MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor

258 posts, 31747 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 19
 
 

📖 Pagination options
Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor WT_fan06

Vă rog, când vedeți ceva, faceți poze. În fiecare stație, pe unde treceți și observați nonsensuri. Poate reușim să facem un demers în anul 2023, care să cuprindă cât mai mult din rețea.

 


Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor cris_m

Eventual sesizate asociatiile de profil care dorm in papuci... Mi se pare total neproductiv sa preiei totul de unul singur (fie ca e vorba de asociatie sau de persoana fizica).

 


Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor subway guru

Dar initiativa e obligatoriu sa avem avand in vedere profilul forumului iar sa punem intrebari legitime si sa cerem explicatii la Mrex nu ne poate opri nimeni, in fond si la urma urmei e vorba de bani publici si de modul de utilizare a unor astfel de fonduri…parerea mea!
Am vazut interpelari energice pe teme cu mult mai banale si mai benigne la adresa celor responsabili ce se dovedesc…nevazatori la aspecte flagrante
Acest proiect trebuia sa fie un model de bune practici dar daca implementarea e in bataie de joc devine un contra exemplu

 


Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor cris_m

Cat timp toti carpacii (a se citi Doreii) ajung sa implementeze proiectul, asta e rezultatul. Degeaba ai cei mai competenti proiectanti.

Apropo de asta, auzisem mai demult un caz de renovare a unui apartament, proiect facut cu super arhitect, totul frumos aranjat, bibilit, calculat. Din cauza depasirii bugetului alocat de beneficiar, s-a optat la niste mesteri culesi de la coltul strazii in locul celor cu care colabora arhitectul. Rezultatul a fost evident un dezastru, nimic din acel proiect nu se gasea in realitate: faianta era stramba, usile frecau pardoseala etc etc. Ce vreau sa spun e ca zgarcenia in ceea ce priveste forta de munca ajunge sa coste mai mult in final.

 


Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor subway guru

Eu i-as pune pe cei responsabili cu implementarea proiectului sa mearga ei pe acele trasee, legati la ochi! …sa-si rupa gatul pe capodopera rezultata.  :popa:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor sab

Acum totul este frumos si nou, însă eu cred sincer ca in foarte putina vreme zonele cu marcaje se vor umple de mizerie. Precum s-a întâmplat si cu cele vechi.

 


Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor subway guru

Ok, deci va fi nevoie de mai multe mopuri!  :rofl:

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor Mircea G

WT_fan06 wrote here:
.........

Îmi pare rău că încă nu s-a sesizat nicio asociație de profil, vizavi de bătaia de joc în care s-a derulat / se derulează acest proiect de "accesibilizare" a stațiilor pentru cei cu deficiențe de vedere.

Fara rautate / vreau sa vad si eu o filmare reala , nu aranjata pt presa , cu un nevazator care foloseste metroul ....

 


Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor ByOnu

Unde vrei sa ajungi cu asta?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  


Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor ByOnu

Scuze, dar o discutie similara am avut-o si la accesibilizarea peroanelor de tramvai / trotuarelor prin realizarea rampei inclinate. Tu sustii ca persoanele cu handicap (locomotor/de vedere, etc) n-ar trebui sa iasa singure pe strada ...ceea ce este o ineptie, intrucat multi sunt singuri si punct.

Faptul ca nu vezi tu azi multe persoane cu handicap singure in spatiul urban este chiar rezultatul lipsei accesibilizarii. Faci infrastructura, iar publicul țintă se va orienta in directia asta.

In ceea ce priveste banii, cred ca investitia nici nu se ridica la banii furati de sincat Metrorex-ului intr-un singur an prin chioscuri. Iar daca tot ne pasa de banii metroului, ar trebui sa adresam lipsa publicitatii in statiile de metrou (nu, posterele A3 lipite cu scoci nu-s publicitate). Se pierd milioane de euro anual. Sau numarul de angajati redundati. Samd. Problema nu este la o investitie in accesibilizare facuta one-time.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor sab

Nu știu dacă este one-time, nu a mai existat o încercare cu marcaje galbene?

 


Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor ByOnu

Marcaje ...galbene? Pentru nevazatori? Te referi la placi ceramice in relief?

Nu. Nu a existat. Placile ceramice sunt prezente pe magistratele recent inaugurate (M5, probabil si cele mai noi statii M4), dar alea asa au fost construite, ceea ce este perfect normal.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Adaptarea stațiilor la nevoile nevăzătorilor Mircea G

ByOnu wrote here:
Scuze, dar o discutie similara am avut-o si la accesibilizarea peroanelor de tramvai / trotuarelor prin realizarea rampei inclinate. Tu sustii ca persoanele cu handicap (locomotor/de vedere, etc) n-ar trebui sa iasa singure pe strada ...ceea ce este o ineptie, intrucat multi sunt singuri si punct.

........


..si sa te gindesti bine cit sint de moderat in gindire . Noua societate ce vrea sa vina  si care priveste eutanasia ca pe ceva banal , se gindeste si la eliminarea persoanelor cu probleme si consum ridicat de resurse ...
Eu doar spun ca nu este normal sa folosesti atitea resurse sa modici / adaptezi toata infrastructura unei societati la nevoile  citorva persoane cind ar fi mai usor si benefic sa le dai un ajutor tintit , mult mai de pret .

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 19
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421728 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use