Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Poluarea în București

44 posts, 11524 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Poluarea în București Utilizator anonim 2

Si cum anume difera sistemele de canalizare?

Tocatoarele de resturi alimentare au teava de evacuare standard, de 1 1/2”, ca la noi. Normal ca nu se arunca orice in ele dar o mare parte din ceea ce la noi ajunge fractie umeda poate fi eliminat astfel. Consumul de apa e mai mare, intra-adevar. Trebuie lasata sa curga mai mult pentru a spala resturile. E si asta un cost in schimbul avantajul de a avea acest sistem.

Cit despre infundat tevi, am avut ocazia sa constat cu groaza ce contine cosul de gunoi amplasat in unele case linga wc: hirtie igienica folosita! Proprietarul/gazda sustine ca hirtia igienica ii va infunda canalizarea! Oribil.

Wc-urile americane nu consuma mai multa apa ci doar o distribuie altfel. O cantitate egala cu cea din rezervor e prezenta in vasul de wc, cu o oglinda mult mai mare. E ca si cum un wc european ar fi plin pina la muchie. Odata ce tragi apa, se deschide o supapa catre evacuare, apa din vas se duce impreuna cu resturile apoi, dupa ce supapa se inchide, apa din rezervor coboara in vas si il umple la loc.

Eu unul nu sint dispus sa ma fac (si) sortator de gunoaie neplatit. Pina si pe vremea comunistilor primeai garantia pe sticle si borcane. Era un sistem mai inteligent, sticle stas, refolosibile.

In America acum 25 de ani primeai o doza de Coca Cola la citeva (10? nu mai stiu…) doze goale de aluminiu returnate. Lumea le cam aducea inapoi, ca merita. Asa functioneaza lucrurile, nu cu amenintari si amenzi sau facind apel la inalta constiinta civica…

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Poluarea în București Utilizator anonim 2

Cine mai locuieste in Militari? Ati sesizat de o buna bucata de timp mirosul generalizat de rahat dospit in canalizare? E cumplit, mai ales linga porcaria aia nou construita pe Bd. Uverturii linga canalul Arges. Acolo e polul putorilor din cartier insa nu cred ca e ea singura sursa, trebuie sa mai fie si alte explicatii. Acolo la Uverturii sint niste capace vesnic deschise si se aude curgind un riu subteran de “borhot”. Nu stiu din ce motiv nu inchid pur si simplu capacele. Nu e niciodata cineva prezent sa il intreb.

O sa fac niste reclamatii la toate primariile, Apa Nova si Garda de mediu. Pe o raza de vreo 500m iti vine sa vomiti, nu e normal deloc ce se intimpla aici.

 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use