MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Staţia Gorjului

109 posts, 17419 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Încep sa cred că tocmai asta cred ca este problema. :)
Au instalat o scara standard, ca la mall, care nu se potrivește cu "peisajul".  Scara veche avea niște "laterale" de tabla, care se lipeau de perete, astea noi nu știu cum au fost gândite... Pe partea către peron nu ar fi așa mare problema ca nu sunt ca cele vechi, însă la perete trebuie sa le lipească cumva, altfel acel spațiu dintre perete și scara va deveni depozit de gunoi. Poate au luat in considerare spațiul pana la perete, dar nu s-a potrivit la montaj si acum taie faianța. Cine știe, or fi mai înalte scările noi..
N-am găsit o poza mai buna pe net a scării vechi, este de la un eveniment nefericit, dar se vede diferența fata ce ai postat tu in 4.04.  Scările vechi aveau marginile groase, astea noi au marginile "slim".
Gorjului-vechi.jpg (177.23 KB; downloaded 2231 times)
Gorjului nou.jpg (868.67 KB; downloaded 2234 times)

 


Re: Staţia Gorjului punmeister

Sunt in acelasi tipar cu cele OTIS de pe M5 si Schindlerele de la statia Tudor Arghezi.

Uite o poza mai buna cu scara folosita la nava 1, intr-adevar se "prindea" de perete.
foto cu caracter informativ - Catalin Ghita
97_big.jpg (32.73 KB; downloaded 2225 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Deocamdată vad ca ca au lipit niște placi , posibil rigips.
20230519_184452.jpg (1.49 MB; downloaded 2091 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Gata, s-a lămurit "misterul". Pentru ca scara noua nu se lipea de perete, arata ca naiba faianța veche in zig-zag. Asa ca au tăiat-o si au dat o mana de decorativa deschisa...
Nu știu de ce nu eu realizat inca de la început ca o sa fie o problema, ci abia după ce le-au montat...
20230601_064411.jpg (1.9 MB; downloaded 1832 times)
20230601_064440.jpg (1.6 MB; downloaded 1832 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului GPS

Nu puteau tăia faianța oblic până la acea protecție a scării?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Nu, pentru ca faianța nu ajungea pana acolo.
Uita-te la pozele din 18.05, la o scara au tăiat cam un rând de faianța, la cealaltă puțin mai mult, dar oricum nu era placat tot peretele cu faianța, ci cam pana unde venea mana curenta a vechii scări.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

Scările sunt gata și au fost puse sub tensiune. Sa vedem când se inaugurează pentru calatori.
20230610_070055.jpg (1.25 MB; downloaded 1519 times)

 


Re: Staţia Gorjului Hygham

Ce mult a durat pentru două scări rulante...

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

S-au acoperit prin contract, insa nu știu dacă au lucrat efectiv jumatate din perioada...

 


Re: Staţia Gorjului punmeister

Rezultatul final:
20230622_145436.jpg (1.75 MB; downloaded 1285 times)

20230622_145233.jpg (1.67 MB; downloaded 1285 times)


Am aflat si ca scarile de la nava 2 au fost fabricate in... 1999! Sa inteleg ca au inaugurat statia fara ele?
20230622_145638.jpg (1.82 MB; downloaded 1281 times)

 


Re: Staţia Gorjului subway guru

Ce treaba are anul fabricatiei cu anul achizitiei?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului GPS

punmeister wrote here:
Rezultatul final:



Am aflat si ca scarile de la nava 2 au fost fabricate in... 1999! Sa inteleg ca au inaugurat statia fara ele?

Au tăiat în toate stațiile modelul vechi de gresie prezent aici ca să pună ghidajul pentru persoanele nevăzătoare și l-au înlocuit cu un model identic. Nu puteau pune aici și în loc să pună încă un alt model.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului sab

N-am inteles la ce te referi...
La Gorjului NU au scos gresia galbena de la peronul vechi (unde este gresia galbena, ca la peronul nou sunt alte finisaje), au reușit sa o găurească fără să o facă praf.
Te referi cumva la porțiunea de la baza noilor scări rulante?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Staţia Gorjului GPS

Da, la baza scărilor rulante mă refer.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421054 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use