Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4061 posts, 961358 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 291
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse Gabi23

Autobuzele Mercedes cel mai probabil sunt sosite la ITP.
RATB are statii de ITP la: Autobaza Titan, Depoul Berceni, Autobaza Ferentari si Service Titulescu.

 


  • lafayete313
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse lafayete313

Chev Celios wrote:
Cel mai probabil ai vazut vrun Citaro care a venit cu piese sau la ITP.

Crede-ma ca erau cel putin doua si au stat nu stiu daca acelasi cam 3 zile pe acolo.
Va tin la curent

 


Re: Discutii diverse autob368

dany wrote:
Astai in jurul orai 12 am ajuns in terminalul Sf. Vineri unde vroiam sa iau 385.Ajungand acolo am observat Citaro 4451 pe linia 385 care stationa.Soferul era jos si din vorba in vorba am aflat ca el L-a avut si pe UDM 1828 inca din 1989 parca.Din vorba in vorba mia mai spus ca a lucrat si la Titan si Floreasca si in final la Alexandria unde este si acum.Faptul care ma facut sa fiu mirat a fost cand a spus ca sa mutat cu tot cu autobuz de la Titan la Floreasca si de la Floreasca la Alexandria, mentionand ca 1828 pe vremea cand era la Titan avea numarul de parc 1858  :shock:  , apoi fiind renumerotat.Cunoaste careva acest fapt?

Pe titularul de la schimbul 1 al lui #4451 (fost pe #1828) il cunosc bine de cand circula in linia 126 (anul 2005) - Gabi si Dragos stiu la ce ma refer (autobuzul parcat in zona Raul Doamnei  :evil:  ). O sa vorbesc cu dansul mai multe, dar cand o sa-l mai vad in 105 sau 168 turat - imi sunt mai la indemana aceste linii  ;) . Iformatie interesanta dany. Cum aflu mai multe de renumerotare sau cum si-a putut pastra autobuzul peste tot pe unde a lucrat, va spun...  8-)

 


Re: Discutii diverse dany

Detaliile au fost si mai consistente dar nu puteam sa postez ditamai mesajul.Dansul a mai spus ca schema initiala a lui 1828 pe cand era 1858 a fost al cu albastru, ca avea perdelute si multe alte lucruri si ca la intretinut foarte bine, deasemenea a mai spus ca intre '90 si '95 pe cand era la Titan a facut doar o singura linie si anume 410, linia a carui fost capat de linie il avea unde stau eu in Balaceanca.Nu cred ca avea de ce sa se insele sau sa spuna toate acestea la vrajala, chiar sunt curios de ce vei afla si tu  :D .Dar eu cred ca daca e asa cum a spus dansul e clar ca sau mai facut astfel de chestie.O alta mutare de autobuze dar fara sofer pe care o stiu a fost 2291 de la Titan la Ferentari, asta o stiu de la titularul lui de la Titan, daca il cunoasteti Nea Marin Tiganu, pe cand era 2291 la Titan era o cazatura, fata mergea pe banda din dreapta iar fundul
pe stanga, rugina era in floare, iar cand a ajuns la Ferentari a avut parte de RK, iar dupa cateva luni si-a luat adio de la viata

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Dr2005

Şi #2107 a avut şofer venit de la Titan la Ferentari. Înainte l-a avut pe #2521 (el i-a pus farurile rotunde, din banii lui). După ce i-au casat Dac-ul (şi nu l-au lăsat să îl cumpere!), a stat vreo 2 săptămâni pe Mercedes, după care nu a mai suportat să lucreze pe asemenea gioarse şi a plecat din RATB. A mai fost cel puţin un şofer care a procedat aşa, cel de pe #454 de la Alexandria.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii diverse Utilizator anonim

Se cumpara din nou anvelope...

Anvelope pt autobuze
Procedură aplicată: Negociere cu publicare
Criteriu de selecţionare: Pretul cel mai mic
Dată limită: Vineri, 01 Aprilie 2011 9:30
Dată selecţionare: Vineri, 01 Aprilie 2011 10:00
Cod CPSA: 34352200-1
Locaţie: R.A.T.B. Serviciul Logistic cu sediul in Bd Dinicu Golescu 1, tel: 021.3074120, fax:021.3074555; 021.3147136

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Pai se cumpara ca deja e din ce in ce mai multa nevoie, deoarece trebuiesc inlocuite cam toate de la majoritatea Euro3-urilor care au deja sariti bine de tot de 200000 km cu aceleasi anvelope.

 


Re: Discutii diverse alchimistul

Aseara in jurul orelor 22:00 am vazut in statia Aeroport Baneasa, sens catre Piata Presei, un Citaro 2 pe 783 cu avariile aprinse, capacul de la motor ridicat si cu soferul privind si cel mai probabil asteptand tractarea. Ultimele 2 cifre din nr. de garaj erau 36...

 


Re: Discutii diverse Gabi23

Era defect deci campionul la km al Euro4-urilor, 4636.

 


Re: Discutii diverse Victor92

Am zis mai bine sa mutam discutia cu 6270 ca sa ne incadram in topic. Sper ca pana la urma acei "cetateni" au fost prinsi cu ajutorul camerelor video (citez din "domnul" Crit dupa accidentul de ieri cu 4892: "autobuzele sunt dotate cu camere video si ne vor ajuta sa identificam ce s-a intamplat").Mai mult ca sigur ca incidentul s-a produs in zona Prelungirea Ghencea.

 


Re: Discutii diverse Chev Celios

Cand am sa dau de titularu lui 6270 de la sch 2 am sa-l intreb.

 


Re: Discutii diverse Victor92

Chev Celios wrote:
Cand am sa dau de titularu lui 6270 de la sch 2 am sa-l intreb.

Pana sa fie lovit, din nou, am vazut ca la sch 2 e soferul de pe 6280 ( stiu ca tot timpul vine imbracat elegant-o camasa si o vesta :lol: ).
6280 mai circula sau e tras pe dreapta din "n" motive?

 


Re: Discutii diverse Chev Celios

De fapt el e acum titularu de pe 6270.S-au facut niste schimbari de titularizare pe 1 Martie. 6280 nu are nimic.

 


Re: Discutii diverse autob368

Daca incidentul a fost provocat de niste tigani, da, sunt 100% convins ca in zona Prelungirea Ghencea s-a produs. Spun asta deoarece ultimile 3 statii (Prelungirea Ghencea, Ghidigeni, Valea Oltului) sunt in general frecventate si de catre tiganii care locuiesc la casele de pe Prelungirea Ghencea si stradutele adiacente... din sectorul "care este" 5.
In luna noiembrie 2009 - 11.11.2009 - si #4580 a avut o soarta similara, i-a fost spart geamul al doilea, intre usile 1 si 2, de catre persoane necunoscute. Soferul m-a intrebat atunci unde este sectia 25 Politie (care este chiar vis-a-vis de blocul meu, in incinta fostei scoli generale unde am invatat eu  :D  ).

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 291
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426205 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use