Totul despre transporturi şi infrastructura adiacentăAspecte diverse din transporturi şi infrastructură

 

Topic: Infrastructura si demolarile/exproprierile

137 posts, 59047 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Mircea G

jailor wrote:
....Sa faci curatienie prin raderea cu buldozerul poate orice prost.

Asta este si ma bucur ca se face curatenie . Metoda ma intereseaza mai putin .
Eu stiu ca acest bulevard este necesar si abia astept sa circul pe el . 8-)
Stiu ca va enervez , asta si vreau ! :lol:
PS. Poate ar fi mai bine sa deschideti un topic "  pro si contra demolarilor !"

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

jailor wrote:
Primaria are un serviciu de urbanism care printre altele trebuie sa se ocupe de aspectul orasului. In Paris exista o hotarare de consiliu de pe la 1870 care spune ca o data la 10 ani trebuie sa iti renovezi fatada casei altfel esti pasibil de amenda. asta era una dintre masurile pe care primaria le putea lua. Amendand proprietarii acestia erau fortati sa renoveze fatadele sau sa isi vanda casele cui avea bani de renovare.
Si cine ar fi cumparat niste case impartite aiurea, cu dependinte prost gandite, care unele erau si in categoria 1 de risc seismic? Tu ai fi investit bani in asa ceva ca sa faci...ce? Hai sa nu exageram.
jailor wrote:
tramvaiul era cum l-a lasat Ceausescu, iar carosabilul asisderea.
De unde se vede ca "vorbesti din auzite". Rugamintea mea este sa te mai documentezi inainte de a da verdicte.

Si vreau sa te intreb si eu ceva: pana la urma, ce urmaresti prin posturile astea? Chiar nu realizezi penibilitatea lucrurilor si ca "vorbim vorbe"? Faptul e consumat, hai sa ne concentram energiile pe lucruri mai importante. Fiindca oricat ne-am da cu fundul de pamant, nu putem da timpul inapoi.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia andrei11

Jailor, iti ridic o minge la fileu. Cate ONG - uri se agita pentru zona in cauza prezentata in fotografie ? Aud ? Parca vad cand se va rade soseaua in cauza pentru o alternativa la "Carol I" o sa se dea cu fundul de pamant ca ele de 30 de ani tipa. Pana una alta casele respective se prabusesc singure, iar ca aspect arata ca si fostul 'Buzesti' - nici mai bine nici mai rau. Multumesc de raspuns.
Infecta  Calea Mosilor
2-23-2011 8-59-05 PM.jpg (81.31 KB; downloaded 4621 times)

Ce am prezentat eu acolo sunt tot bordele si pe stanga si pe dreapta, idem ca si la "Buzesti"

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Dominatrix

Dezinteresul pentru zona Buzesti se poate explica si prin faptul ca este considerata a fi o zona dominată de tigani (desi populaţia este eterogena, dar in general foarte saraca, deci prin urmare neintegrabila si nefrecventabila.

Sa stiti ca exista exista petitii la primărie de prin 2006 in care oameni din zona Matache cereau sa stie daca locuinta lor va fi demolata sau nu, si implicit daca  mai are rost sa investeasca in ea, sau din contra sa se pregateasca de mutare.

jailor wrote:
ONG-urile ce puteau face in timpul asta?? sa dea din gura si atat...poate au si dat dar nu i-a dat nimeni la ziar sa aflam ce zic.
Nu cred. Atunci de ce auzim "vocea lor" azi si n-am auzit-o atunci? Si nu vorbim de anii '90, cnad nimeni nu stia exact ce se va intampla, ci de perioada de dupa 2006 cand se stia exact ca zona va fi demolata.

O completare pentru Jailor la ce am spus in mesajul anterior: de ce nu pui si problema si invers? Adica nu crezi ca declansarea acestui proiect a reprezentat o forma de salvare pentru o parte dintre oamenii zonei, prin mutarea lor in locuinţe mai salubre pentru cei care locuiau cu chirie, obtinerea de despagubiri pentru case pe care oricum nu ar le-fi putut vinde, accesul la zone mai bine conectate sau cu mai multe facilitati etc. ?

