MetrouReţeaua de metrou din Bucureşti

 

Topic: Stația Păcii

7 posts, 2725 views
Stația Păcii sorin.niculescu_

Salutare!

Astăzi eram la Păcii și am observat că au schimbat oglinda de pe sensul Anghel Saligny. Nu știu cât de mult ajută această informație, însă m-am gândit că poate e de ajutor cuiva cândva.
FC4610A3-18ED-40D4-A43A-850EA7DACF78.jpeg (1.37 MB; downloaded 2550 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Păcii sab

Nu este neapărat legat de siguranță, însă probabil si la nivelul Metrorex există concepția pe care am văzut-o pe aici pe forum, conform căreia "nu se uită nimeni la tavan".
Ca atare, tavanul nu este considerat important si  își permit sa facă orice. Totul a început în anii 90, când au dat jos tavanul de la Apărători si Leonida si continuă până în zilele noastre, când la M5 nu au mai pus tavan în unele stații , ba , mai mult, au făcut tot felul de improvizații grosolane, cu instalații electrice coborâte mai jos de nivelul normal, rezultând un tavan in zig-zag .

 


Re: Stația Păcii sorin.niculescu_

Am observat că au schimbat plăcuța cu numele stației „Păcii”, la intrarea A. Din păcate, lasă de dorit, pentru că fontul este altul față de cel obișnuit - cel puțin mie așa mi se pare - și textul nu este centrat…
IMG_9559.jpeg (2 MB; downloaded 1386 times)

 


Re: Stația Păcii Metamorph

Am vazut aceasta placuta dupa linia turnichetilor la ambele intrari,ma gandesc ca se vor gasi in toate statiile.
IMG_20231215_083516_edit_793238418411248.jpg (1.58 MB; downloaded 1061 times)

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Stația Păcii sab

Hmmm....ciudata placa..."denumirea vine cel mai probabil..."
Eu cred ca denumirea vine fix de la porțiunea din actualul Bd Iuliu Maniu care atunci se numea Pacii.
La fel cum stația anterioara se numea atunci Armata Poporului (acum Lujerului), tot asa, denumirea unei porțiuni din actualul Bd Iuliu Maniu.

Curios mi se pare ca si statia Armata Poporului era.... tot sub Bd Pacii, practic de acolo începea acest bulevard.

 


Re: Stația Păcii shoppy

Oamenii vorbesc de istorie dar nu au nici o urma de cultura, una din ideile centrale ale propagandei comuniste repetata obsesiv este ca guvernarea capitalista aduce numai razboi in timp ce guvernarea comunista aduce numai pace, de aici obsesia pentru pace.

 


Re: Stația Păcii Costin

Despre tehnologii de constructie, se discuta aici: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId

 


Home page  • 
Parent forum: Reţeaua de metrou din Bucureşti  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use