Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Culoare unice pentru tramvaie, autobuze și troleibuze

1201 posts, 314007 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 86
 
 

📖 Pagination options
Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

Scuze eu, dar interstatiile M3 sunt foarte mari. Iar nu toata lumea vrea la Unirii. De unde si priza la public a lui 336.

Cu taxatul parcarii nu inteleg unde bati. E bine? Sau e rau (doar un mod de a mai stoarce bani)?

Pana una alta, banda BUS respectiva exista si trebuie respectata dpdv legal.

Oricum faptul ca se circula si pe banda bus nu ajuta cu nimic autoturismele, dupa cum se vede si in fotografie.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze WT_fan06

Utilizator anonim 2 wrote here:
E metrou pe sub Iuliu Maniu iar inspre localitatile dinspre vest (foarte dense si populate) Bucurestiul are o capacitate de tranzit si asa limitata deci nu ar fi tocmai intelept sa blochezi o banda pentru transportul in comun.
Nu BLOCHEZI o bandă. O folosești pentru a transporta MAI MULTĂ lume în autobuze și troleibuze decât ai transporta câte un individ în fiecare mașină. Asta nu înseamnă să BLOCHEZI o bandă.

Iar faptul că există metrou dedesubt cu stații la 1km nu este un argument. Drept dovadă, cererea masivă pentru transport public de suprafață.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Utilizator anonim 2

ByOnu wrote here:
Scuze eu, dar interstatiile M3 sunt foarte mari. Iar nu toata lumea vrea la Unirii. De unde si priza la public a lui 336.

Cu taxatul parcarii nu inteleg unde bati. E bine? Sau e rau (doar un mod de a mai stoarce bani)?

Pana una alta, banda BUS respectiva exista si trebuie respectata dpdv legal.

Oricum faptul ca se circula si pe banda bus nu ajuta cu nimic autoturismele, dupa cum se vede si in fotografie.


Pardon, nu mi-am dat seama initial unde e facuta poza si ca indivizii sint incadrati neregulamentar pe banda rezervata transportului in comun.

Cu parcarea pe prima banda: e cea mai proasta varianta. Taxata, e si proasta si meschina. S-ar bucura primaria de citiva firfirei in loc sa fluidizeze circulatia pastrind-o fie ca banda normala de circulatie, fie dedicata transportului in comun.

Referirea la metrou am facut-o ca posibila justificare pentru faptul ca primaria nu amenajeaza banda unica pe intreaga lungime a bulevardului (sau macar pina la autogara, unde se ingusteaza oricum la doua benzi pe sens).

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andrei11

ByOnu wrote here:
Cu taxatul parcarii nu inteleg unde bati. E bine? Sau e rau (doar un mod de a mai stoarce bani)
?

E numai un mod de a stoarce bani. Dacă nu vrei să se parcheze undeva interzici prin semne de circulaţie parcarea. Iar cei care deşi au semn de parcarea interzisă parchează le aplici amenzi care deja se găsesc în lege, nu inventezi alte taxe. Într-un loc unde ai numai 5 locuri de parcare amenajate  vor putea să parcheze doar 5 autoturisme.  Dacă se parchează la dublaj, pe trotuar, etc aplici legea actuală care prevede sancţiuni.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Vasile52

Utilizator anonim 2 wrote here:
Cu parcarea pe prima banda: e cea mai proasta varianta. Taxata, e si proasta si meschina. S-ar bucura primaria de citiva firfirei in loc sa fluidizeze circulatia pastrind-o fie ca banda normala de circulatie, fie dedicata transportului in comun.


Intradevar este o problema mare cu parcarea pe prima banda pe Iuliu Maniu. In primul rand se blocheaza o banda care ar putea fii folosita pentru cresterea vitezei transportului de suprafata si implicit migrarea spre acesta. (majoritatea persoanelelor vor alege metoda de transport mai rapida) In al doilea rand banda a 2-a este blocata si ea datorita soferilor ce opresc neregulamentar sau ies/intra din locul de parcare fapt ce cauzeaza foarte des blocaje sau intarzieri pentru liniile 61/62 dar deranj si pentru ceilalti participanti.

Dar din pacate nu vad prea curand sa fie convertita in banda BUS.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze andrei11

Cei care parchează pe prima bandă o fac legal ? Nu ştiu, nu trec pe acolo.  Dacă parchează ilegal legea actuală prevede sancţiuni.

 



Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

andrei11 wrote here:
Într-un loc unde ai numai 5 locuri de parcare amenajate  vor putea să parcheze doar 5 autoturisme.  


Este off-topic aici, dar cele 5 masini trebuie sa parcheze acolo gratuit?

Tarifarea iti asigura tocmai faptul ca nimeni nu isi uita cu ziua (sau zilele..) masina pe unul din acele putine 5 locuri, o resursa publica limitata. Taxarea descurajeaza parcatul de durata, asigurand sanse mari fix soferilor care au nevoie sa pacheze pe unul dintre cele 5 locuri.

Asa functioneaza sistemul, asta e < scoala parcarilor >.

