Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Accidente / incidente

4881 posts, 1273375 views
 
Go to page:  1  ... 310 311 312 313 314 315 316  ... 349
 
 

📖 Pagination options
Re: Accidente / incidente shoppy

Jumătate din taxiurile din București au airbagurile deja sărite, reparate cu piese de la dezmembrări fără airbaguri noi și merg cu lampa de eroare airbag aprinsă sau becul scos.

 


Re: Accidente / incidente alliens

Din ce s-a scris, nu era nimeni in autobuz, probabil venea de la garaj pentru prima cursa de noapte, afisajul era N114. Totusi nu exista si varianta ca taximetristului sa i se fi facut rau? Cat despre viteza, nu pare sa fie diferenta mare intre vehicule.

 


Re: Accidente / incidente Media

Aseară pe Bradu Văcărescu la intersecție cu Sos Pipera, tramvaiele liniei 5 erau blocate de un tir care a urcat pe bordura care separa linia de tramvai de sosea.
tramvai blocat barbiu vacarescu.jpeg (1.42 MB; downloaded 2986 times)

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Acela este un camion cu remorca, nu tir.

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Off topic
Trecem peste amănuntul că de fapt TIR a fost o Convenţie Vamală care excludea controlul vamal la graniţă, acesta efectuându-se la destinaţie. Nu se mai aplică în cadrul UE.
Ceea ce ştim noi despre "Camioanele TIR"  denumirea corectă este Cap tractor + o semireorcă pe trei axe.
În poză nu este o remorcă ci o semiremorcă pe 2 axe.

CONVENŢIA TIR a fost încheiată la Geneva, în anul 1975.

România a aderat la Convenţia TIR  în  1979,

Operaţiunea TIR permite transportul marfurilor efectuat fără descărcare şi reîncărcare, peste una sau mai multe frontiere, de la un birou vamal de plecare al unei părţi contractante până la un birou vamal de destinaţie al unei alte părţi contractante, sau al aceleiaţi părţi contractante, în vehicule rutiere, ansamble de vehicule sau în containere, cu condiţia ca o parte din traseu între începutul operaţiunii T.I.R. şi terminarea ei să fie un traseu rutier.

Mărfurile circulă sub acoperirea unui carnet TIR, care are dublă valoare: declaraţie vamală de tranzit şi document de garanţie. Acest carnet este eliberat transportatorilor de către asociaţiile garante agreate de autoritatea vamală din fiecare ţară semnatară.


Deci TIR n-are nicio legătură cu camioanele respective.
E fix cum m-aş duce  la un copiator  CANON  să fac o copie xerox.  :rofl:

 


Re: Accidente / incidente aztec

Din pacate..folosim stereotipuri sau cuvinte ce nu sunt intodeauna corecte, dar au intrat in limbajul comun..
TIR=camion
XEROX=copiator
Adidasi=încălțăminte sport

 


Re: Accidente / incidente Andi_C

299 a fost implicat intr-un accident, l-am văzut recent la Depoul Alexandria:
20221128_122038.jpg (921.55 KB; downloaded 2391 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente ADK

Mai degrabă cred că într-un incident. Probabil pentru prima dată văd un parbriz spart la propriu, fără acea foiță care să nu permită cioburilor să se desprindă. Să fie cumva decupat din vreo lunetă de autobuz? Dacă da, nu-i cea mai inspirată idee pentru un parbriz, fiindcă există riscul de a răni mai mult conducătorul auto si de la o piatră sărită dintr-o basculă...

 


Re: Accidente / incidente andrei11

Sunt mai multe tipui de "spargeri". Cele fără "foiţă" sunt destul de întâlnite, cioburile care rezultă nu sunt periculoase, având muchiile rotunjite, practic nu te tai în ele.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente ADK

Probabil mai mult ca sigur, fiindcă am analizat mai atent fotografia ulterior iar parbrizul pare să fie unul din cele menționate de dvs, adică fără foiță și fără a prezenta vre-un pericol în caz de accident/incident. Însă având în vedere că tramvaiul e al celor din STB, iar la ei cârpelile se poartă de multe decenii, luam în calcul și variantele mai "românești" (cu tot cu cel care ar fi "aprobat" un parbriz decupat dintr-o lunetă de autobuz), însă de data aceasta nu cred că-i cazul.

Repet, accident nu cred că este, mai degrabă un incident cu un clasic "supărat" din cine știe ce motiv, că aparent sunt doar parbrizul și un dispersor distruse, soclul e înfundat (semn că pare să fi fost dat greu cu pumnul de pe partea cu peronul), iar parbrizul cu vreo piatră mai grea, mă gândesc că agresorul nu s-a mai "obosit" și cu farurile crezând că sunt de sticlă și ar urma să se taie, dacă era vorba de un eveniment rutier trebuiau logic să mai fie afectate (cât de puțin) tabla și farurile.

 


Re: Accidente / incidente Andi_C

Este avariat și in partea de jos dreapta, lângă mască, sub far. Tabla este indoită si masca asemenea.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente ADK

Am observat, însă am zis că o fi de altcândva, tot în stilul STB-ului de a circula cu vehiculele avariate, plus luând în considerare și linia 32, unde se întâmplă mai deseori incidente....

 


Re: Accidente / incidente shoppy

Așa sunt toate geamurile la tramvaie, securizate dar nu și laminate.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Accidente / incidente ADK

E de azi? Persoană prinsă sub tramvai, posibil decedat. Vagon V3A pe linia 36, filmulețul poate fi puțin deranjant.
https://vm.tiktok.com/ZMFXtLNBm/

 


Go to page:  1  ... 310 311 312 313 314 315 316  ... 349
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420670 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use