Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Propuneri de noi trasee

1434 posts, 394150 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 103
 
 

📖 Pagination options
  • PatrickYT
  • Posted:
  •  

Re:propunere Linia 322 desființată PatrickYT

Eu aș propune următorul lucru:
Să se desființeze 322 și 222 sa fie extinsă la dimri.
2. Prelungirea lui 216 până la romprim în loc de piața sudului.

 


Re: Propuneri de noi trasee andrei11

De la moderator citire
Eu aş propune ca :
1) Toate numele proprii să înceapă cu LITERĂ MARE.
2) Ce e aia dimri ?
Concluzie:
După ce o să citeşti intervenţia mea ( lucrul acesta se observă destul de uşor ) îţi  mai scrii o dată - de data aceasta corect - postarea.

 


Re: Re:propunere Linia 322 desființată domnulgeograf

PatrickYT wrote here:
Eu aș propune următorul lucru:
Să se desființeze 322 și 222 sa fie extinsă la dimri.
2. Prelungirea lui 216 până la romprim în loc de piața sudului.


1. Daca desfiintezi 322 si extinzi 222 la "Cartier Rezidential Dimri" ar insemna sa ai in cele din urma tot linia 322, diferenta constand doar in bucla de intoarcere, mai precis: Prel. Ghencea - Str. Brasov - Dr. Taberei - Str. Raul Doamnei in loc de Str. Raul Doamnei - Dr. Taberei - Str. Brasov - Prel Ghencea.  Linia 222 are rolul de a spori frecventa dintre vehicule pe tronsonul Complex Cartier Latin- Prelungirea Ghencea din pricina traseului mai lung al liniei 122 si al blocajelor ce pot fi intampinate pe traseu.
2.  Linia 216 intoarce la Piata Sudului pentru a crea o conexiune directa atat cu M2, cat si cu alte linii de suprafata (exemplu: 1, 610 etc.). In cele din urma, prelungirea pana la Romprim ar crea un disconfort si mai mare pentru calatorii ce utilizeaza aceasta linie (si asa in nr. redus) prin cresterea timpilor de asteptare (fiind putine ture pe linie). Pentru directia "Romprim" se poate face transbordare cu linia 610 in situatia actuala.

 


Re: Propuneri de noi trasee Cezar210

Prima idee a colegului @PatrickYT mi se pare buna. O voi detalia puțin, făcând și câteva modificări.

In primul rand, propun modificări ale liniei 222 in zona Drumul Taberei. In scris, de pe Prelungirea Ghencea, viraj la stânga pe Strada Valea Oltului, apoi viraj la dreapta pe Strada Valea Argeșului, inca odata la dreapta pe bucla Drumul Taberei și întoarcere în intersecția de la Auchan (deoarece da, se poate face acest lucru; este adevărat, s-ar tăia niste benzi, dar dacă e posibil la ieșirea lui 138 din Complexul Militari în stația Victoria, ar fi posibil și aici). Înapoi spre terminalul din cartierul Dimri, tot pe același traseu.

In al doilea rând, după cum se poate deduce de mai sus, linia 222 să fuzioneze cu linia 322. Așadar, 222 va fi prelungit de la Cartierul Latin la Cartierul Dimri. O harta completa cu toate modificările mai jos.
Harta liniei 222 cu toate modificarile.
Rosu - sens Parc Drumul Taberei
Verde - sens Cartierul Dimri
Harta-Linia-222.png (110.9 KB; downloaded 2393 times)

 


Re: Propuneri de noi trasee Gabi23

Cum întorci autobuzul în mijlocul intersecției de la Auchan Drumul Taberelor (ex-Tricodava)? Nu este legal așa ceva, mai citiți / gândiți voi când propuneți așa ceva... Nu întorci autobuzul ca în nu știu ce joc virtual  :popa:  .
Liniile 222 și 322 circulă foarte bine, au grad bun de încărcare și un interval de circulație acceptabil. Nu sunt probleme deosebite cu aceste linii de cartier...

 


Re: Propuneri de noi trasee georgica2704

Nu stiu daca s-a mai discutat , da propun mutarea capatului de la Eroii Revolutiei ( linii 418,419,420,465 ) la cap linie Sura Mare, unde intorcea 610. Iar la plecare spre Ilfov ,sa aiba statia de imbarcare la metrou, comun cu liniile 141,232,323,610.

 


Re: Propuneri de noi trasee STB Spotting 21

Este posibil virajul la dreapta de pe Sos. Giurgiului pe Str. Sura Mare?

Ca de nu, doar nu o sa faca intoarcerea la Serban Voda (adica dreapta pe Oltenitei), cu intrare in fostul terminal al liniei 610, dupa aceea sa intoarca in intersectie la Eroii Revolutiei.. Cel putin mie mi se pare cam peste mana

 


Re: Propuneri de noi trasee andreiiul

Din ce vad pe Google Maps virajul ar fi posibil. In schimb autobuzele nu ar avea cum sa intoarca pt a pleca spre Giurgiului din nou.
Varianta mai ok ar fi mers pe Giurgiului pana dupa OMV, intrat pe Oltenitei si apoi intrat pe str Sura Mare. Dar plecarea spre Giurgiului ar insemna un ocol prin toata piata si niste semafoare la care autobuzul ar sta degeaba. Poate dupa finalizarea pasajului pietonal sa se reorganizeze un pic transferul tramvai-autobuz

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee TPB

După cum știți, de la Piața Presei Libere la Piața Romană, bucureștenii pot circula cu autobuzele liniilor 131 și 331. Ținând cont că pe linia 331B circulă un singur autobuz, traseul poate fi scurtat la terminalul Piața Presei.

Plecând de la Petrom City, noul traseu (care poate fi 332) ar fi următorul: bd. Petroliștilor, str. Virgiliu Tacit, str. Coralilor, str. Natației, str. Jiului, bd. Poligrafiei, bd. Mărăști, terminal Piața Presei (autobuzele de pe noul 332 ar putea stationa în locul fostei linii 330).

Pe sensul celălalt, ar circula pe bd. Mărăști, bd. Poligrafiei, apoi pe traseul actual.

Pe această linie ar putea circula un Mercedes-Benz Citaro C1 Euro 3.

Mai jos, atașez link-ul pentru traseele 131, 331 si 331B.
https://info.stbsa.ro/linii

 


Re: Propuneri de noi trasee Mariusv

De cand circula pe 331B doar un autobuz ?

 


Re: Propuneri de noi trasee TrainWrecker

331B parca avea 2 ture, sau ma insel?

 


Re: Propuneri de noi trasee cris_m

Sunt 2 autobuze repartizate pe 331B...

 


Re: Propuneri de noi trasee andreicfr

Turele din 331 sunt impatite si in 331B si chiar nu vad rostul acestei modificari fiindca lumea care termina programul in zona Petrom City nu osa mai aibe alt mojloc de transport inafara de 112

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee TPB

cris_m wrote here:
Sunt 2 autobuze repartizate pe 331B...


Îmi cer scuze! M-a încurcat aplicația Info TB pentru că mie îmi arată întotdeauna un singur autobuz.

Dacă traseul ar fi scurtat, călătorii ar avea posibilitatea de a schimba cu linia 331 în stațiile de pe strada Jiului și bulevardul Poligrafiei.

 


Go to page:  1  ... 84 85 86 87 88 89 90  ... 103
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420680 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use