Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

Topic: Propuneri de noi trasee

1205 posts, 248454 views
⚠  Forum Rules

Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87

📖 Pagination options
  • Author: cosmindaniel
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee cosmindaniel

PTMZ wrote here:
...și 34 înainte de iulie 2011, care iarăși, nu prea avea călători după Banu Manta.

Ce traseu avea?
andrei11 wrote here:
Ai uitat complet de M 5 şi de 41 !

Pe M5 l-am menționat și nu cred că ar fi prea multe persoane să îl ia pe 37 doar ca sa ajungă la 41, decît cei care stau pe Bulevardul Ghencea și Calea 13 Septembrie.

• Author: LucaTB
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee LucaTB

cosmindaniel wrote here:
Ce traseu avea?
Linia 34 avea traseul Calea Vitan - Ghencea via Pasajul Basarab.

• Author: andrei11
  • Moderator forum
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee andrei11

cosmindaniel wrote:
... şi nu cred că ar fi prea multe persoane să îl ia pe 37 doar ca sa ajungă la 41, decît cei care stau pe Bulevardul Ghencea și Calea 13 Septembrie.

Păi da, e bine, pentru că după Ghencea şi 13 Septembrie urmează Str Progresului unde, ce să vezi, circulă 1/10, parcă şi 11 ale căror trasee se suprapun peste ipoteticul   37.

• Author: cosmindaniel
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee cosmindaniel

Da, aici ai dreptate, doar că eu am venit cu ideea asta pentru că mi-ar face plăcere să văd o linie pentru cei care stau între capătul liniei 41 și Şoseaua Progresul care duce rapid la metrou.

• Author: BogdanPetrini
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee BogdanPetrini

47 te duce deja în centru, beneficiază de cale dedicată pe o bună bucată de traseu și face cam 20-30 de minute până la Unirii. La ce e util o linie feeder care să te lase la o stație de metrou unde să cobori ca să ajungi în același centru, dar cu o transbordare și durate mai lungi de deplasare?

• Author: Axel
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee Axel

Recent P.S.3 a anuntat pe pagina de facebook introducerea unei linii de autobuz pe Strada Bratarii pana la Parcul Teilor ! Trecand astazi  prin zona cu masina am observat ca deja se pregateste un capat de linie in zona rondului Bratarii - Dr.Gura Badicului . Propunerea mea persoanala ca si locuitor din zona care folosesc zilnic liniile de autobuz care intorc la Faur este de al modifica pe 330 deoarece este o linie care dubleaza atat tramvaiele pe Liviu Rebreanu cat si linia 335 asa macar devine si el vital intr-o zona... propunerea mea mai consta si faptul ca pe sensul spre Bratarii sa circule pe Bd.1 Decembrie 1918 - Strada Jean Steriadi - Colonel Iosif Albu deoarece la Liviu Rebreanu daca autobuzul ar merge drept ar bloca circulatia masinilor in intersectie neavand posibilitatea efectuarii unei statii decente deoarece este doar o banda pe sensul respectiv iar urmatoarea statie posibila poate fii la LIDL... O alta problema pe care am constantat-o la fata locului este lipsa trotuarului pe partea dreapta ( sens Titan) facand posibila statie doar la parc si cat de cat chinuit la LDL ....... Cateva poze realizate astazi in zona si schita traseului propus cu tot cu statiile propuse  :)  maine verific Strada Iosif Albu sa vad daca ar permite circulatia unui autobuz  ;)
BRATARII 4.jpg (286.25 KB; downloaded 1337 times)
BRATARII 3.jpg (179.75 KB; downloaded 1337 times)
Bratarii 2.jpg (134.29 KB; downloaded 1337 times)
Bratarii.jpg (219.53 KB; downloaded 1337 times)
schita traseu Bratarii.jpg (237.34 KB; downloaded 1337 times)
Viitor cap de linie Bratarii.jpg (319.09 KB; downloaded 1334 times)

• Author: Axel
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee Axel

Revin cu 2 poze facute pe Strada Colonel Iosif Albu :
01.jpg (268.37 KB; downloaded 1112 times)
02.jpg (216.69 KB; downloaded 1112 times)

• Author: PatrickYT
  • Posted:
  •  

Re:propunere Linia 322 desființată PatrickYT

Eu aș propune următorul lucru:
Să se desființeze 322 și 222 sa fie extinsă la dimri.
2. Prelungirea lui 216 până la romprim în loc de piața sudului.