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia andrei11

Nu o sa - ti raspund pentru ca pur si simplu nu stiu legislatia si atunci vorbesc sa ma aflu in treaba. Daca cineva stie legile e binevenit cu lamuriri.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia danielstan

Tin sa spun de la inceput ca nu sunt membru ONG.

ONG-urile tipa si ele pe unde pot, caci doar asa fac oamenii sa cotizeze cu donatii.
Nu stiu cum tipa ele, dar imi imaginez ca emit comunicate si trimit faxuri pe unde cred de cuviinta.

Problema ca ONG-urile 'se fac auzite' doar cand e prea tarziu vine de la presa si televiziuni:
- presa si televiziunea sunt 'goarna' cea ma eficienta a ONG-urilor, iar ele dau stiri cu ONG-uri doar cand e buldozerul la usa casei de demolat,
caci altfel nu se uita publicul la stiri
- o eventuala demonstratie de protest organizata de ONG-uri (si unde se aduna cu greu cateva zeci de participanti) nu are nici un efect daca nu e o televiziune care sa filmeze si sa o dea seara la stiri

Si ultima chestie:
ONG-urile fac ce fac nu de dragul tarii, ci ca sa adune bani din donatii si din cotizatii

Sa ne aducem aminte de asociatia celor ce au avut bani depusi la CEC pentru a cumpara o Dacie. Din banii stransi de la membri cotizanti au putut sa plateasca avocati pentru un proces lung care nici nu stiu cum s-a terminat, spunand ca. in caz de castigare a procesului, doar membrii cotizanti vor beneficia de despaguniri.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Lutyk

jailor wrote:
ONG-urile sunt grupuri private cu interese private care lucreaza pe bani privati.


Termenul de organizatii nonprofit se refera la acele entitati nonguvernamentale, constituite din punct de vedere structural-legal intr-o forma caritabila sau nu pentru profit, al caror scop principal este acela de furnizare a unor  servicii publice sau de aparare a unei cauze. Ele sunt deci organizatii
private desemnate a servi obiective publice sau cvasi-publice.

citat din Mihaela Vlasceanu - Managementul Organizatiilor Non-profit

Deci ONG-urile sunt organizatii private cu interese publice care lucreaza atat pe bani privati (cotizatii, donatii etc. cat si pe bani publici (subventii)
Ca fapt divers toate universitatile private din Romania sunt ONP-uri sau ONG-uri daca preferi acest termen.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia elloyy

Dominatrix wrote:
jailor wrote:
ONG-urile ce puteau face in timpul asta?? sa dea din gura si atat...poate au si dat dar nu i-a dat nimeni la ziar sa aflam ce zic.
Nu cred. Atunci de ce auzim "vocea lor" azi si n-am auzit-o atunci? Si nu vorbim de anii '90, cnad nimeni nu stia exact ce se va intampla, ci de perioada de dupa 2006 cand se stia exact ca zona va fi demolata.


Ba se pare ca  chiar asa a fost, Dominatrix. Doar ca nu a avut avut acoperirea media care trebuie. Uite ce zice Teo Zabava (care e un om de admirat si sigur nu vorbeste prapastii)
Teo Zabava - ActiveWatch spune:
18 februarie 2011 la 18:45
Aceste organizatii nu s-au trezit, asa cum sugerati, prea tarziu. Ele s-au constituit ca Platforma pt Bucuresti in 2007, cu adoptarea unei declaratii comune pe care o gasiti aici: http://www.bucurestiulmeu.ro/index.php? ... Itemid=121

Nici nu este vorba ca nu au propus solutii, caci au facut-o. In 2008 au semnat, cu fiecare candidat, un Pact pentru Bucuresti, in care organizatiile propuneau solutii concrete si chiar dead-lineuri. Toti candidatii l-au semnat. Probabil ca oricare dintre ei ar fi ajuns primar l-ar fi ignorat dupa aceea. Iata continutul aici: http://www.bucurestiulmeu.ro/index.php? ... &Itemid=91

Din pacate, foarte rapid, dupa primele negocieri cu noul primar si dupa primele incercari de a directiona PMB pe solutiile propuse, au devenit nongrata. Opriti la usa Primariei, de jandarmi. Dati afara din sali. Au facut contestatii, plangeri etc. Pana la urma, PMB a dat si motivatia absurda ca “nu e spatiu suficient”. Si, de la dorinta de colaborare, s-a ajuns, evident, la pozitii adverse. Mai ales ca primarul avea cu totul alte planuri pentru Bucuresti. Si ca nu suporta sa fie deranjat.

