Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov

 

Topic: Iluminatul interior defectuos din mijloacele de transport

368 posts, 126781 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 27
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie DjAxL

Gabi23 wrote:
Pentru miros sa dea cineva jos toti boschetarii morti de beti din vagoane  :evil:. Si in 4029 era un nespalat mort de beat, care isi revarsase inteligenta imprejur pe scaunele unuia din coprurile A ale vagonului. Astfel 90% din calatori erau inghesuiti in corpurile B si C... Remintesc ca NU este de datoria vatmanului sa dea calatorii jos din vagon... Si in plus ce nu te poti pune cu o persoana in ebrietate, mai ales daca persoana care conduce vagonul este o doamna  :?. Trebuie luate niste masuri de catre cei de la Politia Locala sau Jandarmerie pentru a incerca eliminarea acestor persoane care isi gasesc adapost in vehiculele RATB!!!  



"Vatmanul" NU are voie sa intervina in nici un fel in cazul acesta , "Vatmanul NU are voie sa paraseasca postul de conducere in acest caz! Am scris "vatman" pentru ca meseria se numeste :conducator tramvai :P


LA MULTI ANI TUTUROR FEMEILOR !

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Gabi23

Trebuie sa soseasca si la Dep. Titan tuburi de neon. Saptamana trecuta au ajuns si la Dep. Alexandria  :).

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Chev Celios

DjAxL wrote:
...


"Vatmanul" NU are voie sa intervina in nici un fel in cazul acesta , "Vatmanul NU are voie sa paraseasca postul de conducere in acest caz! Am scris "vatman" pentru ca meseria se numeste :conducator tramvai :P


...

Nici un conducator RATB nu are voie sa paraseasca cabina in astfel de cazuri.De fapt intre capete soferu/vatmanul nu are voie sa paraseasca cabina.Nui asa DjAxL?

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie adn2377

... poate doar atunci cand trebuie sa actioneze manual macazul, altfel... :D

Dar de curiozitate, de ce sa tina un bec de far doar 2-3 zile? Nu mi se pare normal...

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie shoppy

Pai exista pentru faza scurta alt bec inafara de halogen sau xenon(de care n-are rost sa vorbim ca ii trebuie transformator)? Daca nu puneti halogen ce puneti, bec de stop de 10W?

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie 3mil

adn2377 wrote:
Dar de curiozitate, de ce sa tina un bec de far doar 2-3 zile? Nu mi se pare normal...

Din cauza liniilor proaste se scutura filamentul. E drept, ca nici becurile nu sunt cine stie ce calitate.

shoppy wrote:
Pai exista pentru faza scurta alt bec inafara de halogen sau xenon(de care n-are rost sa vorbim ca ii trebuie transformator)? Daca nu puneti halogen ce puneti, bec de stop de 10W?

Exista... Pana sa apara becurile cu halogen/xenon, nu erau cele clasice cu 2 faze (nu d-alea de pozitie+stop frana)?
Uite, am pus o imagine cu un bec normal.
4832191_1284966909.jpg (3.63 KB; downloaded 2961 times)

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie shoppy

Aaa, becurile de Dacie, astea sunt contrafacute ca sigurantele alea rotunde ca teoretic nu se mai fabrica legal de vreo 10 ani.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie 3mil

Tu vorbesti serios? :lol:  Dar de ce le-au interzis? Si despre ce sigurante vorbesti? Auto, sau d-alea de la tabloul electric din casa?

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Dr2005

Becuri din alea mai am şi eu vreo 3 - 4 prin casă, luate de pe un Dac acum câţiva ani.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie shoppy

Ziceam de sigurantele rotunde de la panoul de apartament, daca te duci la Brico sa cumperi iti zice ca nu mai gasesti decat in piata, ca sunt interzise de UE, si din piata e bine sa nu cumperi, ca a cumparat bunicamea si in 2 saptamani i-a stricat si frigiderul si masina de spalat.
Cat despre acele becuri de far, nu cred ca se mai fabrica vreun model de masina la care sa se poata monta acel bec in locul celui cu halogen, ca nu incape prin gaura oglinzii/reflectorului, deci sigur nu gasesti o firma respectabila de la care sa cumperi, iar un halogen dublu filament e 10ron in magazinul de piese auto(si asta acum vreo 4 ani), deci va imaginati cat costa un bec ne-halogen si cat de bun e.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie DjAxL

adn2377 wrote:
... poate doar atunci cand trebuie sa actioneze manual macazul, altfel... :D

Dar de curiozitate, de ce sa tina un bec de far doar 2-3 zile? Nu mi se pare normal...

Cineva a punctat bine si din cauza liniei care pe  alocuri nu este foarte buna si scutura filamentul , dar in genere sunt becurile foarte proaste mai ales cele de la LOHUIS , nu mai sunt  becurile de Targoviste cele de altadata .
Si da nici un conducator de vehicul (ma refer aici strict la  transportul de persoane ) nu are voie sa paraseasca cabina decat in cazuri extreme , doamne fereste sa ia foc ceva , la pilotare ,la macaz - in cazul tramvaielor .
Shoppy cum am zis mai devreme cumparam becuri de far din buzunarul propriu nu punem altceva decat bec de far , spuneam ca halogen nu punem pentru ca dispar , xenonul daca nu ma insel (nu stiu sigur dar o sa ma interesez) necesita ceva modificari relee etc. repet nu stiu.

Si azi pe #359 mai montez trei neoane (am ajuns s-o vad si pe  asta neoane Made in China) vai de capul nostru daca si neoane fabrica chinezii astia .

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie DanCld

Tramvaiele / autobuzele / troleibuzele nu folosesc becuri de 24V, de tipul celor pentru camioane? Astea nu sunt ceva mai scumpe decat becurile uzuale pentru autoturisme (de 12V)?

Legat de "xenoane" - acestea sunt becuri cu descarcare, fara filament (si implicit "imune" la probleme gen linii proaste) insa montajul lor presupune adaugarea unui ridicator de tensiune. La un autoturism uzual pentru faza scurta "xenoanele" chinezesti se gasesc la preturi modice gen 2-300ron; ce nu garanteaza nimeni este faptul ca aceste becuri sunt legale (adica vei trece ITP-ul cu ele) sau ca nu vei avea probleme la instalatia electrica... un mic incendiu nu strica nimanui, nu?

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie Chev Celios

DjAxL doar stii ca astea cu becurile au fost niste probleme vechi in RATB.Nu mai zic de stergatoare,si alte piese de genul acesta.

 


Re: Iluminat interior defectuos in tramvaie DjAxL

DanCld wrote:
Tramvaiele / autobuzele / troleibuzele nu folosesc becuri de 24V, de tipul celor pentru camioane? Astea nu sunt ceva mai scumpe decat becurile uzuale pentru autoturisme (de 12V)?


Ba da pe 24 V

 


Go to page:  1  ... 11 12 13 14 15 16 17  ... 27
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Parcul de vehicule al operatorilor din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use