Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

2071 posts, 603574 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33  ... 148
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio Metropolitan subway guru

41 e cea mai solicitata linie, merita de mult un parc circulant pe masura.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Merita inca de la licitatia din 2006. Bine ca macar nu primim ceva cu boghiuri fixe ca atunci cu Flexity Outlook sau Citadisul X03 propus de catre Alstom.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan WT_fan06

Vai! Doamne Ajută că n-am primit Flexity sau Citadis atunci!

Pe bune?

:popa: :popa: :popa:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Eu am zis ca prefer mai degraba faptul ca am asteptat foarte multi ani decat sa ne alegem cu ceva cu boghiuri fixe, eventual sa ne trezim si cu situatii gen Helsinki sau München.

Bucurestiul nu e oras de tramvaie cu boghiuri fixe, si se vede asta clar cu purtatorul de LF.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan WT_fan06

Prima hibă fundamentală din raționamentul tău. Dacă în 2006 am fi avut tramvaie moderne, astăzi nu s-ar fi pus problema modernizării a 50km de tramvai (originea problemelor cu purtătorul la care faci referire în mod complet eronat). E de la sine înțeles de ce.

A 2-a hibă fundamentală din raționamentul tău. Extrapolezi problemele unui purtător făcut așa cum a fost făcut, cu tehnologia unor lideri pe piața mondială de mijloace de transport în comun.

A 3-a hibă. Îmi dai două exemple de orașe ce au avut probleme, pe post de dovezi imbatabile că și Bucureștiul ar fi pățit la fel. Eu de ce nu pot contra-argumenta cu 20 de orașe în care tramvaiele cu boghiuri fixe circulă bine mersi? Iar ne place să credem că Bucureștiul e mai Catolic decât Papa?

În rest da, mă simt binecuvântat de faptul că a trebuit să aștept 16 ani pentru tramvaie noi. :popa:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan andrei11

Iar suntem unii dintre noi mai ingineri decât inginerii ?  :headbash:

 


Re: Astra Imperio Metropolitan reiny2000

În timpul ăsta puteam avea o soluție custom de la un producător serios, cu tot cu boghiu pivotant și cu altele.

În plus, dacă Flexity a fost potrivit pentru Toronto atunci ar fi fost bun și în București.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Puss in Boots

Si ratam noi ocazia sa avem Astra acum? Sa dam o paine de mancat copilasilor din Arad si celelalte clasicisme.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan ByOnu

punmeister wrote here:
...prefer mai degraba faptul ca am asteptat foarte multi ani decat sa ne alegem cu ceva cu boghiuri fixe...


16 ani in care imaginea tramvaiului a scazut la un nivel aproape periculos. Un Scripcar sau Mazare ar fi castigat voturi in Bucuresti cu promisiunea eliminarii tramvaiului in astia 16 ani. 16 ani in care tramvaiul a devenit sinonim cu taraba, rugina, galagie si cuptor pe roti.

Nu, nu e bine ca am asteptat 16 ani...

Dupa acesti 16 ani nici macar ONG-urile nu mai reusesc sa explice publicului beneficiile tramvaiului.

Nu mai rationati doar in boghiuri. Asta este un serviciu public de interes ridicat. Sunt 16 ani in care calatorii au fost privati de conditii calitative si accesibilitate. Sunt 16 ani in care unii s-au mutat ireversibil la autoturismul personal...

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Puss in Boots

Bine zis. Anularea acelei licitatii a fost unul din marile rele pt tramvai din 90 incoace. Am fi avut deja -poate- mult mai multe depouri modernizate si poate masuri in trafic -gen prioritizare, verde unic pt tramvaie pt evitarea blocarii centrului intersectiilor de catre ghiolbani  etc- luate acum 16 ani.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan subway guru

Strategia corecta pentru STB a fost stabilita acum 30ani de fostul director general, dl ing Popescu astfel:
-asfaltati voi strazile ca sa cumparam noi autobuze performante, nu invers;
-refaceti voi sinele de tramvai ca sa venim cu tramvaie moderne, nu invers.
Isi mai aminteste cineva de tramvaiele nemtesti second hand aduse si distruse dupa un an pe sinele OR?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan TrainWrecker

@subway guru cum se numeau acele tramvaie nemtesti pe care le-ai specificat?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Gabi23

Se referă cu siguranță la vagoanele Duewag și Rathgeber aduse SH în București din Germania începând cu anul 1994.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Media

Alocarea tramvaielor de la Astra pe un singur traseu mi se pare ca nu este echitabil. Ele trebuie alternate cu alte tramvaie pe mai multe linii. Ca după un tramvai de capacitate mare poate veni unul sau doua de capaciatate mai mică.
Cum tramvaiele cu LF trebuie alternate cu cele fără LF. Si trebuie adunate ca atare pe sistemul de informare din stații.

În acest fel faci fregventabile mai multe linii nu numai 41.
Si lina 1/10 si linia 21 si alte linii reabiliate trebuie sa primească tramvaie moderne, în același timp.

Sa duci toate Imperio pe 41, care vine la 3 minute, nu este eficient. Nu ai nici unde sa le stochezi la capete. Iar sa gândești ca vor veni la 10 minute pentru ca sunt mai incapatoare este o alta idee proasta, pentru ca tot aglomerat va fi.

 


Go to page:  1  ... 27 28 29 30 31 32 33  ... 148
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428488 posts in 5314 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use