Despre asociație și site-urile metrouusor.comSite-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri

 

Topic: Mutarea site-urilor "Metrou Ușor" în cloud - sugestii și reclamații

144 posts, 12926 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 
 

📖 Pagination options
Mutarea site-urilor "Metrou Ușor" în cloud - sugestii și reclamații Costin

Avand in vedere cresterea exagerata a costurilor de gazduire web, precum si scaderea calitatii serviciilor oferite, am decis sa mutam site-urile in "cloud" la un provider mare si stabil.

Cel mai probabil, mutarea va avea loc joi, 25 mai, in cursul serii (dupa ora 18.00), insa este posibil sa revin asupra datei si sa o devansez.

Mutarea va dura cateva ore, timp in care site-urile vor fi disponibile (insa forumul va fi doar in mod citire - nu va fi posibila postarea de mesaje, trimiterea de mesaje private, modificarea profilului sau inregistrarea userilor noi). Modul citire al forumului va fi marcat printr-un anunt evident, iar mutarea se considera incheiata atunci cand anuntul va disparea iar forumul va fi disponibil si pentru scriere.

Este posibil ca dupa mutare site-urile sa nu aiba o performanta stabila, ceea ce urmeaza sa ajustam in perioada imediat urmatoare.

O data cu mutarea, din multiple motive*, nu vom mai oferi servicii de ascundere a numerelor de inmatriculare. Site-ul https://procesorimagini.metrouusor.com/ va fi desfiintat, iar incarcarea de imagini pe forum nu va mai beneficia automat de ascunderea numerelor de inmatriculare. Drept consecinta, o data cu mutarea vom actualiza regulamentul forumului astfel incat sa reflecte lipsa acestei unelte (reamintesc ca responsabilitatea pentru ascundera corecta a numerelor de inmatriculare revine si azi autorilor mesajelor). Functionalitatea de redimensionare automata a imaginilor va fi in continuare disponibila.

Totodata, aceasta mutare ofera mai multe posibilitati de a ajusta limitele de upload ale rangurilor. Daca, cum si cat - ramane de vazut dupa ce trece o perioada de acomodare la noua solutie de gazduire.



* Las la urma motivele pentru care procesorul de imagini dispare, deoarece sunt mai degraba tehnice si probabil nu intereseaza pe multi: softul de ascundere a numerelor de inmatriculare este o versiune experimentala, fara suport, nativa Windows. Noua solutie de gazduire va fi in Linux, deoarece alternativa Windows este si de 3 ori mai scumpa. Aceasta diferenta de cost nu ar mai fi facut mutarea rentabila, doar pentru un soft care nu are o rata de succes prea mare incat sa merite. Exista alternative de detectare a numerelor de inmatriculare pentru Linux dar au multiple dezavantaje care ar fi intarziat mutarea (inacceptabil din cauza costurilor): necesita solutii de gazduire in alt limbaj (Python) si nu prea exista seturi de date antrenate pe numere de inmatriculare europene. Voi continua sa explorez optiunile in domeniu, insa prefer sa o fac fara presiunea mutarii.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc punmeister

Chiar nu exista in Keras un model antrenat pentru placutele europene? :think:

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

O sa mai sap dupa mutare, nu am explorat Keras, merci de sfat :)

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Mutarea a fost finalizata. Bine ati venit in cloud :)

Mai sunt mici detalii de reglat, insa in acest moment, site-urile metrouusor sunt 100% functionale.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc orex

N-a durat mult, n-a durut. Sa fie de bun augur aceasta miscare! :bere:

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Andrei98

Pot sa zic ca se observa o diferenta, deja se misca mult mai bine si paginile incarcate cu poze.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc survola

De fapt, la mine merge execrabil.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Ieri seara am avut o problema pe care am remediat-o, dar de atunci la mine, pe diverse device-uri si cu diversi furnizori de internet, merge bine. Si statisticile de trafic arata performante ok, pana acum cel putin.

Mai observa cineva probleme acum?

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc dekolor

De ieri pana acum aproximativ 30 min cand am intrat ultima data imi mergea foarte prost, statea minim 5-10 secunde la fiecare page load. Acum functioneaza normal.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Vasile52

Subscriu la spuesele colegului, eram asaltat de erori 500, iar previzualizarea mesajelor era extrem de inceata.

 



Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc WT_fan06

Înainte de a scrie acest mesaj am așteptat vreo 20 de secunde ca să se încarce mesajele și toate avatarele utilizatorilor. Astăzi toată ziua am observat că forumul se mișcă greu.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Ok. Eu urmaresc statisticile pe server si nu vad nimic iesit din comun, si nici eu nu experimentez probleme, insa o sa investighez mai mult in urmatoarele zile.

Saptamana care vine o sa revin cu mai multe update-uri.

 


Re: AVIZIER - noutati, anunturi de la echipa forumului etc Costin

Am identificat cateva probleme si explorez solutii, insa m-ar ajuta sa continuati sa raportati problemele aici, in zilele urmatoare. Multumesc!

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 11
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Site-urile metrouusor.com: Regulament, informații, anunțuri  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420680 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use