De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Despre becuri si instalatii de iluminat

183 posts, 64193 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Despre becuri si instalatii de iluminat shoppy

Inscriptiile "lumina calda / lumina de zi" nu stiu sa respecte vreun standard, teoretic ar trebui sa fie lumina calda (warm light sau warm white) 2700K si lumina de zi (day light) 3000K dar multi abuzeaza, scriu doar lumina calda si are 3000K, si eu caut lumina galbena si daca nu vad scris clar 2700K nu cumpar.

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Hawkuletz

Din cate stiu eu, 300K nu e mare diferenta, 6500K e rece, dar 2700-3000 sunt ambele calde.
iaca:
https://en.wikipedia.org/wiki/Color_temperature
Dupa definitiile pe care mi le amintesc de la foto 11000K e lumina cand e cerul innorat, iar o lumina neutra e pe la 5000K. La soare cred ca ai ceva peste 3000 (evident, cand soarele e la cel putin doua sulite deasupra orizontului :) )

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat shoppy

Daca iti plac becurile galbene atunci diferenta dintre 2700 si 3000k se vede cu ochiul liber, este o poza ceva mai buna mai jos in articol, cea cu 3 becuri impreuna(nu se vede foarte bine ca l-au bagat si pe cel cu 5500K care pentru mine este deja albastrui).

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat nokia2110

Dintre cele două, care este mai apropiat de lumina becului cu incadescenţă?     :roll:
La noi au fost importate vreodată sau folosite becuri sofite mari, precum cele de mai jos?    :roll:

Bec sofita marca Radium 86108acb-fc2f-4af4-a34c-fe4ad95c1254.jpg (84.01 KB; downloaded 1854 times)
Becuri sofita 9ac94f57-bd72-4fae-808d-192c01326f3a.jpg (224.67 KB; downloaded 1854 times)


Vă rog să nu uitaţi de corpurile vechi de iluminat public (vedeţi pagina anterioară).     8-)

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat shoppy

La Focsani in gara, minutul 2:38:00


 



  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat ADK

Poate pare puțin ciudat (faptul că m-am lăsat în general de orice însemna vechituri, mai ales la nivelul care eram până prin jurul anului 2017 de țineam orice bec ars din nu știu ce ediție sau șurub de autobuz pătruns intensiv de rugină, că "de ce le-aș arunca"), însă a început să îmi placă din nou corpurile vechi de iluminat, dar cu oarecare excepții, deci nu toate junghiurile pe scurt sau să le caut pe la rematuri că "doar d-alea vreau, oricum ar fi, cele moderne îs pentru fraieri". Le apreciez din niște puncte de vedere, cum ar fi designul și sticlele mai rezistente, însă nu m-am descotorosit nici de cele noi, fac un mixt între ce era cu adevărat bun atunci, și ce-i acum, însă cât mai similare la aspect vizibil și nu cu foarte mari diferențe care să arate trecerea timpului, ca locul în care trăiesc să arate în continuare a casă și nu circ ori țigănie.

Revenind la lustrele comuniste, cele apreciate de regulă de mine sunt cele simple, ca construcție și în general cu 2-3 corpuri de iluminat, însă nu cu mărgele că nu trăiesc în cort, dar cu becuri cel puțin led, care imită vechile incandescente la exterior. Ce nu-mi place însă, este oarecare volumul lor, greutatea și faptul că îs obișnuit să trec pe sub ele nu să le ocolesc. Deși poate pare ireal, însă se găsesc și acum prin multe case vechi, cam de toate tipurile și în general în stare bună spre foarte bună, majoritatea care se înlocuiesc se face pentru ceva mai modern sau mai ușor în locul lor, nu pentru faptul că au fost foarte problematice.

Deși, în general dețin corpuri simple, cu 2 pălării, luate de noi, pentru volumul mai mic, greutate destul de ușoară, montaj relativ rapid și faptul că e indicat să-ți iei lucrurile de noi nu să le plimbi din casă în casă, de la unul la altul. La vechile "farfurii" am renunțat (mai ales cele inițial instalate când m-am mutat aici în februarie 2020) că erau în general cu un singur bec, care nu putea fi foarte puternic sau voluminos, iar unele se fixau cu ajutorul garniturilor astfel că nu aveam cine știe câtă bază, că nu sar mai tare și nu cad chiar deloc.

Erau o perioadă prin Dedeman, nu știu dacă o mai avea și acum (nu prea am mai călcat de o căruță de vreme pe la secțiunile lor de instalații de iluminat, că nu-mi fac cumpărăturile pe categoria asta de la ei) corpuri rotunde care imitau destul de mult cele de salon de autobuz DAC, și nu erau deloc scumpe, parcă 15-20 lei/corpul (cred că fără bec).