Intre timp, reprezentantii acestor organizatii au fost etichetati ca: hipsteri, isterici, stangisti, intelectuali ratati de dreapta, niste pierde-vara care n-au job si stau in primarie, ONGuri amarate etc. Si, in loc sa se uite cineva la propunerile lor si sa analizeze efectiv ce contestau si din ce motive, multi au preferat sa dea din umeri sau sa se delimiteze. Totul in timp ce Oprescu isi face treaba, rade case si monumente fara avize, da oameni afara peste noapte etc.
Mie mi se pare trist… Voua?

e dintr-un link pus anterior
http://www.criticatac.ro/4819/pentru-ci ... a-matache/

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia elloyy

danielstan wrote:
Tin sa spun de la inceput ca nu sunt membru ONG.

ONG-urile tipa si ele pe unde pot, caci doar asa fac oamenii sa cotizeze cu donatii.
Nu stiu cum tipa ele, dar imi imaginez ca emit comunicate si trimit faxuri pe unde cred de cuviinta.

Problema ca ONG-urile 'se fac auzite' doar cand e prea tarziu vine de la presa si televiziuni:
- presa si televiziunea sunt 'goarna' cea ma eficienta a ONG-urilor, iar ele dau stiri cu ONG-uri doar cand e buldozerul la usa casei de demolat,
caci altfel nu se uita publicul la stiri
- o eventuala demonstratie de protest organizata de ONG-uri (si unde se aduna cu greu cateva zeci de participanti) nu are nici un efect daca nu e o televiziune care sa filmeze si sa o dea seara la stiri

Si ultima chestie:
ONG-urile fac ce fac nu de dragul tarii, ci ca sa adune bani din donatii si din cotizatii

ualei, da stiu ca esti chitit. Din pacate trebuie sa iti spun ca esti prost informat.
Eu tin sa spun de la inceput ca fac parte dintr-un ONG - Asociatia Kogayon. Si vis-a-vis de 'chestia' ca nu facem de dragul tarii, iti spun doar 2 lucruri realizate de noi:
1. Datorita demersurilor noastre (documentatie stiintifica, plan de management etc) a fost infiintat un nou parc national, Buila-vanturarita, in judetul valcea
2.Acum 2 ani am aflat 'pe surse' ca domnii deputati pregatesc o lege care sa permita vantoarea in ariile protejate. Pur si simplu se exindeau zonele cinegetice. Am scris petitii, am ornganizat miting-uri, am fost la intalniri cu ministrul mediului, intr-un final legea a fost trimisa inapoi de Basescu, nu a promulgat-o. Mizand pe f slaba coalizare (din pacate) a oamenilor care sunt implicati in acest domeniu mariile sale deputatii au modificat o alta lege aflata in curs de dezbatere pentru a aplica fix aceleasi prevederi. Din nou am fost pe faza, au urmat alte luni de proteste si petitii si mediatizare si chemare la discutii. Iar la sfarsit, am izbandit - am obtinut o dezbatere 'pe bune', cu parteneri de la academia romana, ministerul mediului, ONG-uri de mediu si comisii senatoriale. Iar azi in Romania nu se vaneaza in ariile protejate, pentru ca tu si eu si copii nostrii sa se bucure in continuare ca oricat de multe lucruri sunt naspa in tara asta, avem cea mai bogata biodiversitate din europa.
Stiu ca e off-topic si imi cer scuze, dar asa esti si tu, si m-am saturat de sintagma asta cu ONG-urile care nu vor decat sa faca bani. Si nu ca sa ma laud, dar ca sa fie clar: toate sutele de ore pe care mi le-am dedicat proiectelor asociatiei au fost voluntariat. Si la fel si ceilalti 40-50 de prieteni si colegi ai mei. Toti banii de pe proiectele noastre sunt investiti in protejarea si promovarea parcului nostru si educarea oamenilor (in special copiilor) din zona.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Nightwolf

