Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36)

134 posts, 54630 views
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Utilizator anonim 2

Pe Petricani eu asa stiu linia “de cind lumea” adica, in cazul meu, cam de la inceputul anilor ‘90. Tin minte pentru ca atunci am vazut-o prima data (nu ajunsesem pina atunci in acea jumatate de oras). Intotdeauna ma intrebasem de ce nu se foloseste tot cale ferata “clasica” iar atunci am constatat ca se poate, dar cu conditia sa fie separat de trafic.

Linia cred ca a fost construita pe la inceputul anilor 70, odata cu platforma industriala.

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) rosetti61

1970, cand s-a infiintat 16 pe linia nou construita (traseul de pe Petricani coincide cu o portiune din fostul trenulet din parcul Tei, desfiintat cu ocazia construirii liniei de tramvai - tot circuitul existent in parc. A mai ramas "gara mare" de langa bucla Lacul Tei, azi punct al Sectiei Linii).

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) nokia2110

Deci linia de pe Petricani (ca şi cale de rulare) datează în mare parte din 1970?

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Nenea_titi

Cred că odată cu : Electronica, ROCIN, FEPER, CONNECT, IEMI, ICIL. Din păcate, zona s-a schimbat, mai în bine mai în rău, linia arată însă foarte rău la Pipera.  Erau odată doi vatmani care spuneau , deoarece a deraiat odată unul pe acolo : "bă eu îmi _______, eu nu mai iau traseu pe 16 și 36...pericol public ce e aici" iar altul "linia asta până nu omoară pe cineva nu va fi reparată". De altfel e foarte gol atât 16 cât si 36 pe zona aia, probabil din cauza vitezei mici și a stării, însă pot să pun pariu că dacă ar fi reabilitată, plus dotată cu tramvaie noi (sau chiar CH/CA-PPC) , 16 și 36 ar fi un real succes, care ar ajuta mult la descongestionarea metroului.

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) ByOnu

Ce?! 16 si 36 ..foarte gol?!

Iti zice cineva care lucreaza in Pipera ca nu-s deloc goale.

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Nenea_titi

Eu mă întâlnesc zilnic cu colegii la Pipera la 7-7:30 și cel puțin pe traseul CAPĂT - ROCIN și invers e relativ gol, maxim dacă am văzut un V3A 50% la oră de vârf, apoi la plecare ocazional pline (probabil depinde de ore). Dar am și spus, reabilitarea l-ar face și mai de succes (viteză, confort). Mulți pe acolo vin cu metroul. Într-adevăr, pe BD Lacul Tei e destul de aglomerat, acolo e totuși UTCB. Nu te contrazic, probabil are anumite ore când e mai aglomerat (în special la început de program și la sfârșit).

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) cris_m

Pai multinationalele nu incep programul la 7-7:30, angajatii lor abia atunci se trezesc/se suie in masina sa plece spre birou, normal ca ai vazut tramvaiele goale la ora aia :lol:

 


Re: Pipera - Lacul Tei - Lizeanu (linii 16, 36) Andrei98

Nenea_titi wrote here:
Eu mă întâlnesc zilnic cu colegii la Pipera la 7-7:30 și cel puțin pe traseul CAPĂT - ROCIN și invers e relativ gol, maxim dacă am văzut un V3A 50% la oră de vârf, apoi la plecare ocazional pline (probabil depinde de ore). Dar am și spus, reabilitarea l-ar face și mai de succes (viteză, confort). Mulți pe acolo vin cu metroul. Într-adevăr, pe BD Lacul Tei e destul de aglomerat, acolo e totuși UTCB. Nu te contrazic, probabil are anumite ore când e mai aglomerat (în special la început de program și la sfârșit).

Daca tu ai vazut tramvaiul gol la o anumita ora intr-un anumit punct al traseului nu inseamna ca asa este toata ziua pe tot traseul.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421253 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use