De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre poștă, curierat, livrări

8 posts, 784 views
Despre poștă, curierat, livrări ByOnu

Intrebare: cum se face ca pot cumpara produse din strainatate (UE in general) de pe acelasi site, iar ele sa imi fie aproape de fiecare data livrate cu firme* diferite de curierat (inclusiv Posta Romana)? *UPS, DHL, Fan, Sameday, etc.

Este cumva o < loterie > a livrarilor indata ce pachetele ajung in tara si sunt asignate echitabil jucatorilor de pe piata? Cam cum este cu pilonul II la pensie, daca nu optezi in prealabil pentru o companie si esti asignat random uneia.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Despre poștă, curierat, livrări ADK

Probabil nu au contract cu cineva anume, dacă e bună comparația și la Lidl se livrează marfa la fel, nu au tirurile lor cum le au spre exemplu Penny și închiriază.

Să înțeleg că costurile de livrare la aceleași produse comandate sunt identice, odată ce te "trezești" deseori cu alți curieri...

 


Re: Despre poștă, curierat, livrări cris_m

DHL in afara are parteneriat cu Cargus pentru persoane fizice, de exemplu. Pentru persoane juridice se ocupa DHL-ul. Asta imi spunea operatoarea de la call-center-ul Cargus acum 2 ani cand am facut si eu primele comenzi externe.

 


Re: Despre poștă, curierat, livrări subway guru

Expeditorul foloseste curierul ce-i este ma la indemana, nu-l intereseaza costul ca-l plateste primitorul.

 


Re: Despre poștă, curierat, livrări ByOnu

subway guru wrote here:
Expeditorul foloseste curierul ce-i este ma la indemana, nu-l intereseaza costul ca-l plateste primitorul.


Eu zic ca pachetul poate pleca din UK, sa zicem, cu UPS, iar in Romania sa-l preia DHL.

 


Re: Despre poștă, curierat, livrări aztec

Este o mare magarie cu diversele firme de curierat.
Indiferent numele ei...
Sunt niste " posta romana" resapata.
Mai ales pt "fizici".
Acolo e bataia maxima de joc.
La "juridici " e mai serioasa, dar nu cu mult

 


Re: Despre poștă, curierat, livrări cris_m

Fata de posta romana privatii macar stiu unde au pachetul tau :)

 


Re: Despre poștă, curierat, livrări ByOnu

Noul program al O.P. meu... D'ăla de trebuie sa-ți iei liber de la muncă pentru a putea veni...

IMG-20230228-WA0032.jpg (365.81 KB; downloaded 478 times)


________________

In fine, nu stiu ce le fac astia coletelor, dar isi cam bat joc. A luat factorul - chipurile - cu el, coletul meu de 3 ori cu el si il aducea la ora 16 inapoi in sediu. Desigur, fara a ma fi cautat vreodata cineva la telefon sau la adresa. Deduc ca O.P. 83 are masini de livrare. In cele din urma l-au trimis O.P. de care apartin pentru a-l ridica personal. Doar ca mi l-au tinut o saptamana degeaba.
parcel france vs romania.jpg (396.62 KB; downloaded 471 times)

 


Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421002 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use