Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 505542 views
 
Go to page:  1  ... 105 106 107 108 109 110 111  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea aztec

Nu vorbeam de probe la viteza mica...noaptea pe pustiu.
Vorbeam de trafic...zi de zi, si cu alti participanti la trafic pe slalomul ala...

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea shoppy

Pai si tramvaiele actuale iau slalomul incet si daca nu au loc de masini atunci se opresc pana se schimba stopul si se face loc.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea aztec

Eu nu inteleg ceva.
Daca tot nu lucreaza pe timpul zilei(oare de ce...?) , Pentru ce blocheaza total aiurea o banda de circulatie?
Intelegeam daca erau muncitori acolo, daca ...era ceva care sa necesite restrangerea circulatiei, dar o obtirare aiurea pe timpul zilei a unei benzi pe un "inel de circulatie" care are 2 benzi...e aberant.
Puteau, pe timpul lucrarilor, atunci cand nu se lucreaza, ca bun simt, sa restranga arealul la minimul necesar...
Asa, doar ca o sa lucrezi candva, noaptea,...sau aiurea in weekend...e totala nesimtire..
Vedeti in poze. Nimic nu justifica blocarea unei benzi, pana si toaleta se incadreaza in limita refugiului...
IMG_20220803_204050.jpg (599.7 KB; downloaded 2735 times)
IMG_20220803_204030.jpg (607.95 KB; downloaded 2735 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea FabiM

La Brasov au inceput sa fie montate primele borduri ale viitorului peron sens Piata Presei.
Totodata au fost "trase" si cablurile pentru viitoarele display-uri.
DSC_8771.jpg (398.57 KB; downloaded 2525 times)
DSC_8772.jpg (1.54 MB; downloaded 2525 times)
DSC_8773.jpg (1.79 MB; downloaded 2525 times)
DSC_8774.jpg (1.84 MB; downloaded 2525 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea shoppy

Displayurile o sa fie o solutie profesionala sau doar un al inspelea prototip de la *UTI care o sa crape dupa cateva luni si o sa fie aruncat la gunoi ca toate celelalte dinainte?

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea TrainWrecker

'Celelalte dinainte' fiind? Sper ca știi un alt exemplu inafara de cel din stația Ștefan Cel Mare de pe linia 16. Display-ul ala nu a afișat niciodată vreun orar, timp de așteptare, nimic. Din câte știu arata 4 cadre de pe camerele de filmare din intersecție, sau ma înșel?

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea ByOnu

La statia lui 16 de pe Viitorului (sens Lizeanu) ecranul era pentru vatman, pentru camera ce filma peronul in curba. Ca la metrou.

Evident ca unde merge cu sarma e pacat sa pui surub, iar RATB pur si simplu a mutat placuta statiei mai in spate. Astfel, in prezent, un V3A incape la limita inainte de curba, desi copertina de asteptare este dupa curba.

---

In ceea ce priveste lucrarile care se executa acum, este posibil ca ei doar sa prevada aceasta infrastructura. Practic, ea sa existe daca vor fi vreodata seriosi in ceea ce priveste introducerea unor viitoare display-uri. Mi se pare perfect normal, pentru a nu mai sparge peroanele in viitor. Asa cum s-a facut infrastructura NetCity si a stat neutilizata cativa ani pana au fost dezafectate fortat cablurile aeriene.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea Costin

TrainWrecker wrote here:
'Celelalte dinainte' fiind? Sper ca știi un alt exemplu inafara de cel din stația Ștefan Cel Mare de pe linia 16. Display-ul ala nu a afișat niciodată vreun orar, timp de așteptare, nimic. Din câte știu arata 4 cadre de pe camerele de filmare din intersecție, sau ma înșel?

Cele tot de pe linia lui 41, din 2002.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea shoppy

De ce speri?
Chiar linia 41 a avu displayuri si sistem de urmarire a tramvaielor cand a fost inaugurata de Basescu, erau doua modele, unul mare pentru statiile cu copetina si unul mic pentru cele fara, evident a functionat prost pentru ca nu se putea programa in timp real, stiau programul de circulatie fix iar daca tramvaiul intarzia doar afisau timp de asteptare 2min la nesfrasit(adica 2 min - 1min - 0min - 2min - 1min - 0min - 2min etc) pana cand venea tramvaiul, evident dupa cateva luni nu au mai functionat deloc(nu a ajutat nici faptul ca buclele inductive pentru detectat tramvaiele din dreptul peroanelor erau doar copex intr-un sant, neacoperite, si cand masinile circulau pe linie calcau peste ele, si le-au distrus).
Au mai fost niste afisaje si in alte statii, in sectorul 2 sau 3 parca, doar ca luau datele din aplicatie, si daca pe o linie circulau tramvaie absente din aplicatie atunci afiseau timpi de asteptare de ordinul orelor, nu stiu ce s-a mai intamplat cu ele.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea Andrei Tudor

Încă mai sunt pe traseul liniei 55, între Piața Iancului și capătul din Pantelimon. Nici eu nu știu dacă mai funcționează, mai ales că și aplicația dă rateuri în ultima vreme...

 



Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea aztec

La 41 sistemul de afisare care doar sa afiseze graficul este total inutil.
La intervalul de succedare actual, mai bine te uiti in zare ca se vede daca vine in 1-2 min  ca se vede sau nu si de aici ști, decat sa te uiti la un afisaj...aproximativ.
Utilitatea lui maxima ar fi daca ar afisa...tramvai suspendat, ia 641..., Tramvai blocat la ####, interval afectat...etc.
Dar cum nu cred ca o sa afiseze asa ceva, sau oricum daca o face, nu o face in timp real....e fix...pix.
O alta varianta ar fi sa afiseze aplicatia  aia stb cu linia 41...dar asta  inseamna altceva..

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea dekolor

Andrei Tudor wrote here:
Încă mai sunt pe traseul liniei 55, între Piața Iancului și capătul din Pantelimon. Nici eu nu știu dacă mai funcționează, mai ales că și aplicația dă rateuri în ultima vreme...

Panourile respective nu au nicio treaba cu aplicatia, datele sunt din sistemul celor de la Thoreb.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea TrainWrecker

andrei11 wrote here:
Nu mai funcţionează de mult.

Ba da. Am fost acum o săptămână în zona la stația de lângă Mega Mall și funcționau panourile,  nu știu dacă afișau timpul corect de așteptare deoare  eram în zona după ora 23:00,  dar ele mergeau.
Sper ca te-ai referit la cele de pe linia 55, ca altfel... alea de pe 41 nu mai funcționează de mulți ani si mare parte dintre ele au fost scoase, rămânând una sau doua la Piata Presei din către știu, nefuncțional desigur.

 


Go to page:  1  ... 105 106 107 108 109 110 111  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use