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Utilizator anonim 2

Lustrele vechi, in ciuda marii lor varietati, aveau ceva in comun: becurile orientate cu balonul in sus si fasungul in jos. In acest fel, caldura era evacuata fara sa deterioreze izolatia firelor si dulia. Acum am vazut ca nu se mai tine cont de nimic. Becurile moderne, desi diferite, se supun acelorasi reguli insa vad ca nu mai intereseaza pe nimeni, proiectant, constructor sau cumparator.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Mircea G

Clasic ! In ziua de azi , marfa periculoasa si de unica folosinta , motiv pt care eu am bricolat .
Am folosit niste fasunguri cu talpa , am facut niste inele de fasung din inox si niste globuri de la gunoi , aruncate ... pt baie , hol , camara ....
PS / in poza , montata o bucata , tavanul nu este zugravit dupa vechea lampa ...
DSC09024.JPG (1.63 MB; downloaded 1342 times)
DSC09061.JPG (1.67 MB; downloaded 1342 times)
DSC09062.JPG (1.48 MB; downloaded 1342 times)
luistra led.jpg (60.22 KB; downloaded 1342 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Utilizator anonim 2

Arata bine, au si spatiu pentru evacuarea caldurii. Bine ai revenit! :)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat ADK

Din "parcul rece", produse noi (doar probate).

O "caracatița" 1 x E27 -> 5 x E27 (cu posibilitatea de a pune adaptoare de E27->E14, sau E27->GU10) cu prelungitor (opțional).

IMG_20230606_152120995_copy_1440x1080.jpg (275.8 KB; downloaded 820 times)

IMG_20230606_152128751_copy_1440x1080.jpg (340.2 KB; downloaded 820 times)

IMG_20230606_152039239_copy_1440x1080.jpg (353.69 KB; downloaded 820 times)

IMG_20230606_152615584_copy_1440x1080.jpg (377.81 KB; downloaded 820 times)


Ca costuri...

Caracatița: 25 lei (mult pentru un plastic care suportă doar becuri led), loc: magazinul universal de pe platoul din Buzău.

Prelungitorul: 8 lei (parcă, nu mai mult de 10), nu mai știu dacă l-am luat tot din același loc.

Becurile E27 sunt luate din Brico Depot la o ofertă de 3,50 lei pe bucată, cele GU10 (spot) la 3 lei/buc și luate de la o fostă firmă din Ploiești care își vindea marfa rămasă pe stoc în zilele de duminică la târgul Drăgaica din Buzău. Aceștia aveau mai multe electrice, auto și sanitare interesante, bune și foarte ieftine.

Adaptoarele E27->GU10 le-am găsit cu doar 2 lei în magazinul universal aproape de Halele Centrale din Ploiești. De regulă acestea le-am văzut la prețuri mult mai exorbitante, deși până și dulia simplă e mai scumpă spre ex. la BD iar acestea sunt adaptoare.

Așa am găsit la Auchan Berceni în februarie 2021 dulii E27 cu doar 50 bani, iar în rest cam 3 lei. Îmi pare și acum rău că nu am luat mai multe atunci, și m-am mulțumit cu doar vreo 4 (având în vedere că erau din ceramică și mai există șansa de spargere).

 


Re: Despre becuri si instalatii de iluminat ByOnu

Cand ma uit la fotografiile astea, am in minte doar un cuvant: incendiu.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat ADK

Dacă ai siguranță mare la tablou... te cred că ia foc. Deși nu-i total exclus nici ca ce-a mică să nu sară la un eventual scurtcircuit.

Adevărul e că de regulă orice produs chinezesc - mai ales electric, este extrem de prost dpdv al fiabilității (fire foarte subțiri, plastice care se rup la cel mai mic șoc etc). La un panou de verificat lumini și diverse electrice i-am refăcut absolut toată instalația în interior că făcută de ei era VARZĂ, deși la 35 lei judecând că un buton e vreo 5 lei de regulă... măcar atât să fac și eu.

La "RK" i-am adăugat și becuri de întrerupătoare la fiecare soclu, pentru a afla ce bec stă aprins "de veghe". La momentul actual este 99% sigur chiar și pentru becuri de 500w(!), cel puțin pentru o verificare rapidă (cu firele vechi se împușcau din prima).
IMG_20230608_141606177_HDR_copy_1440x1080.jpg (315.19 KB; downloaded 768 times)

IMG_20230608_141812291_HDR_copy_1440x1080.jpg (288.58 KB; downloaded 768 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Despre becuri si instalatii de iluminat Utilizator anonim 2

ByOnu wrote here:
Cand ma uit la fotografiile astea, am in minte doar un cuvant: incendiu.


Exact. Am avut si eu de-a face cu un adaptor E27->E14 si cind l-am desfacut avea inaintru un firisor ce abia facea contact prin izolatia zdrobita. Asa fusese facut din fabrica: taiat cu tot cu izolatie si montat pe pozitie ca atare, zdobit putin la capete intre filet si soclul de plastic, cit sa faca un contact simbolic.

Ala a fost momentul in care am inceput sa demontez si sa refac cablajul intern de la orice veioza sau lustra ce s-a intimplat sa imi treaca prin mina. E ingrozitor ce poti gasi in ele, la ce se preteaza producatorii si autoritatile ce permit vinzarea unor astfel de obiecte criminale.

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use