Zona metropolitană BucureștiPrezentarea rețelei de tramvai din București

 

Topic: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linia 55)

222 posts, 89567 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 
 

📖 Pagination options
Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) ByOnu

Practic dacă la un interval de un tramvai la 10 minute ai 40 de călători / tramvai, la un interval de 5 minute vei avea hai nu 20, dar maxim 23 călători / tramvai.


Pai fix aici gresesti in rationament. Ai 40 de calatori tocmai pentru ca tramvaiul este la 10 minute. *Si nu prea este la 10 minute(!!), este la mai mult. Asigura o frecventa mai buna si o viteza mai mare de 30km/h si vor fi mult mai multi calatori. Sunt doar 40 de calatori pentru ca 55 circula prost.

Tu calculezi totul cu regula de 3 simpla: 1 tramvai la 10 minute = 40 de calatori, 1 tramvai la 5 minute = 40/2. Fals. Transportul este psihologie, oamenii se orienteaza. As crede ca in timp, 1 tramvai la 5 minute = 80 de calatori, strict bazat pe exemplul tau.

Uite aici, de la Iancului pana la Pantelimon nu este nici macar un tramvai, dar tocmai au plecat doua trenulet din terminal. Operarea lui 55 este execrabila.
Screenshot_20220610-111834_Info TB.jpg (455.11 KB; downloaded 2373 times)
Screenshot_20220610-111817_Info TB.jpg (454.72 KB; downloaded 2373 times)

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) alexxd_31

104 / 335 sunt preferate de foarte multe persoane deoarece:
- au aer conditionat
- opresc fix in poarta la Mega Mall si in curte la CORA
- frecventa ridicata desi stau foarte mult in trafic.

Cand ma grabesc iau tramvaiul 55 (Pantelimon), 46 (Titan) deoarece nu stau forte mult in trafic.

By Onu  conteaza foarte mult ora la care verifici  frecventa.
In jurul orelor 14:00-14:30 sint introduse inca doua treamvaie in traseu.

Frecventa scazuta era cauzata si de timpul pierdut datorita rebrusmentului din Pantelimon.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) ByOnu

Schimb putin subiectul: mi se pare mie, sau pe ambele sensuri in locul unde a fost californianul linia a ramas avariata? Poate este vorba despre punctele in care a fost sudat macazul si nu au polizat corespunzator punctele. Se simte si se aude ... E pacat sa ramana asa ...

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Andrei Tudor

Am folosit recent 55 între Piața Sf. Vineri și Piața Delfinului, la orele după-amiezii. @andrei11 are dreptate. Până la Piața Iancului am fost cel mult 15 persoane în tramvai. De acolo aproape că s-a umplut și nu toată lumea a coborât la Mega Mall sau Piața Delfinului. Susțin faptul că trebuie limitat la Piața Iancului, dar și că trebuie luate măsuri în așa fel încât să nu se mai plece în trenuleț de la cap de linie.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) STB Spotting 21

ByOnu wrote here:
Schimb putin subiectul: mi se pare mie, sau pe ambele sensuri in locul unde a fost californianul linia a ramas avariata? Poate este vorba despre punctele in care a fost sudat macazul si nu au polizat corespunzator punctele. Se simte si se aude ... E pacat sa ramana asa ...

Asa e, punctele respective sunt locuri in care au fost sudurile. Intr-adevar, e deranjant, poate se va remedia totusi problema.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) omirica

Aș zice că problema lui 55 e coada de pe Călărași/Traian/Pache. Dacă rămâne pe traseul Cora - Iancului lucrurile ar sta mult mai bine. În fine, trebuie rezolvat și semaforul tembel de la Zefirul care dă prioritate tuturor, mai puțin tramvaiului.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) essco

ByOnu wrote here:
....
Pai daca << nu rămâne niciodată lumea pe peroane şi poţi şi să respiri în tramvai indefernt de ora >> la ce ne trebuie metrou in Pantelimon? Daca nu umplem nici macar un tramvai la 12 minute, atunci metroul n-are ce cauta pe acolo in urmatorul secol.

