Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 6

1002 posts, 267201 views
 
Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49  ... 72
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 6 orex

Ma asteptam la ceva mai de soi! :yes:
20220619_122101.jpg (421.66 KB; downloaded 1650 times)

20220619_122114.jpg (379.14 KB; downloaded 1650 times)

20220619_122210 M.jpg (322.39 KB; downloaded 1650 times)

20220619_122230 M.jpg (230.15 KB; downloaded 1650 times)

20220619_122251 M.jpg (347.88 KB; downloaded 1650 times)

20220619_123942.jpg (353.84 KB; downloaded 1650 times)

 


Re: Sectorul 6 andrei11

Pe cuvânt de onoare că nu pricep ! Şi dacă cetăţenii respectiv sau se plimbau pe trotuar sau luau metroul până la PDT şi se plimbau acolo ? Care-i satisfacţia că te plimbi pe străzi ?

 


Re: Sectorul 6 orex

N-ai ce pricepe, ca nici domniilor lor, onor celor din PS6, nu le-a iesit NIMIC atractiv!
Poate...mai baga un LEU, mai trag odata, nu de alta dar, in octombrie, am inteles ca, se va relua treaba asta p-aci, dar dupa ce se face zacusca, se pun castravetii/gogosarii,  mai ramane numai varza! :rofl:

 


Re: Sectorul 6 reiny2000

Și ce buni ar fi fost niște copaci pe spațiul verde median și pe laterale...

 


Re: POZE Lucrari - Statia Parc Drumul Taberei subway guru

orex wrote here:
In fata pietei cica se edifica o noua parcare...d-aia-i scormoneala asta!

Deci n-are treaba Webuild…fost Astaldi. Deci n-are treaba cu metroul!

 


Re: Sectorul 6 aztec

Copaci nexam, ca se supără metroul.
Si trebuia sa te duci mai pe seara ..chiar a fost ceva lume..
Bine, eu am aflat cu o zi inainte, publicitate ioc ..
Pt un prim eveniment...zic ca e ok...
Sper ca urmatoarele sa fie mai pline de "expozanți" si evenimente..
Uite una de serara...cand se cam terminasera evenimentele
IMG_20220618_210504.jpg (481.1 KB; downloaded 1500 times)

 


Re: Sectorul 6 Valentin

@andrei11

Nu e vorba de satisfactie, fa un experiment, ia plimba-te in oricare directie de la Iancului pe inelul median la ore de varf si zi-mi daca iti place (ma refer la zgomot/claxoane/motoare turate/aerul inspirat cand mai trece cate unu cu DPF off, etc.). Iar ca contra-experiment incearca sa mergi pe Calea Victoriei intr-una din zilele cand e inchisa si o sa observi diferenta. (atat ca nr. de participanti, dar si dpmdv al calitatii "plimbarii").

Ideea in general e buna, dar dpmdv cel mai pretabil e pe Calea Victoriei, a carei pietonalizare ar trebui permanenta, acolo sunt destul de multe centre culturale (galerii, muzee de arta, diverse cladiri istorice, etc.) si ca orice plimbare sa fie considerata perfecta ai nevoie si de diverse cafenele/ceainarii/locuri de luat masa, etc. De asta zic ca cel mai mare succes e pe C.Victoriei, dat fiind ca de obicei am fost aproape de fiecare data, efectiv era mereu plin (la ora la care am fost) de tineri/familii cu copii/oameni varstnici, adica se incorporau aproape toate categoriile sociale. Practic, toate lumea era multumita, mai vedeai un spectacol "live", mai te opreai la o inghetata, etc. Aspectele astea nu neaparat ca lipsesc (in cazul D.Taberei), doar ca se simte ca nu e acelasi lucru (n.r. atmosfera), iar tot aici, dpmdv nu cred ca e cineva nebun sa mearga pe "bucla" din D.Taberei dintr-un capat in altul, astfel ca ar fi o idee ca strict intervalul din Bd.D.Taberei dintre V.Ialomitei si V.Argesului (dupa finalizarea tuturor lucrarilor la M5.1. ramase) sa fie lasat cu doar 2 benzi pe o parte, strict pentru STB (dus-intors) si extins spatiul verde median+cel lateral, facut pe mijloc o alee lata pietonala, evident ca in functie de ce e sub, plantam si noi ceva arbori/plante, daca nu se poate din cauza adancimii, exista si solutii man-made. Pe langa asta, printr-un concurs de design/urbanism/peisagistica as implementa si niste zone care sa integreze niste localuri mici (tip cafenea/shop&go). In fine, cred ca propunerea e prea avansata pentru orasul asta...

 


Re: Sectorul 6 andrei11

Da, e logic ce susţii, o să fac şi eu o plimbare pe Calea Victoriei într-o duminică să văd cum e.

