Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Graffiti

19 posts, 5488 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Graffiti subway guru

Un subiect amuzant si enervant, in acelasi timp...
Ce mesaje ascunde Bucurestiul mut? (Galerie foto)
http://www.ziare.com/social/capitala/ce ... to-1137506

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Graffiti Tom

Cateva inscriptii amuzante din articolul de mai sus:
Intr'o tara normala, femeile nu sunt pipaite pe strada
Corect, Japonia este o tara normala, de aceea femeile sunt pipaite in metrouri, de asta s'au facut vagoane "numai pentru doamne".
Taci
...in the night (se scria altfel, dar suna bine) :)
Ca idee, asta e stencil graffiti, un gen aparte de graffiti.
Inca imi mai amintesc unul din primele stenciluri din Bucuresti undeva prin centru:
VREM GUVERN CREŞTIN
:lol:
Asa era scris, cineva stersese acolo o litera, dar dorinta s'a implinit :twisted:

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Graffiti Utilizator anonim 2

O "monograma anagramata", daca imi permiteti:

Clipboard01.jpg (103.61 KB; downloaded 4108 times)


E undeva in zona Episcop Vulcan.

 


Re: Graffiti DanCld

Oldies but goldies.... daca o stiu eu din scoala primara (80s) iar parintii mei mi-au tinut morala pe tema asta semn ca si ei o stiau  :lol:

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Graffiti Tom

Ar trebui sa facem petitie sa includa simbolul asta in Unicode :lol:

 


Re: Graffiti bercenicity

Pe un perete la sectia de votare
IVA_grafitti.jpg (139.19 KB; downloaded 3956 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Graffiti Utilizator anonim 2

A propos de asta, ati observat ca deja nemuritorul si omniprezentul "MSERO" si-a pus semnatura pe o mare parte din rama IVA vopsita de ziua apei? Oamenii aia s-au straduit sa faca ceva unitar si - zic eu - destul de reusit si a venit asta acum sa isi arunce pleasca peste munca lor...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Graffiti Dr2005

De ani de zile, se refuză sistematic amplasarea de camere video în Dep. Militari şi Pantelimon!
La fel, se refuză repararea gardului Dep. Militari (care are doar vreo 3 paznici în zona Metrorex). S-a urmărit şi se urmăreşte în continuare discreditarea trenurilor IVA în ochii călătorilor, dar şi a firmei Alstom, care lucrează mult mai bine decât a făcut-o Metrorex vreodată.
Nimeni din Metrorex nu o să recunoască public că BM-urile sunt bombe pe roţi. Că distrug şinele, că riscă să deraieze la curbe (că au osii orientabile, pe care nu se pot pune roţi cu profil conic... şi, totuşi, Metrorex o face!), că produc arcuri electrice între roţi şi şina a treia, că nu au ventilaţie corespunzătoare pentru călători. Nimeni nu o să recunoască câtă economie s-ar fi realizat printr-o simplă determinare a unui profil de uzură, ca să nu mai zic de elaborarea unui caiet de sarcini corespunzător. Normal, PD-L-ul are nevoie de voturi la toamnă şi cum altfel poate să le obţină decât plătind cu 2800 RON/lună + bonuri o armată de muncitori care noapte de noapte schimbă cupoane de şină? Cu banii pompaţi în BM-uri şi în repararea distrugerilor provocate de ele, se putea lejer finaliza metroul de Drumul Taberei (metrou adevărat, nu tramvai subteran făcut să ia Astaldi caşcaval, cum s-a ales să se realizeze) şi se putea instala sistemul Dimetronic pe toată reţeaua de metrou, sistem care şi-a dovedit eficienţa (spre deosebire de ATO-ul Bombardier unde au fost numeroase cazuri de trenuri care au trecut de staţie).
Curios, materialul rulant casat de Metrorex a ajuns la aceeaşi firmă abonată şi la autobuzele RATB: Bursa Metal.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Graffiti Utilizator anonim 2

Eh, lasa ca nu prea cred eu ca asa se discrediteaza Ivele. Puteau pur si simplu sa le inlocuiasca pe motiv ca sint vechi si gata. Nu cred ca ar fi plins dupa ele calatorul de rind, chiar daca nu ar fi fost vopsite de belitzii aia.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Graffiti Utilizator anonim 2

Ia uite ce interesant, la Train Delivery 2014 celebrii MSERO+ERPS fac o declaratie de dragoste IVA-lor:

26072014991.jpg (114.58 KB; downloaded 3521 times)


Cu urari de sanatate pentru Metrotex, Bombardier si Caf:

26072014992.jpg (141.67 KB; downloaded 3516 times)


Tipa o fi in gasca lor?

26072014995.jpg (151.48 KB; downloaded 3531 times)

 


Re: Graffiti Gabi23

Un graffiti realizat pe una din clădirile din fosta fabrică Semănătoarea București:
IVA - 17.12.2022 (1).jpg (554.42 KB; downloaded 1358 times)
IVA - 17.12.2022 (2).jpg (569.12 KB; downloaded 1358 times)
IVA - 17.12.2022 (3).jpg (719.32 KB; downloaded 1358 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Graffiti Utilizator anonim 2

Msero inca activeaza dupa mai bine de 10 ani de cind am scris comentariile precedente. Nici atunci nu era un novice insa imi pun intrebarea: cit de profund tulburat psihic poate fi daca la virsta pe care deja o are acum, inca simte nevoia sa isi vada numele pe toate gardurile?

De curind am observat ca si-a procurat o scara si se urca pe copertinele blocurilor sa isi scrie numele cit mai sus. A facut figura asta pe mai multe blocuri de pe Iuliu Maniu, inclusiv pe unul de garsoniere de la Gorjului a carui fatada fusese decorata integral, oficial, de niste grafitaci polonezi si arata chiar bine. Mi se pare de porc treaba asta. Poate are noroc sa se intilneasca cu vreun locatar ce crede ca a venit sa ii fure muraturile si il lecuieste.

In alta liga e un alt retardat din cartier care a mizgalit toate indicatoarele rutiere si o mare pare din parterul blocurilor de pe Dezrobirii. Isi zice “The Ghost”…”za gost iz bec tu taun” e ceea ce a fost capabil sa scrie. Sa nu dea ochii cu mine ca il prefac in fantoma…🙂

 


Re: Graffiti shoppy

Oamenii sunt practic dependenti de droguri, doar ca drogul nu este o substanta ci adrenalina si atentia.
In tarile civilizate politia ii urmareste, stie cine sunt si ii amendeaza sau blocheaza conturile de pe care se posteaza realizarile daca exista plangeri impotriva lor, la noi nu se face nimic.

 


Re: Graffiti andrei11

Un drog este ceva care creează dependenţă ( eventual toxică ) şi care nu este strict necesar organismului.
De exemplu consumul de apă nu este un drog, dar consumul de coca - cola ( dacă nu te poţi abţine ) este un drog.

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420776 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use