Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4033 posts, 886507 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 274 275 276 277 278 279 280  ... 289
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții diverse Dragos31

O fotografie cu caracter informativ din aceasta dupa-amiaza.

Unghiul nu este cel mai bun, fiind nevoit sa evit autobuzul din fata :oops:

4372 - Linia 361 - Bd. G-ral. Gheorghe Magheru - 19 August 2022



 


Re: Discuții diverse roberto2001

Oare cand o sa inceapa montarea validatoarelor noi la Euro 3-uri?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Mercedes-Benz Citaro Euro 3 ADK

cris_m wrote here:
@ADK tine cont ca nu toti colegii au pregatire tehnica, asadar "pretentiile" de genul nu sunt bine venite. "Maneta de semnalizare" sau "semnalizator" (sau altele asemenea) sunt termeni potriviti in astfel de cazuri.

De acord și cu varianta ta, că doar e un forum unde poți veni să înveți și nu trebuie descurajat acest lucru. Însă referitor la pregătire, nu știu câtă nevoie de mare să ai să știi (și fără să te pasioneze prea mult domeniul) că anumite componente se numesc într-un fel, unii e posibil să nu-și de-a seama deloc la ce te referi oricâtă experiență sau vechime ar avea în meserie, dacă nu-i folosești cât mai corect sau să spui ce face acea piesă. Nu-i și cazul de mai sus, pe care-l considera nevinovat, doar o corectare.

Deși, ce pretenții să ai la noi dacă până și cărțile de legislație numesc acum în total alt fel termenii cu care eram noi obișnuiți, unele un pic ciudate aș zice eu. Că nu se mai zice "fază lungă/scurtă" (cum eram eu obișnuit cel puțin), ci "lumini de drum/întâlnire", e una, nimic grav, dar să ajungi să spui "lanterne" în loc de "faruri" deja mi se pare puțin deplasat. Cât eram copil, nu auzeam șoferii spunând "am rămas cu schimbătorul în mână, mă chinuiam să plec de 5 minute din stație" ci "am rămas cu maneta în mână, am fărâmat iar cutia, acum aștept depanarea" poate erau termeni folosiți doar de șoferi, însă cu ei m-am obișnuit cam toată viața de acum înainte. De curând, habar n-aveam că nu mai zici "(portiera/ușa) de la portbagaj" ci ...haion. M-am adaptat și eu la acest termen, însă acum nu știu alții de el că la fel erau obișnuiți și ei ca și mine să zică.

Deși, o mai dau și eu în bară când efectiv uit, cum le zice unora componente. Am spus odată "geamuri ca la metrou" că efectiv uitasem că acestea se numesc "rabatabile", mulțumită lui CC că m-a corectat, ca să știe și poporul la ce facem referire. Cine mă cunoaște știe că nu-mi stă în caracter să folosesc termeni d-ăștia "țărănești", aș zice eu.

 


Re: Discuții diverse andrei11

:rofl:
Da' nici băț de semnalizare ! Oricât de afon să fi în ale automobilelor, băț de semnalizare e prea de tot !

 


Re: Discuții diverse ByOnu

Dragos31 wrote here:
O fotografie cu caracter informativ din aceasta dupa-amiaza. ...


M-am trezit tarziu, dar autobuzul arata impecabil :o

 


Re: Discuții diverse Gabi23

Un Euro 3 bun de transportat garderoba de la Ikea  :rofl:
4587 - 112 - 06.11.2022.JPG (324.96 KB; downloaded 2891 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

Nu știu exact la ce să-l încadrez (discuții diverse ori accidente/incidente, că aparent nu au fost daune), un om fără prea multă judecată se pune în fața unui autobuz (4611 pe linia 143) și își face de cap părând să fie în stare de ebrietate. Probabil e de astă-seară. Nu știu de la ce a început totul, mă aștept și domnul care era mangă să se fi pus în fața autobuzului pur și simplu.

Filmulețul (cât o mai exista) în cauză de pe TikTok al lui costymagadan și o captură de ecran. Ulterior a intervenit poliția locală. Ce siguranță să ai nu doar ca șofer al STB, când al de nenea e probabil mai viteaz doar după ce bea?
Screenshot_20221214-214738-325_resized.png (496.16 KB; downloaded 2402 times)

 


Re: Discuții diverse roby2334

https://phonline.ro/vesti-bune-pentru-bu ... ale-stb/

Sa inteleg ca de aia nu caseaza nimic :))) . Mai ales ca la anu pe  vremea asta vor fi 1630 de Autobuze S.T.B  :popa:

 


Re: Discuții diverse reiny2000

Avem deja un autobuz convertit pentru a circula cu GNC, dar nu a circulat cu călători până acum.

 


Re: Discuții diverse roby2334

Stiu de 2 ani asta .. dar acum au schimbat...vor numai 100 de autobuze euro 3 convertite in maxim 2 ani

Citez din Adrian Crit :  „Vorbim de un prototip pe care ne-am dori să îl extindem pe scară largă. Ţine de decizia municipalităţii pentru ca, în conditiile în care Administraţia fondului de Mediu va pune la dispoziţia tuturor autorităţilor locale posibilitatea modificării vehiculelor dintr-un anumit grad de poluare în altul cu emisii poluante mai mici, atunci se va declanşa o achiziţie publică şi, în maximum 2 ani, circa 100 de vehicule vor putea fi puse la dispoziţia bucureştenilor. O decizie trebuie luată foarte repede în condiţiile în care durata de viaţă a acestor vehicule va fi extinsă cu circa 10 ani„

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

Nu prea mai sunt actual cu flota bucureșteană sau s-o urmăresc intens, însă 4812 (ultima dată o știam la Ferentari, transferat de la Militari în 2011) mai circulă sau este defectă? Este unul dintre autobuzele pe care am mai "copilărit", singurul care mai există și mă interesează puțin situația lui.

Și ca fapt divers, E4-ul plimbat pe la vreo 4 garaje cu ceva imobilizare la vremea lui - 4800, se mai află la Obregia sau a fost transferat și de acolo? Era prin 2013-14 numită o mașină problematică și cam toți vroiau să scape de ea (nu o dădea Ferentari la Obregia pe atunci din prea mult surplus de parc).

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse GPS

4800 circulă și aparține de Depoul Berceni în prezent.

 


Re: Discuții diverse Gabi23

4812 este imobilizat în Autobaza Ferentari aproximativ din primăvara anului 2021.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

Mulțumesc!

 


Go to page:  1  ... 274 275 276 277 278 279 280  ... 289
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419397 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use