• Author: andrei11
  • Moderator forum
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee andrei11

De la moderator citire
Eu aş propune ca :
1) Toate numele proprii să înceapă cu LITERĂ MARE.
2) Ce e aia dimri ?
Concluzie:
După ce o să citeşti intervenţia mea ( lucrul acesta se observă destul de uşor ) îţi  mai scrii o dată - de data aceasta corect - postarea.

Re: Re:propunere Linia 322 desființată bogdanstaniloiu408@gmail.com

PatrickYT wrote here:
Eu aș propune următorul lucru:
Să se desființeze 322 și 222 sa fie extinsă la dimri.
2. Prelungirea lui 216 până la romprim în loc de piața sudului.

1. Daca desfiintezi 322 si extinzi 222 la "Cartier Rezidential Dimri" ar insemna sa ai in cele din urma tot linia 322, diferenta constand doar in bucla de intoarcere, mai precis: Prel. Ghencea - Str. Brasov - Dr. Taberei - Str. Raul Doamnei in loc de Str. Raul Doamnei - Dr. Taberei - Str. Brasov - Prel Ghencea.  Linia 222 are rolul de a spori frecventa dintre vehicule pe tronsonul Complex Cartier Latin- Prelungirea Ghencea din pricina traseului mai lung al liniei 122 si al blocajelor ce pot fi intampinate pe traseu.
2.  Linia 216 intoarce la Piata Sudului pentru a crea o conexiune directa atat cu M2, cat si cu alte linii de suprafata (exemplu: 1, 610 etc.). In cele din urma, prelungirea pana la Romprim ar crea un disconfort si mai mare pentru calatorii ce utilizeaza aceasta linie (si asa in nr. redus) prin cresterea timpilor de asteptare (fiind putine ture pe linie). Pentru directia "Romprim" se poate face transbordare cu linia 610 in situatia actuala.

• Author: Cezar210
  • Membru Bronze
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee Cezar210

Prima idee a colegului @PatrickYT mi se pare buna. O voi detalia puțin, făcând și câteva modificări.

In primul rand, propun modificări ale liniei 222 in zona Drumul Taberei. In scris, de pe Prelungirea Ghencea, viraj la stânga pe Strada Valea Oltului, apoi viraj la dreapta pe Strada Valea Argeșului, inca odata la dreapta pe bucla Drumul Taberei și întoarcere în intersecția de la Auchan (deoarece da, se poate face acest lucru; este adevărat, s-ar tăia niste benzi, dar dacă e posibil la ieșirea lui 138 din Complexul Militari în stația Victoria, ar fi posibil și aici). Înapoi spre terminalul din cartierul Dimri, tot pe același traseu.

In al doilea rând, după cum se poate deduce de mai sus, linia 222 să fuzioneze cu linia 322. Așadar, 222 va fi prelungit de la Cartierul Latin la Cartierul Dimri. O harta completa cu toate modificările mai jos.
Harta liniei 222 cu toate modificarile.
Rosu - sens Parc Drumul Taberei
Verde - sens Cartierul Dimri
Harta-Linia-222.png (110.9 KB; downloaded 283 times)

• Author: Gabi23
  • Site Admin
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee Gabi23

Cum întorci autobuzul în mijlocul intersecției de la Auchan Drumul Taberelor (ex-Tricodava)? Nu este legal așa ceva, mai citiți / gândiți voi când propuneți așa ceva... Nu întorci autobuzul ca în nu știu ce joc virtual  :popa:  .
Liniile 222 și 322 circulă foarte bine, au grad bun de încărcare și un interval de circulație acceptabil. Nu sunt probleme deosebite cu aceste linii de cartier...

• Author: georgica2704
  • Membru Silver
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee georgica2704

Nu stiu daca s-a mai discutat , da propun mutarea capatului de la Eroii Revolutiei ( linii 418,419,420,465 ) la cap linie Sura Mare, unde intorcea 610. Iar la plecare spre Ilfov ,sa aiba statia de imbarcare la metrou, comun cu liniile 141,232,323,610.

• Author: STB Spotting 21
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee STB Spotting 21

Este posibil virajul la dreapta de pe Sos. Giurgiului pe Str. Sura Mare?

Ca de nu, doar nu o sa faca intoarcerea la Serban Voda (adica dreapta pe Oltenitei), cu intrare in fostul terminal al liniei 610, dupa aceea sa intoarca in intersectie la Eroii Revolutiei.. Cel putin mie mi se pare cam peste mana

Go to page:  1  ... 81 82 83 84 85 86 87

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since , our 1924 forum members have written 372509 posts in 4520 topics and 450 subforums.
Refresh interval: 30 minutes.

© 2009 - 2022 Asociația „Metrou Ușor”