Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Șos. Colentina - Calea Moșilor - Sf. Gheorghe (Linia 21)

463 posts, 157770 views
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
 
 

📖 Pagination options
Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) andrei11

Prezintă uzură mare pentru că a fost confecţionată dintr-un aliaj de calitate inferioară, nu că e " curba strânsă"  ;)

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) shoppy

Cum înainte era asfalt tot asfalt se poate pune foarte bine, problema este că asfaltul trebuie cărat cu o basculantă curată și goală, trebuie cumpărat în anumite cantități, încărcat cu câteva ore înainte de așternere, ce rămâne se transformă în deșeu ce trebuie reciclat și mai trebuie înainte să mai dai și cu niște smoală care are cam același probleme ca să nu mai vorbim de finețuri cu tăiatul marginilor gropii cu discul diamantat ca să ai doar linii și unghiuri drepte; în timp ce nisipul și piatra cubică nu au nici una dintre aceste probleme.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) subway guru

TrainWrecker wrote here:
Scuze ca intreb, dar asa de scump este asfaltul incat cei de la STB trebuie sa foloseasca piatra cubica cu nisip? Am vazut ca mereu cand au de reparat ceva folosesc aceasta combinatie, mai niciodata asfalt...

Prefera sa foloseasca material recuperat, au destul si costa zero lei.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

V-au luat ochii doar pietrele, dar șina este praf. Se mai poate repara prin încarcare? Sau singura soluție reală este înlocuirea?

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) omirica

Ce pare să fie acolo e un cămin de canalizare din care au rezultat infiltrații, cedarea terasamentului, deformarea profilului liniei și implicit uzura șinei.

Degeaba se înlocuiește șina dacă nu se intervine pe dedesubt, în câțiva ani e totul la fel.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) shoppy

Sudezi oricât, nu cred că este vreo limită.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) STB Spotting 21

Am primit aceasta poza din statia "Teiul Doamnei". Ce s-a intamplat cu sina?
IMG-20221213-WA0025.jpg (389.21 KB; downloaded 2007 times)

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) dekolor

Posibil din cauza circulatiei autobuzelor pe culoar sa se fi intamplat asta? Oricum sunt gropi formate pe tot traseul Obor - Helitube din cauza lor mai ales in statiile Ziduri Mosi si Teiul Doamnei, pe langa denivelarile formate in asfalt in mai multe locuri, se vedea cel mai bine in statiile Doamna Ghica si Cartier Colentina.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) subway guru

Nici dalele nemtesti nu fac fata la tembelismul romanesc???

 



Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Cristi N

S-au format fagase si deformari ale asfaltului mai ales in zonele unde se franeaza: statii si inainte de semafoare. In unele intersectii au aparut rupturi la contactul dintre sina si asfalt.  
M-as astepta ca spre primavara/vara sa vedem o frezare si reasfaltare in zonele cu probleme dar nu imi fac foarte multe iluzii. Problemele cele mai mari sunt in zonele unde nu vad cum ar putea baga o freza si va fi nevoie de multa munca manuala.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) TrainWrecker

La Stefan cel Mare unde vireaza 182 catre Barbu Vacarescu s-a format o groapa mare in asfalt cat roata autobuzului, se vede betonul turnat de sub el.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) Chev Celios

Asta seara erau baieti de la linii pe Sos. Colentina si verificau linia de tramvai. Eu i-am observat intre Sos. Fundeni si Pasaj Colentina.

 


Re: Sos. Colentina - Calea Mosilor - Sf. Gheorghe (Linia 21) ByOnu

Gata cu anumite blocaje la Sf. Gheorge. Dupa cel putin 10 ani. Multumim ..Negoita!
parcare.jpg (343.79 KB; downloaded 1423 times)
WhatsApp Image 2022-12-20 at 23.26.55.jpeg (606.34 KB; downloaded 1423 times)

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421788 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use