Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar București

 

Topic: Gara de Nord - București

354 posts, 171437 views
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Gara de Nord - Bucuresti cris_m

Da, aceea este. Imi aduc bine aminte de anul trecut plansele prezentate in cadrul grupului de lucru de la minister.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti andrei11

Sorry că insist, dar care este clădirea aceea de birouri << nouă >> de pe Calea Griviţei ? Cea încercuită cu roşu ? Numai nouă nu e !
2022-04-21_20-18-13.jpg (569.25 KB; downloaded 2742 times)

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti orex

Ai aici tot ce-ti trebe pentru SF-ul, cu care, din pacate nu vom fi contemporani!

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

Din nefericire nu vad cum am ajunge contemporani pentru ca acolo sunt si multe prostii.
Belgrad Waterfront este un fals argument, acolo gara nu s-a mutat in subteran sau deplasat un pic, ci s-a desfintat absolut cu totul, depoul de locomotive, revizia de vagoane, zonele tampon, totul totul. Iar sub Belgrad deja exista zeci de km de tunele de CF si toate intrarile au depouri, revizii si zone tampon de-a lungul lor, deci pierderea nu este mare, in timp ce noi tuneluri ciuciu, mai avem doar fosta revizie de la Gara Obor, care mai este pusa si prost, adica dincolo de gara, spre oras, in spatele blocurilor.
Proiectul nu arata unde ar pune reviziile de vagoane, depoul de locomotive si zonele tampon desfiintate. Daca ne uitam la cele 4 mari gari infundate din interiorul Parisului(Nord, Est, Lyon si Montparnasse), desi situatia este identica, eu nu stiu sa se mute vreuna partial in subteran si partial mai incolo, de ce oare?

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

Apropo de mutarea Garii de Nord in jos sau la stanga, cica se coace o licitatie pentru modernizarea semnalizarii, macazelor si a noului centru de comanda, vechiul sistem marca ISAF va fi schimbat cu unul contemporan.

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti fl82

Pai statia Bucuresti-Nord a fost echipata cu un sistem modern de centralizare electronica (CE) dupa anul 2000 sau 2004,  care a inlocuit vechea instalatie de centralizare electrodinamica cu relee montata in 1968!

 


Re: Gara de Nord - Bucuresti shoppy

Da, si eu stiu ca la constructia Pasajului Basarab s-a abandonat turnul de control  de langa cladirea Garii Basarab si s-au mutat in turnul nou din Remiza Basarab, o fi fost si acesta facut tot de ISAF.
Apropo de ISAF, au parasit sediul de langa Pasaj Grand, cladirea galbena nu mai are firmele ISAF pe ea.

 



Re: Gara de Nord - București Gabi23

Ieri angajații CFR SA lucrau la linia 2, cu utiliaje mai noi, mai vechi sau tradiționale  :oops:
Gara de Nord - 06.01.2023 (1).jpg (331.17 KB; downloaded 1485 times)
Gara de Nord - 06.01.2023 (2).jpg (436.53 KB; downloaded 1485 times)
Gara de Nord - 06.01.2023 (3).jpg (402.13 KB; downloaded 1485 times)
Gara de Nord - 06.01.2023 (4).jpg (578.42 KB; downloaded 1485 times)
Gara de Nord - 06.01.2023 (5).jpg (372.64 KB; downloaded 1485 times)
Gara de Nord - 06.01.2023 (6).jpg (528.66 KB; downloaded 1485 times)
Gara de Nord - 06.01.2023 (7).jpg (371.37 KB; downloaded 1485 times)

 


Re: Gara de Nord - București andrei11

Da' cu macazurile au rezolvat ?

 


Re: Gara de Nord - București Gabi23

La alea se lucrează periodic.

 


Re: Gara de Nord - București ByOnu

Ceva ce am remarcat recent. Pe noile tabele principale au inlocuit coloana VIA. cu OPERATOR (numele companiei).

Deci schimbam niste tabele foarte bune, cu unele care ar trebui sa fie < future proof > pentru macar 20 de ani si apoi realizezam ca ne mai trebuie niste coloane de informatii.

Prostie pura si lipsa de viziune.
20230110_145023.jpg (710.59 KB; downloaded 1320 times)

 


Re: Gara de Nord - București Gabi23

Informația cu ”via” nu cred că era utilă...
Informația cu ”operator” este utilă în contextul actual în care nu există o uniformizare a modului de achiționare a biletelor.
Încă suntem în epoca în care toata gara e o infecție, plouă prin toate acoperișurile, cade tencuiala, se anunță ”operatorul de stat” și altele.

 


Re: Gara de Nord - București aztec

Inainte avea sens si "via", cand aveai aceeasi destinație dar ruta diferită...
Parca pt Arad sau Timisoara aveai 2 sau 3.. variante de traseu...

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Complexul Feroviar București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use