Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: SAT - Sistemul Automat de Taxare

291 posts, 112290 views
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21
 
 

📖 Pagination options
Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare dekolor

Legat de validatoarele noi, exista optiunea de transfer la plata cu cardul bancar? Adica, daca validez cu cardul intr-un autobuz iar apoi il validez in cele 90 de minute intr-un tramvai, se va face transfer sau tot 3 lei va lua de pe card?

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare SirVlady

A început montarea validatoarelor noi și la Militari, unde de asemenea au fost montate și pe Tatra. La Bucureștii Noi (secțiunea troleibuze) sunt în curs de montare la majoritatea.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare reiny2000

Validator închis, pozat în 5323 pe linia 61. Validatoarele vechi situate în dreptul ușilor 1 și 3 funcționau normal. Nu e prima dată când văd, cumva validatoarele noi sunt conectate la alt sistem?
IMG_20220621_103900694_HDR.jpg (1.91 MB; downloaded 3680 times)

 


  • AlexTB
  • Posted:
  •  

Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare AlexTB

Astfel de validatoare am prins si in: 016, 017, 030, 148, 320 etc.
Între timp, am vazut validatoare noi în câteva dintre vagoanele Depoului Colentina

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare orex

Te plimbi prin tot tramvaiul sa-ti achiti calatoria cu cardul!  :no:
Validator ”mort” in 144 astazi (linia 41)!
20220724_182727.jpg (1.9 MB; downloaded 2907 times)

Asa se incurajeaza achitarea calatoriei? :think:

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare ADK

La Buzău nu mulți se obosesc să pună și rolele când cele vechi se termină.

Experiența mea cu validatoarele BCR este una relativ plăcută. Se întâmplă la 2-3 zile să cumpăr cuiva bilet care se roagă cu banii în mână prin autobuz, să fiu eu cel care vreau să rămână liniște în mașină dacă se urcă controlorii. În fine.

Însă dau de validatoare extrem de zgâriate, de neînțeles tariful afișat, ori care emit biletul după juma de oră. Dar acum câteva zile am fost surprins să dau de un validator nou, care a emis biletul instant și foarte clar printat, fără a aștepta nici măcar o secundă după luarea cardului. Însă se întâmplă (mai rar de regulă) să rămână biletul blocat în validator, și nici șoferul nu o să se deranjeze să desfacă validatorul. Astfel că rămâne de luat popcornul dacă s-o urca controlorii.

În altă ordine de idei, pe lângă că unii nu înțeleg că pe traseele periferice trebuie ales tariful (Start) și selectat (Stop) unii aproprie cardul juma de secundă și automat că tranzacția nu se face și trebuie reluat din nou. Dar ce să te faci când unora le e greu să priceapă să aștepte toate cele 4 leduri verzi aprinse simultan și să fie siguri că tranzacția este acceptată, chiar de trebuie să-ți pui scaunul lângă validator.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare Gabi23

S-au blocat cu montarea noilor validatoare în vehicule.  La troleibuzele Ikarus de la Bucureștii Noi și tramvaiele Tatra de la Militari, au demontat validatoarele vechi și au montat suporturile pentru cele noi. Situația persistă de câteva săptămâni...
5210 - 86 - 31.07.2022.jpg (220.94 KB; downloaded 2533 times)

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare punmeister

Idem si pe cateva Citaro de la Titan.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare Stefan28

"Live" din 3303 pe linia 8. Să vedem dacă pun pe toate Tatrele rămase active.


 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare ADK

Probabil fac la fel ca în 2006-7, cu Ikarusurile 260. Le mai montează pentru câteva luni de trai, dar nu trebuia să ai unde să-ți validezi cardul? 🙄

La DAC-uri, Saurer și Rathgeber nu au mai montat validatoare pentru că oricum urma casarea în scurt timp, însă dacă nu aveai bilet ci doar card, aparent cursa putea fi practic considerată gratuită.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare Axel

A inceput montarea noului validator si pe autobuzele de la Titan !  Pana acum l-am vazut montat pe autobuzele 4821, 4832 si 4837 !
4832-458,18.08.2022..jpg (231.01 KB; downloaded 1931 times)

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare Andrei98

Au cam stagnat o perioada, erau multe autobuze care au stat o buna perioada doar cu suportul montat.

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare WT_fan06

Până acum am apreciat felul cum au fost puse (atât în interior cât și în exterior) stickerele care indică funcțiile noilor validatoare.

Dar pe bune, cine a pus acel sticker pe partea de geam care glisează, a zis că face o poznă? 🤪

 


Re: SAT - Sistemul Automat de Taxare FabiM

Asta e mic copil!
Am văzut lipite pe mijlocul geamului in tramvaie, pe pereti, pe scaune… :popa:
Exemple sunt in 4036, 233, 285.

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420662 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use