Stau si urmaresc de vreo 2 sapt disputa voastra pe aceasta tema.... ca ala are dreptate ca ala n-are dreptate ... ideea de baza, pe care unii dintre voi nu o acceptati, este ca SE INTAMPLA. Iar daca SE INTAMPLA in Romania ceva, atunci e un pas inainte. Incercati sa ganditi abstract. De peste 15 ani in RO nu s-a intamplat nimic. Acum cand se intampla ceva, fie el bun sau prost, nu e bine. Nu vom putea fi multumiti niciodata, pentru ca asa suntem noi romanii.

Ma uitam acum vreo ... 4-5 zile parca, la TV si vedeam ca un transport de materiale ( a se intelege deseuri) radioactive a fost oprit de combatantii ecologisti in Germania, din drumul lui catre centrul de colectare a deseurilor nucleare. Adica, dupa ce ca neamtu a investit milioane de euro in infrastructura si centre speciale de colectare si distrugere, vin ecologistii si blocheaza soseaua ca transportul sa nu poata inainta, cauzand astfel un risc mult mai mare de contaminare a zonei. Ce conta, ca neamtul tocmai asta vroia sa evite -- contaminarea ... nu dom`le noi suntem ecologistii lu`peste prajit si blocam transportul. S-a lasat cu arestari si condamnari acolo pentru ca diferenta intre noi si nemti pleaca de la mentalitate si duce pana la actiune. Din aceasta cauza nu vom putea vreodata sa ne comparam cu cei din vest ....

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia shoppy

Vad ca o dam in balarii doar pentru a avea replica la orice, nu conteaza ca deseurile erau produse de germani sau cat de incurcata era defapt situatia cu deseurile alea, ideea e ca aia au avut tupeul sa faca asta chiar daca stiau ca ajung la sectie, sau lafel cum Greenpeace a infruntat armata franceza cu RainbowWarrior chiar daca stiau ca o sa fie abordati, toate sistemele vasului o sa fie sparte cu barosul iar membrii echipajului capturati de catre armata, fara ca aceste lucruri sa fie recunoscute oficial mai multe saptamani de catre armata.

Aia au avut ceva, tupeu, cohones, infantilism, credinta oarba, nu stiu ce, voi nu aveti nimic, nici macar niste pietre si un coctail molotov n-am vazut, ca sa nu mai zic de lanturi sau urcat pe macarale, doar joc de glezne din tastatura.
Voi chiar credeati ca isi da primaria acordul sa intrati toti acolo de unde tocmai a iesit escavatorul ca sa cada vreunu intr-o pivnita sau sa-i cada o caramida in cap si dupaia sa fie primaria buna de plata ca doar si-a dat acordul? Cine a cerut sa se organizeze un miting intr-un santier de demolare (semi-)controlata ori are mintea dusa cu pluta ori vrea neapart sa primeasca un refuz, ceea ce inevitabil s-a si intamplat. Ca daca ar fii primit o permisiune ar fi fost necesar sa se duca acolo si sa faca ceva, asa si-a mai asigurat inca un articol senzational cu jumatati de adevar din care cei deja convinsi o sa inteleaga ca aveau dreptate, totul din confortul scaunului din fata tastaturii.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia shoppy

Nu bataie generala, va duceati acolo vreo 10 insi ca tot era deschisa circulatiei publice, va intindeati pe jos in jurul cladirii, ziceati ca e dreptul vostru constitutional sa folositi un drum public si daca va atinge altcineva decat politia / jandarmeria ii faceti plangere de atac la persoana, si pana venea politia cu o duba sa parlamenteze cu voi si sa va faca un proces verbal de deranjare a ordiniii publice sau de neeliberare a spatiului public la cererea organului in misiune(adica 200ron amenda) sigur aparea si teliviziunea(sau filmati chiar voi), si sigur erati la toate posturile cum cate 2 politisti cara de susbsiori / picioare fiecare pasionat de arhitectura care vroia sa salveze cladirea. Dar voi nu sunteti in stare sa faceti nici macar atat.