..


De ce crezi ca detii adevarul suprem?
Eu vin cu metroul de la serviciu. De la Victoriei, pana la C. Georgian. Ce te face sa crezi ca n-as folosi metroul pana la statia de metrou "Spitalul Sf. Pantelimon"?
Am incercat si varianta Victoriei - Iancului iar de acolo 55. Am imbatranit in statia Piata Iancului a lui 55. Nu mai vorbesc ca trebuie abonament tramvai+metrou = 80+80=160 lei / luna.
Asa ca..  ori metrou, ori masina personala. In niciun caz metrou + 55.

Later edit: observ ca majoritatea (incluzandu-ma si pe mine) dam exemplele de mobilitate personala  :lol:
Mi se pare si normal: cand citesti o postare care te calca pe nervi, pentru ca stii ca in cazul tau nu e asa, imediat iti vine sa reactionezi. Nu mai tii cont de nimic, nici macar de faptul ca, oricum, vorbim degeaba pe-aici.

andrei11 wrote here:
..
Metrou  în Pantelimon ? Nu, nu e necesar, e o fitză ! 55, 101, 104, 335 îşi fac treaba.

Isi fac treaba, pe dracu'!
Atunci, Park and Ride de ce mai e facut, daca nu e metrou acolo? Ce sa faca cei care vin in Bucuresti? Sa ia 55 si? Sa coboare la Iancului la metrou? Repet: 80+80= 160 lei. Mai bine masina personala.
Metrou in Pantelimon! Metrou in Pantelimon! Metrou in Pantelimon!  

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

Serios vorbind, după 2050. Dacă nu intervin alte elemente care să accelereze datele !
ByOnu wrote:
Uite aici, de la Iancului pana la Pantelimon nu este nici macar un tramvai, dar tocmai au plecat doua trenulet din terminal. Operarea lui 55 este execrabila.

Aici ai fost răutăcios. Ştii foarte bine că perturbări de ture sunt la toate liniile din diverse motive şi nu toate imputabile STB - ului.
Iar afirmaţia că operarea lui 55 este execrabilă e aruncată la mişto,  fără nicio noimă.  Problema lui 55  ca şi cadenţă este între Mântuleasa şi Piaţa Iancului. Şi nu ţine de STB.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) cris_m

De unde 80+80 cand ai abonament integrat la 140?  :)

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) essco

Si 140 e mult. Nu mai vorbesc de faptul ca schimbatul metrou - tramvai ia timp, asteptatul la 2 mijloace ia timp... Timp si bani!
Apropo, nu mai exista abonament pe o linie la STB??? https://www.stbsa.ro/abonamente

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) Dragos31

Abonamentul pe o linie a fost eliminat odata cu noua politica tarifara.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) andrei11

Au uitat de abonamentul metropolitan de 90 minute ( pe toate liniile metropolitane ), 2,5 lei pentru bucureşteni sau 3 lei pentru cei care folesc STB - ul "din An în Paşti".

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) omirica

Nu am înțeles ideea cu schimbatul. În orice configurație (metrou  M1+5/ combinat) schimbi de la Victoriei în Pantelimon. Nu cred că schimbatul e problema, ci că 55 acum se amestecă cu traficul în centru. Nu e zi să nu stea cu zecile de minute că ,,eveniment circulație terț".

Cât despre abonament, cu siguranță se va scumpi și va include și metroul (deci nu vom mai putea alege) cu mult înainte să ajungă metroul în Pantelimon.

 


Re: Pache Protopopescu - Iancului - Granitului (Linii 46,55) essco

De schimbat vorbeam doar in contextul in care voiam sa ajung in Pantelimon din centru / Victoriei. Voiam sa spun ca ia mai mult timp sa schimbi metrou - 55 decat un eventual schimb de magistrala de metrou, daca ar exista magistrala Iancului-Pantelimon.

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Prezentarea rețelei de tramvai din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420675 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use