MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei

1767 posts, 475982 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 116 117 118 119 120 121 122  ... 127
 
 

📖 Pagination options
Re: POZE Lucrari - Statia Parc Drumul Taberei subway guru

Dar nu pe trotuare ci doar pe carosabil!
:bere:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei sab

Ce trecere de pietoni este una pe trotuar ? Sa treci ...ce anume ? Bordura ? Trecerea de pietoni este pe carosabil, sa nu extindem semnificația anumitor termeni...

Explicația acelor borduri coborâte este simplă.   "Borduriada" bine-cunoscută la noi, când se pun nu știu cate rânduri de borduri, inclusiv in interiorul trotuarelor. Iar acolo va fi un lift, pietonul obișnuit nu ar avea nicio problemă, însă o persoană cu dizabilități are nevoie de acea bordură coborâtă să poată ajunge la lift.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei FabiM

Bănuiam ca asta ar fi.. altfel, ai trecere de pietoni in dreptul Tip-Top, patinoar, etc.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei subway guru

De acord cu @sab exact la asta am vrut sa ma refer.
:bere:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

sab wrote here:
Explicația acelor borduri coborâte este simplă.   "Borduriada" bine-cunoscută la noi, când se pun nu știu cate rânduri de borduri, inclusiv in interiorul trotuarelor. Iar acolo va fi un lift, pietonul obișnuit nu ar avea nicio problemă, însă o persoană cu dizabilități are nevoie de acea bordură coborâtă să poată ajunge la lift.

Numai la piata e ”hachița” asta! Aici si-au pierdut, total, indemanarea! :bleah:
La Orizont, Favorit, Tudor Vladimirescu, cum accesurile alea cu lift au venit, fest, la nivelul trotuarului?!  

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei sab

Nu știu,poate ne spui tu, ca ești "bastinas"... :)
Terenul trebuie adus la starea inițială, dacă înainte avea 2 rânduri de borduri, n-au ce sa facă.  Sau poate este zona inundabila la piata. Sau, la cât a durat lucrarea, au uitat cum era inițial... 😀
Cert este ca asta este explicația bordurilor buclucașe.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

N-are nicio noima...
Viitorul acces B M5.1.png (1.68 MB; downloaded 2589 times)

dar vreau sa se termine odata balamucul asta, la piata, ca ne-am saturat de Astaldi, refurbished, pana-n maduva oaselor! :yes:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei sab

Hmm, când te gândești că unde trebuiau într-adevăr să înalte cota accesului nu au făcut-o (la Valea Ialomitei)...  :popa:
Poate au învățat o lecție despre cum se face corect un acces si nu își mai spun speranța  in schimbarea canalizării.

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei orex

Nu fii asa de drastic ca situatia invocata de tine se muleaza, DOAR, la unul dintre cele 4 accesuri (ala dinspre Brancusi).
Ai, aici, dovada ca asa ceva nu va fi existat la acces B, fiind edificat, inca de acum 2 ani, asa cum se cuvine... ;)
E ditamai treapta pietonala, si vezi ca, spre lift, urci pe planul inclinat!!!
IMG_20200307_131024.jpg (1.17 MB; downloaded 2578 times)

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei survola

Avansuri mici, dar sper să o țină tot așa, să închidă anul acesta tot, inclusiv linia de tramvai.
Mulțumim, @FabiM.

 


Re: POZE Lucrari - Statia Parc Drumul Taberei syzkd

La Moghioros din pacate nu se mai lucreaza.Cred ca aceasta zona de abia la anul in vara se va finaliza.  Azi am trecut prin zona si nu era nimic finalizat.  La accesul de la Tip top inca nu au pus nici finisajele,  la accesurile din statia lu 41 nu au pus finisajele verzi. Deci in concluzie nu se va finaliza in aceasta toamna.in vara lui 2023 va fi gata toata zona.  Şi nici la Academie niciun progres pe partea unde erau magazinele pe vremuri chioscurile.  Înca este zidul pus betonat. Deci termenul finalul lunii septembrie 2022 nu va putea fi respectat.  

 


Re: POZE Lucrari - Statia Parc Drumul Taberei andrei11

De la moderator citire:
syzkd,
Vezi că forumul este APOLITIC. Ne-am înţeles ?

 


Re: POZE Lucrari - Statia Parc Drumul Taberei orex

syzkd wrote here:
La Moghioros din pacate nu se mai lucreaza.(...)

”Refacerea suprafetelor” conteaza cel mai mult in zona, intrucat accesuri functionale, la aceasta statie, ai de 2(doi) ani fara o luna!  :yes:

 


Re: Discutii - Lucrari statia Parc Drumul Taberei aztec

Exact.
Ca nu sunt gata accesul la statia de tramvai, nu e bai...tramvaiul sa treaca pe unde trecea..
Si sa se poata circula normal la suprafață..
Dar cu siguranta se pierde inceperea scolii(3 sept) si poate a facultăților.

 


Go to page:  1  ... 116 117 118 119 120 121 122  ... 127
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420709 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use