Deci ce incerci sa ne tot convingi pe aici, de cat de nedreptatiti sunt oamenii simplii care isi manifesta nedreptatea civilizat prin plangeri, pagini web si alte modalitati legale? Stiam deja, si stiam si raspunsul ofcial: "da, ne pare rau ca sunteti cativa partial nemultumiti da nu sunteti in stare sa blocati nici macar o fundatura, deci zgomot de fond, s-a notat, hai pa!".
Nu poti sa muti zgomotul de fond in alta parte?, ca poate mai aflam ceva interesant.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia Nightwolf

jailor wrote:
Nightwolf wrote:
Stau si urmaresc de vreo 2 sapt disputa voastra pe aceasta tema.... ca ala are dreptate ca ala n-are dreptate ...ideea de baza, pe care unii dintre voi nu o acceptati, este ca SE INTAMPLA. Iar daca SE INTAMPLA in Romania ceva, atunci e un pas inainte. Incercati sa ganditi abstract. De peste 15 ani in RO nu s-a intamplat nimic. Acum cand se intampla ceva, fie el bun sau prost, nu e bine. Nu vom putea fi multumiti niciodata, pentru ca asa suntem noi romanii.


Prefer sa se inatample lucruri bune nu doar sa se intample ceva...nu mor de dorul actiuni la modul general. Daca maine se intampla sa imi dubleze guvernul giga caloria nu ma bucur ca se intampla ceva...
Cat despre a doua bolduire...mi s-ar parea anormal ca un lucru prost care se intampla sa fie bine ca se intampla...dar asta e parerea mea.

Ma uitam acum vreo ... 4-5 zile parca, la TV si vedeam ca un transport de materiale ( a se intelege deseuri) radioactive a fost oprit de combatantii ecologisti in Germania, din drumul lui catre centrul de colectare a deseurilor nucleare. Adica, dupa ce ca neamtu a investit milioane de euro in infrastructura si centre speciale de colectare si distrugere, vin ecologistii si blocheaza soseaua ca transportul sa nu poata inainta, cauzand astfel un risc mult mai mare de contaminare a zonei. Ce conta, ca neamtul tocmai asta vroia sa evite -- contaminarea ... nu dom`le noi suntem ecologistii lu`peste prajit si blocam transportul. S-a lasat cu arestari si condamnari acolo pentru ca diferenta intre noi si nemti pleaca de la mentalitate si duce pana la actiune. Din aceasta cauza nu vom putea vreodata sa ne comparam cu cei din vest ....


Daca te interesai putin aflai ca nemtii aia protestau impotriva reciclarii de deseuri toxice franceze pe teritoriu german. Ce parere ai de niste trenuri cu deseuri radioactive bulgare care sunt aduse in Romania pt reciclare si depozitare?! La ei s-a lasat cu arestari pentru ca au blocat caile ferate si nu au avut aprobare pt miting. La noi au cerut ONG-urile aprobare pt miting si primaria nu le-a acordat-o pt ca se lucreaza in zona...desi era duminica si duminica nu lucreaza nimeni acolo.


1. nu are nicio legatura dublarea gigacaloriei cu ceea ce discutam noi aici ... am mai avut discutia asta si hai sa nu incurcam borcanele ... acilea discutam de dezvoltare urbana care, vrem nu vrem, se face si cu asta basta. Nu ma vei convinge niciodata ca niste ruine pot fi monumente istorice. Aaaa ca pierde transportul in comun pe partea asta si ca in viitor toata lumea va merge cu masina personala ca au pe unde, e alta mancare de peste ... dar sa nu comparam infrastructura cu kW sau GCal  ca nu are rost.

2. Mi se pare ca daca RO face niste bani frumosi din reciclare si ca are unde si ca transportul se efectueaza cf. legilor internationale si nu pune in pericol societatea civila, atunci e f bine ... ce e toxic trebuie distrus, nu ma intereseaza unde ci doar daca se respecta normele.

 


Re: Proiectul si discutii pe baza acestuia cornel001

Molotov? Cand, unde ?  :mrgreen:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Aspecte diverse din transporturi şi infrastructură  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use