 


Re: Sectorul 6 cris_m

Pe mine ma surprinde ca lumea evita plimbarile printre blocuri care, culmea, sunt mai relaxante ca plimbatul prin parc sau pe arterele inchise. Eu de exemplu, chiar daca am intrarea in IOR la 2 blocuri distanta, nu l-am mai frecventat de nu stiu cand. Merg exclusiv printre blocuri, la bulevard ajung doar cand vreau sa trec in alta zona de blocuri.  Ma gandesc ca nu e o abordare de neglijat, eu cel putin nu suport ideea de a merge cu "turma" :mrgreen:

 


Re: Sectorul 6 Valentin

Sunt de acord, si eu prefer sa ma plimb pe strazi secundare linistite, fie ca vorbim de blocuri sau nu. Dar dpmdv cel mai mare segment neglijat este pe partea de trasee pietonalizate prin zonele centrale inchegate cu cladiri importante istoric/arhitectural. De exemplu ador sa ma plimb prin zona Romana-Victoriei-Dorobanti pe strazile secundare in care te intalnesti cu case/blocuri de diferite stiluri arhitecturale. De obicei aceste strazi sunt linistite, dar nici multa lume nu stie sa aprecieze o astfel de plimbare (implicit sunt goale).

Revenind la subiect, prin D.Taberei de exemplu nu poti sa te plimbi printre blocuri chiar peste tot, pentru ca de obicei te lovesti de urmatoarele situatii:

1. N-ai loc pe trotuar de masinile parcate si practic destul de des esti pus in postura de a te opri pe margine sa lasi sa treaca toate masiniile. In unele locuri spatiul e asa limitat ca abia ai loc o persoana, ce sa vorbim de cupluri/mame cu carucioare, etc. O alta schema care ma enerveaza teribil e cand merg pe un trotuar mai lat si trebuie sa intre/plece o masina din randul de masini parcate pe trotuar, incat eu ca pieton, care am ce cauta pe acolo (n.r.trotuar) trebuie sa ma dau la o parte sa-i fac loc celui care n-are ce cauta acolo.

2. Peisajul aproape 100% iti inspira alte sentimente decat ar trebui, unele strazi par ciuruite si uitate de primarie (in care, practic, este un alt skill de invatat, mersul pe teren accidentat), altele sunt pline de spatii verzi uitate de Dumnezeu (in mod special in curtile blocurilor), astfel ca daca esti alergic la ambrozie sau mai stiu eu ce o sa fie amuzant sa te "plimbi", plus blocurile mai vechi care au aspect de bloc ciuruit care cade la primul cutremur. Ah sa nu uit, strazile pline stanga-dreapta aproape si sus-jos de masini, de praf statut necuratat vreodata.

Situatia se poate imbunatatii prin implementarea de sensuri unice / refacerea parcajelor intr-un mod mai ordonat si obligatoriu, avand in vedere sensurile unice, pe una din parti parcare, pe cealalta trotuar LAT, bine, trebuiesc gandite si niste trasee, sa poti sa ajungi de oriunde la: cea mai apropiata piata/centru comercial/statie de transport public/parc... In fine, ma indoiesc ca o sa vad vreodata vreo ordine in cartier...

 


Re: Sectorul 6 andrei11

Aici sunt de acord cu cris_m, în Balta Albă / Dr. Taberei sunt multe străzi secundare pe unde te poţi plimba în voie.  Şi să nu exagerăm, pe aceste străzi nu sunt chiar şiruri de  maşini care circulă incontinuu  sau care vor să "iasă" de pe trotuarele mai late.

 


Re: Sectorul 6 orex

Bre...lasa sectorul 6 in seama noastra, iti garantez ca ne descurcam, astia care suntem, p-aci, pe dincolo, nu de alta dar...daca am suferii, cumva, putem cere ajutorul/sprijinul vecinilor, negresit!  ;)
PS
Sigur nu-l urmaresti, pe domnu cu mii de ”acareturi” bagate pe sub ”tinda”, care acum hamaie la TV,  si se tavaleste pe jos ca o floare...! :rofl:  

 


Re: Sectorul 6 reiny2000

aztec wrote here:
Copaci nexam, ca se supără metroul.


Dacă între Romancierilor și Poiana Muntelui s-au putut păstra copacii nu văd de ce nu s-ar putea planta în celelalte zone care au fost mai afectate.

 


Re: Sectorul 6 aztec

Din cauza ca : tunel de adancime...relativa, ceva mai mult pamant.
Aici, din cauza de: planseu statie sau planseu galerie, putin pamant.

Stiu...se poate pune ceva cu radacini ce nu se duc in adancime...macar ceva tufisuri...da dupa cum vezi...

 


Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49  ... 72
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use