______

Pe Maniu vorbim despre banda BUS reglementata legal, intre Lujerului si Apaca. Nu exista parcari legale pe tronsoanele unde este banda bus.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze cris_m

Ba culmea ca exista parcare legala pe acel tronson. Te las pe tine sa o descoperi ;)

In orice caz, situatia era ceva mai buna inainte de perioada aceasta, la ora de varf isi faceau loc foarte usor vehiculele STB pe acea banda. Acum au iesit toti disperatii odata cu isteria Craciunului, sunt peste tot, vor sa ajunga cu masina pana in magazin si daca se poate fara sa stea in trafic. O vorba intelepta spunea ca "si cu .... si cu .... nu se poate"... :mrgreen:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze Utilizator anonim 2

Dom'le, azi am avut o revelatie :) Daca ar face banda separata pentru transportul in comun pe Iuliu Maniu poate scapam dracului odata de salvari! Sa aiba cale (mai) libera si sa nu imi mai faca nervii tandari cu sirenele la maximum, zi si noapte, aglomerat sau liber. Am sa notez intr-o zi cind nu am ceva mai bun de facut sa vad cite trec de fapt. Am senzatia ca e cel putin una la 5 minute. Uneori imi imaginez cum bubuie sandramaua ca un tanc rusesc prins in offside in Ucraina.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze ByOnu

N-au trecut decat 2 ani pentru a lua in considerare niste masuri de tip quick-wins ce puteau fi implementate ieftin in primele 6 luni. Bine si asa.

Text preluat de pe pagina viceprimarului.

Înființăm noi benzi unice de circulație pentru transportul public

ℹ Astăzi am avizat în ședința Comisiei Tehnice de Circulație a Municipiului București, primele benzi unice din acest pentru transportul public.

Am început cu zona de Nord și vom continua în tot orașul.

➡ Primele rute rapide pentru transportul public - autobuze și troleibuze - vor fi amenajate pe axa Nord - Centru, astfel:

1️⃣ B-dul Regele Mihai 1, axul central pe sensul spre Arcul de Triumf. Măsura necesită acordarea unui timp suplimentar pentru culoarea verde la autobuze la ieșirea în Piața Arcul de Triumf și amenajarea unui peron pentru călători pe zona centrală, cu asigurarea traversării călătorilor la trotuar, în dreptul intersecției cu Aleea Primo Nebiolo.
2️⃣ B-dul Constantin Prezan, banda I, sensul spre Piața Charles de Gaulle;
3️⃣ B-dul G-ral Ghe. Magheru - B-dul Nicolae Bălcescu, banda I, pe ambele sensuri, cu întreruperea benzii unice în dreptul intersecțiilor pentru a permite traficului rutier efectuarea virajelor;
4️⃣ B-dul Aviatorilor, banda I, între Piața Victoriei și Piața Charles de Gaulle și crearea benzii IV între Piața Charles de Gaulle și B-dul Mircea Eliade, sens spre Piața Charles de Gaulle, prin mutarea axului central. Măsura necesită acordarea unui timp suplimentar pentru culoarea verde la autobuze la ieșirea în P-ța Charles de Gaulle, în ambele sensuri

Benzile unice vor fi operaționale începând din luna Martie, in funcție de condițiile meteo, după finalizarea lucrărilor de trasare a marcajelor rutiere și montarea indicatoarelor de circulație.

🆕 Traseele speciale pentru transportul public vor fi marcate cu o culoare distinctă în zona intersecțiilor.
_

ℹ Măsura face parte din planul de sistematizare a traficului în municipiul București, pe care l-am început la sfârșitul anului trecut. Planul presupune:

➖Înființarea de sensuri unice pe artere din interiorul Inelului Central de circulație
➖Înființarea de sensuri giratorii
➖Înființarea de benzi unice
➖Amenajarea de noi locuri de parcare pe străzi din interiorul Inelului Central de circulație

Brigada de Poliție Rutieră și Poliția Locală a Municipiului București vor supraveghea aceste trasee și vor sancționa accesul altor autoturisme pe benzile unice.

Lucrăm, zi de zi, pentru a crește calitatea vieții urbane în București.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze alliens

Daca sunt delimitate doar cu marcaje rutiere,nu cred ca se asteapta cineva sa fie si respectate. Poate doar daca se vor monta acele camere permise de noua legislatie si se vor trimite  amenzi automat celor care patrund pe aceste culoare unice.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze reiny2000

Astăzi am observat câțiva polițiști pe Iuliu Maniu care îi trăgeau pe dreapta pe cei care circulau pe banda de autobuz.

 


Re: Culoarele unice pentru tramvaie, autobuze si troleibuze cosminduru

Prea puțin, zici că le e frică de linșaj din partea șoferilor.  Este drept, nu mă pricep la psihologie, dar dacă politica administrativă funcționează așa, vai de noi.
Ce o fi așa greu să facă benzi unice PESTE TOT? Bagă cu lingurița, un segment ici colo, care oricum nici alea nu sunt respectate. Păi merci.

Șoferii nu se vor obișnui dacă nu faci benzi PESTE TOT care să fie VIZIBILE și amendați dacă intră pe ele.

 


Go to page:  1  ... 69 70 71 72 73 74 75  ... 86
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420555 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use