Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea

1826 posts, 505556 views
 
Go to page:  1  ... 103 104 105 106 107 108 109  ... 131
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea Hawkuletz

Ma gandesc ca atata vreme cat introduci limitare de un ciclu de semafor (+ timp imbarcare, dar sa zicem ca ala se suprapune) intr-un punct al rutei, degeaba e restul supercaliflagelistic, acolo tot mereu va fi "dop".

Cu alte cuvinte, daca la Tricodava (ma rog, Parc Drumul Taberei) poate trece doar un tramvai la 3' (sau cat o fi), apoi orice ai face in restul traseului nu va putea scurta acest interval de succedare. Recunosc ca nu am prea luat tramvaiul de acolo (cel putin nu la ore de varf), dar tot am observat ca e o problema, ce nu poate fi rezolvata cata vreme nu pot intra simultan doua tramvaie la peron (sau, eventual, mutata statia astfel încât să  preia calatorii in timp ce asteapta la semafor; dar asta e cumva un inconvenient pentru calatori, ca au de facut doua traversari separate). Sau ma rog, doua intervale separate pentru tramvai (astfel încât  sa scurtezi intervalul de succedare prin intersectie), dar asta mareste cozile auto.

Dar, daca intra noile Imperio, cu capacitate sporita, poate ca acest inteval de succedare  va fi suficient. Oricum, dpdv al conflictelor de trafic (tramvai/masini/pietoni) ciclul actual de semaforizare mi se pare ok.

PS: Intelegerea mea poate fi biased (deformata?) de simulatoarele OpenTTD si/sau Cities In Motion :) Pe de alta parte, aceste simulatoare m-au familiarizat putin cu problemele unei retele de transport.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea WT_fan06

Păi eu mă refeream la scenariul în care există un ciclu de verde pentru tramvai după fiecare ciclu pentru mașini. Deci tramvaiul nu ar sta mai mult de 1 minut la semafor.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea 1689

Poate faptul ca un tramvai de 27 de metri la 3 minute nu face fata ar trebui sa ridice intrebarea daca nu cumva s-ar potrivi o linie de metrou acolo...

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea orex

Daca-n 38 de ani, de cand s-a inaugurat Crîngasi, cu amorsele de rigoare, nu s-a miscat un pai in acest sens, acum e de-a dreptul abracadabrant sa se mai edifice metrou pe axa Vest-Nord, in conditiile de trafic actuale!  :no:
Daca vrem sa incercam dictonul reclamei ”Mai dureaza tatii? Dureaaaza!”, hai sa inchidem Uverturii pret de 10 ani (avem antecedent). Eu unul nu-mi doresc metrou p-acolo, ma multumesc cu 41 care merge brici! :yes:

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea Puss in Boots

1689 wrote here:
Poate faptul ca un tramvai de 27 de metri la 3 minute nu face fata ar trebui sa ridice intrebarea daca nu cumva s-ar potrivi o linie de metrou acolo...


Poate ar trebui tramvaie mai lungi :D hai nu 55 dar macar un 44m acolo. Ca deja 27m va fi istorie si va fi inlocuit cu 36. Deci trebuie gandit de la 36 in sus, dupa ce se va vedea cum se comporta. Si sper sincer sa nu reduca nr de ture ca vezi doamne sunt tramvaie mai incapatoare.... Nu m-ar mira.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea Utilizator anonim 2

Pai nu l-ai auzit pe Nicusor? A spus intr-un interviu ca vor fi necesari mai putini vatmani, data fiind capacitatea mai mare a noilor tramvaie :) Exact de ce ma temeam.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea ByOnu

Unde a declarat asta? Mi se pare noaptea mintii.

Pai daca ne luam tramvaie de 56m ca Budapesti inseamna ca scapa de 50% din personal.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea messe

Puss in Boots, cand te gandesti ca spre finalul anilor '80 aveam trenuri de 2xV3A atat pe linia 21 cat si pe 15.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea WT_fan06

Nu vă impacientați de pomană, când nici măcar nu avem un prototip omologat aflat în probe...

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea Puss in Boots

Asa a zis Nicusor? Bravo, nici nu ma asteptam la altceva. Se vede cata gandire are el sau cine il sfatuieste. E cam in linia tuturor gandirilor din tara asta.

Eu sper sa ne luam tramvaie de 56m in viitor (2030+) sau macar de 44 ca sa mai sparga o data peroanele peste X ani si sa mai stea jde luni pana le fac (evident, dupa ce vin tramvaiele in cauza). Asa de-al dracu.

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea Gabi23

Săptămâna aceasta au trecut la montajul gardurilor noi pe porțiunea Crangași - Ciurel. Se lucrează unde e nevoie și la fundații noi pentru gard.
Șos. Neagu Djuvara - 21.07.2022 (1).jpg (309.37 KB; downloaded 2257 times)
Șos. Neagu Djuvara - 21.07.2022 (2).jpg (360.31 KB; downloaded 2257 times)
Șos. Neagu Djuvara - 23.07.2022 (1).jpg (308.86 KB; downloaded 2257 times)
Șos. Neagu Djuvara - 23.07.2022 (2).jpg (578.48 KB; downloaded 2257 times)
Șos. Neagu Djuvara - 23.07.2022 (3).jpg (612.12 KB; downloaded 2257 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea Gabi23

Începând de astăzi la stația ”Brașov” au început de lucrările de modernizare a peroanelor, în vederea adaptării acestora la dimensiunile noilor tramvaie Imperio. Au fost montate gardurile de șantier cu semnalizarea rutieră aferentă și au fost demontate vechile garduri galbene. Controlori de la STB îndrumau călătorii spre liniile adiacente din zonă: 138, 221, 222, 232 și 322.
Brașov - 25.07.2022.jpg (568.64 KB; downloaded 2005 times)

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea orex

Directorul TCM s-a angajat sa finalizeze lucrarile la toate cele 14 peroane in 2 luni. Succes!

 


Re: Linia 41 - Metrou Ușor - Piața Presei - Crângași - Ghencea shoppy

TCM, nu se poate, era in Poli o facultate TCM, in Automatica ii ziceam Facultatea TreaCa-Mearga, cand m-am imprietenit cu un absolvent de acolo si i-am impartasit gluma mi-a zis "buna asta, defapt vine de la Tampiti, Cretini, da' Muncitori".

 


Go to page:  1  ... 103 104 105 106 107 108 109  ... 131
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420770 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use