liniei. Eu fiind la captul peronului la care a venit trenul am vazut tot momentul. La un moment dat a franat brusc pentru distanta scurta dupa care a parut ca a dat drumul la frane si a  mers pana s-a izbit de opritor, trenul tresarind putin dar nu incat sa sara de pe sine. Trenul urma sa plece dupa Stuttgart catre Hamburg, bineinteles ca nu a mai fost cazul iar pasagerii au fost debarcati.

MicrosoftTeams-image (3).png (1.51 MB; downloaded 618 times)

 


Re: Stuttgart - transportul in comun punmeister

Bine, ajuta si faptul ca ICE 4 au fost proiectate ca niste tancuri in cazul mastilor frontale.

 


Re: Stuttgart - transportul in comun Aron

Asa parea, ca nu a avut cine stie ce paguba. Pana sa plec inca nu il dezlipise sa se vada exact paguba, deci nu pot sa ma pronunt. Vorbeam cu colegii, daca se intampla asta in GdN era in Mc(mec) acum si probabil ar fi stat precum CAF-ul.

 


Re: Stuttgart - transportul in comun PTMZ

Gluma ca glumă, dar s-a întâmplat mai demult să pățească o locomotivă a Regio Călători fix așa ceva. Oricum, nu ajunge trenul la Mc, are drept barieră de protecție chioșcurile de la intrarea pe peron. :mrgreen:

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Stuttgart  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421223 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use