Regiunile RomânieiDobrogeaJudețul ConstanțaTransportul în comun din municipiul Constanța (CT BUS SA)

 

Topic: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța

42 posts, 14653 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța PTMZ

Pe 10 februarie 2021, ca urmare a finalizării unei licitații organizate de Ministerul Dezvoltării pentru 51 de autobuze electrice de 12m lungime operabile în condiții de șes destinate pentru 4 orașe, Primăria Municipiului Constanța a semnat un contract cu firma israeliană New Kopel Car Import pentru 20 de astfel de autobuze produse de către fabricantul chinez BYD în cadrul uneia dintre fabricile sale subsidiare din Europa. Valoarea autobuzelor pentru Constanța este de aproximativ 54.940.000 RON fără TVA, cu finanțare europeană prin Programul Operațional Regional - POR.

Conform declarațiilor primarului Chițac, primul autobuz va ajunge în decembrie:
Vă reamintesc că am contractat și o flotă de 41 de autobuze electrice (20 de autobuze cu o lungime de 12 metri și 21 de autobuze de 10 m), Constanța făcând astfel primii pași spre un transport public prietenos cu mediul. Primul autobuz electric va ajunge în Constanța în luna decembrie pentru a fi testat pe traseu.

Sursa: Ordinea.ro

 


Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța PTMZ

Primul autobuz a ajuns zilele trecute la Constanța. O postare de ieri:
‼️#Constanța devine #verde

✅Primul #autobuzelectric din cele 20 a ajuns la Constanța. În cadrul acestui proiect se vor mai realiza și 5 stații de încărcare rapidă și 20 de stații de încărcare lentă; valoarea contractului este de 55.327.953,30 lei (fără TVA).
Toate autobuzele și stațiile de încărcare vor fi puse la dispoziție de ofertantul declarat câștigător, NEW KOPEL CAR IMPORT, produsul ofertat fiind autobuzul electric BYD (China). Finanțarea proiectelor este asigurată de MDLPA, prin Programul Operațional Regional (POR) 2014-2020, axa prioritară 4 - "Sprijinirea dezvoltării urbane durabile", Prioritatea de investiții 4e - "Promovarea unor strategii cu emisii scăzute de dioxid de carbon pentru toate tipurile de teritorii, în special pentru zonele urbane, inclusiv promovarea mobilității urbane multi modale durabile și a măsurilor de adaptare relevante pentru atenuare", Obiectivul specific 4.1 - "Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reședință de județ prin investiții bazate pe planurile de mobilitate urbană durabilă".

Felicitări celor care au venit cu ideea acestui proiect!
#ConstanțaRenaște
271396572_295579715854217_2976575660008980221_n.jpg (82.51 KB; downloaded 5763 times)

Sursa: Facebook - Constanța Renaște (am schimbat eu niște date în postare când am postat-o aici, postarea originală vorbește de BMC și Granton, iar prețul e eronat).

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța TPB

În sfârșit, Constanța va avea transport în comun electric. După o lungă pauză.
Păcat că au scos tramvaiele si troleibuzele în 2008. Știu că anul trecut au casat mai multe Maz-uri 103 și ultimele troleibuze RdS (Rocar de Simon).
Totuși, autobuzele electrice nu rezistă la fel de mult ca troleibuzele. Ce nu înțeleg este de ce nu sunt în schema CT Bus, gri cu negru, cum sunt autobuzele Isuzu și microbuzele Mercedes-Benz.
În afară de BYD-uri, vor mai veni și altele?

 


Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța PTMZ

Da, vor mai veni 21 de autobuze ZTE Granton GTZ6129BEVR pentru liniile 3, 42 și 5B, importate din China de către BMC. Momentan se așteaptă semnarea contractului.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța TPB

Da, pe 42 ar fi bune...
Linia 5B nu dubleaza 5-40-ul de la Gara la Km5?? Stiam ca au acelasi traseu.

 


Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța PTMZ

Încă 2 BYD-uri au ajuns săptămâna trecută:
virgilius wrote:
Acum o săptămană au mai sosit 2 autobuze electrice BYD, asamblate langă Budapesta, avem 3 în total, din contractul de 20 buc.

Sursa: Tramclub

 


Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța PTMZ

La data de 31 martie, erau sosite 9 autobuze:
Sosesc electricele BYD pe bandă rulantă. Din contractul de 20 de autobuze de 12m. au sosit pană acum 9 autobuze. Se pare că în luna iunie vor ieși pe traseu. Se lucrează intens și la stațiile de încărcare rapidă.

Sursa: Tramclub

 


Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța Alex1105

Au sosit toate cele 20 de bucăți. Prima deja este înmatriculata CT 15 CSW

 


  • Ed181
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța Ed181

Știți cumva când vor intra aceste autobuze pe trasee? Inițial s-a anunțat că în iunie am putea merge cu ele, dar tot cu Maz-uri 103 am rămas.

 


Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța dekolor

Sunt in teste probabil, acum o saptamana erau 2 electrice la capatul din Mamaia.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța ADK

Din câte știu sunt din același lot cu cele din Buzău, dar nici aici încă nu au intrat în circulație însă cel mai probabil au făcut deja testele.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța TPB

În weekendul ce urmează, dar și săptămâna viitoare, autobuzele electrice vor fi testate, fără călători.

Sursa: https://m.ziuaconstanta.ro/stiri/actuali ... 628.html

Voi încerca mâine să le prind în mai multe locuri din oraș.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța TPB

Astăzi, au fost în probe 2 autobuze BYD, unul dintre ele fiind CT 15 EJU, care a mers pe traseul lui 43M până la mall-ul Vivo, iar celălalt pe traseul lui 100C până la Carrefour.
Ambele aveau afișajele setate pe CTBus PROBE.

 


Re: Autobuzele electrice BYD K9UB din Constanța LucaCDK

BYD K9UB, CT 15 EJU plecând de la Gară spre Stațiunea Mamaia în probe
IMG-20220925-WA0021.jpg (269.72 KB; downloaded 3654 times)

 


 
Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Constanța (CT BUS SA)  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426216 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use