Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de troleibuz din București

 

Topic: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB

273 posts, 120374 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB reiny2000

Pe traseul indicat de tine deja circulă M5 care oprește în aceleași stații ca STBul.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB sorin.niculescu_

Salutare, oameni! Sunt foarte curios să aflu dacă zvonurile legate de extinderea rețelei de troleibuz în Militari Residence sunt adevărate. Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns!

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB GPS

Nu există planuri oficiale de extindere a rețelei de troleibuz în această zonă. Există intenția de a duce linia 62 în cartier utilizând autonomia.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB linia 69

Aproximativ acum o luna s-a schimbat incrucisarea de la terminalul Valea Argesului.
Directiile iesire terminal cu Depoul Bujoreni.  
IMG_4868.JPG (981.49 KB; downloaded 2542 times)

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB sorin.niculescu_

Salutare! Sunt în stația de autobuz „Buzești” și am observat un fel de rețea de troleibuz aici. A existat vreodată linie de troleibuz pe-aici?
IMG_3710.jpeg (1.14 MB; downloaded 2329 times)

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB ByOnu

Este fosta rețea de întoarcere prin Calea Victoriei. Poți afla mai multe aici, în topicul dedicat. Întersecția cu Buzești a fost modernizată acum mai bine de 10 ani, în timpul lucrărilor de lărgire a arterei. Continuăm eventuala discuție la locul indicat.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB Gabi23

Foarte mulți din stâlpii rețelei de pe strada Constantin Brâncuși sunt extrem de degradați, fiind pericol pentru participanții la trafic, pietoni etc... Iar consolele n-au văzut o vopsea de peste 30 de ani la cum arată.
Rețea de troleibuz - Str. Constantin Brâncuși - 14.05.2023 (1).JPG (457.06 KB; downloaded 2010 times)
Rețea de troleibuz - Str. Constantin Brâncuși - 14.05.2023 (2).JPG (484.21 KB; downloaded 2010 times)
Rețea de troleibuz - Str. Constantin Brâncuși - 14.05.2023 (3).JPG (412.24 KB; downloaded 2010 times)
Rețea de troleibuz - Str. Constantin Brâncuși - 14.05.2023 (4).JPG (446.48 KB; downloaded 2010 times)
Rețea de troleibuz - Str. Constantin Brâncuși - 14.05.2023 (5).JPG (450.88 KB; downloaded 2010 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB Utilizator anonim 2

Asa sint si pe Iuliu Maniu.
A propos: voua vi se pare normal cum arata sageata acestei linii?

Sageata.jpg (242.24 KB; downloaded 1708 times)

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB Vasile52

Nu este normal. Ironia face ca acel tip de retea sa conceput viteze ridicate, azi dupa starea in care este nici nu vreau sa ma gândesc ce viteza au...
Iar armatura expusa la elemente este un real pericol public foarte mare. Nu stiu care este legea in Romania in legatura cu asta dar nu ar trebui sa fie legal...

Am vazut la tramvaie ca substatiile nu pot injecta curent inapoi in retea, la troleibuze se poate? Nu am auzit de nici o intervenție cu privire la substatii. Ar fi foarte dezamăgitor sa ne trezim cu aceeași situație ca la tramvaie.  

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB valy

Merg zilnic pe acel bulevard, din păcate mai  rar cu troleibuzul în ultima vreme, dar pot spune că dezvoltă o viteză decentă. Ce mi se pare mai rea este poziționarea firelor pe marginea drumului,  iar în combinație cu troleele scurte de pe Citelis face depășirile imposibile.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB punmeister

Vasile52 wrote here:
Am vazut la tramvaie ca substatiile nu pot injecta curent inapoi in retea, la troleibuze se poate? Nu am auzit de nici o intervenție cu privire la substatii. Ar fi foarte dezamăgitor sa ne trezim cu aceeași situație ca la tramvaie.  

Sunt aceleasi, doar ca in retea ai doar doua troleibuze (din 200-ish cate circula) cu franare regenerativa, Citelisurile 5399 si 5400. O sa fie distractie mare la anul cand vor intra toate cele 100 de troleibuze Solaris Trollino 12 IV, toate evident cu franare regenerativa si care vor inlocui toate Ikarusurile :popa:

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB Vasile52

Pai si stam pana vin ca sa le avem pe dreapta si apoi sa organizam licitatia pentru a moderniza substatiile? Nu mi se pare deloc ok.

Nici despre "palniile" pentru repunerea captatorolor nu am auzit nimic.

Ne lovim iarăși de aceeași problema. Cumparam vehicule moderne, dar infrastructura tot aceeași.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB Andrei98

Nu-i problemă, se vor rezolva toate după ce vor veni troleibuzele și vor sta o perioadă degeaba în bine cunoscutul stil de lucru local.

 


Re: Discuții despre rețeaua de troleibuz a STB bercenicity

Si 415T si Citelis au franare recuperativă (aka regenerativă)

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de troleibuz din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420768 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use