Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii

 

Topic: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai

120 posts, 15031 views
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Prelungirea liniei de tramvai 5 la Băneasa Shopping City ADK

Mi s-au părut dintotdeauna interesante prelungirea liniilor electrice, cel puțin propunerile, însă în acest caz am 2 întrebări:

1. Care mai este situația cu vechia buclă de întoarcere? Din câte știu, terenul nu ar aparține... domeniului public, motiv pentru care tramvaiul întoarce astăzi cum întoarce, doar cu "siameze".
Spun asta deoarece continuarea traseului s-ar face prin acel teren, deși e posibil și direct, pe traseul rutier obișnuit.

2. Este cerere de transport mare? Sunt destui călători care merg la Mall Băneasa apoi schimbă cu tramvaiul 5? Nu de alta dar să nu-l prelungești degeaba, că de ceva zeci de ani încoace tramvaiele doar s-au redus, nu țin minte nimic făcut "nou" mai ales după 1990. Încă am rămas plăcut surprins de planul unei linii de tramvai pe relația Vitan-Autovit-IRA-Ap. Patriei-Turnu Măgurele-Luica, acum când o și apărea, dacă o mai apărea...

Eu unul sunt mereu PRO pentru prelungirea/înființarea transportului electric, însă să se și renteze, dat find mult costurile infrastructurii și a mentenanței. Așa este ușor cu autobuz, dar în oraș este teoretic o sursă poluantă și zgomotoasă (deși și tramvaiul poate fi, însă nu neapărat din cauza vagonului în sine, ci a mentenanței precare căilor de rulare).

 


Re: Prelungirea liniei de tramvai 5 la Băneasa Shopping City idk_vlad

Când s-a desființat linia 605, erau destul de mulți călători nemulțumiți că 5 nu merge decât până la Piața Băneasa, așadar 330 a fost deviat pe Barbu Văcărescu până la Mall Băneasa pentru a ''alina'' nemulțumirile călătorilor. Dacă linia s-ar prelungi la Complex Băneasa, ar fi o decizie înțeleaptă deoarece față de 330, el nu stă în traficul infernal de pe Barbu Văcărescu.

 


Re: Prelungirea liniei de tramvai 5 la Băneasa Shopping City PTMZ

SerbanGheorghiu wrote here:
Aceasta inițiativa este o propunere pentru eficienta în plus pentru tramvaiul 5.
În imagine vedem linia roșie fiind linia de astăzi, cea turcoaz fiind linia spre mall. Linia galbena este trotuarul nefolosit.

Foarte neinspirat conceptul. Cum faci să supratraversezi DN1 dintr-o parte în alta? Nu uita că ești în zona unui aeroport, deci îți trebuie o căruță de aprobări pentru acest proiect. Cu o astfel de supratraversare, nu va aproba nimeni în vecii vecilor așa ceva.

Subtraversare pică, deoarece ai M6 ce va fi construit pe acolo, și de-o parte, și de alta a DN1 (în interstația Aero Băneasa - Tokyo va trece de pe latura estică pe cea vestică a DN1, conform planșelor).

Te invit să mai răsfoiești acest proiect pentru detalii.

@ADK, s-au făcut mai multe update-uri în ultimele luni, s-a dat deja drumul la lucrările rămase din buclă. Nu avem, așadar, niciun impediment în zona asta. Verifică subiectul dedicat pentru detalii.

Extensia lui 5 e un proiect relativ spinos tocmai din cauza amplasamentului în raport cu aeroportul. Primăria vrea să arunce banii pe alimentare la sol, după cum am mai menționat. Alternativele ar fi niște trasee deviate, am mai elaborat shoppy, zăpăcitu și cu mine niște variante pe aici la un moment dat.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai ADK

N-am luat de seamă, mulțumesc de lămuriri! Chiar mă gândeam că un astfel de proiect ar fi greu de crezut că s-ar fi făcut, dat find tipul de zonă...

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai ByOnu

APEL.

Dragi colegi,

Dupa cum ati aflat, au aparut deja afise de informare privind Consultarea Publicului in etapa elaborarii S.F. pentru extinderile liniilor de tramvai prin Piata Unirii si pe Inelul Median.

Asociatia Metrou Usor lucreaza deja la documente pentru cele doua extinderi.


INSA, cum nu toti frecventam urmatoarele zone, va rog mult sa fiti vigilenti in ceea ce priveste aparitia unor afise similare si sa anuntati pe forum.
- extindere mall Colosseum
- extindere mall Baneasa
- extindere Pompei-Vacarescu

Afisele pot fi lipite, spre exemplu, pe copertinele statiilor STB, sau in zonele importante din zonele respective.


Suntem putin contra-timp, deci ma bazez pe reteaua de useri pe care o avem. :)


Multumesc in avans!

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai Beaver_27

Lotul 3 și 4 încă apar ca fiind în evaluare financiară pe seap, deci mai e de așteptat.

 


Re: Proiecte de extindere a rețelei de tramvai PTMZ

De obicei SEAP e în urmă, contractele sunt deja semnate. Pentru loturile 3 și 4 lucrează altă companie, deci probabil de aceea va dura mai mult.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Știri despre transportul local din București V2A

V2A wrote here:
Doar pentru loturile 1 și 2 au fost semnate contractele, cu Metroul S.A., pe 09.03.2023. La celelalte loturi au apărut niște probleme, iar ofertantul INTERGROUP ENGINEERING S.R.L. a depus o contestație...


Pe 03.07.2023 au fost semnate contractele cu INTERGROUP ENGINEERING S.R.L. pentru SF-urile prelungirilor Aero Băneasa - Complex Comercial Băneasa și Mezeș - Complex Comercial Colosseum.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421218 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use