Zona metropolitană BucureștiTotul despre București

 

Topic: Sectorul 4

3195 posts, 676561 views
 
Go to page:  1  ... 215 216 217 218 219 220 221  ... 229
 
 

📖 Pagination options
Re: Sectorul 4 andreiiul

Uitandu-ma pe Google maps, s-ar putea ca portiunile respective sa fie proprietate privata.
Legat de lucrari, cred ca se amenajeaza parcari plus refacerea trotuarului. Am trecut azi prin zona si erau deja borduri amplasate astfel incat sa se creeze locuri de parcare paralele cu trotuarul.

Legat de lucrarile de pe Oltenitei, nu pot sa spun decat ca se lucreaza aiurea si fara cap. Mult beton/asfalt si lucrari facute si refacute de cateva ori.
Ce ma deranjeaza este ca pe spatiul verde este sacrificat cu buna stiinta pt a crea locuri de parcare care genereaza venit la buget si incurajeaza utilizarea masinilor personale. Iar unde se putea amenaja un minim de spatiu verde sau macar planta niste pomi pt a umbri trotuarul, tu asfltezi tot. Ex: https://www.google.com/maps/@44.3972652, ... 4!8i8192
Aceasta zona este completa asfaltata si va fi cuptor la vara. Confort pt pietoni 0

 


Re: Sectorul 4 matey24

Update cu lucrarile.
In ultima poza ii arat colegului @ByOnu  unde este zona privata (zona rosie). Unde asfaltul nu este scos si nu este nici zona privata, nu au decopertat deoarece utilajul nu avea loc sa treaca pe sub aceea copertina.
IMGP4407.JPG (1.56 MB; downloaded 3137 times)
Nu pot intelege de ce au pus bordurile asa...
IMGP4405.JPG (1.38 MB; downloaded 3137 times)
IMGP4400.JPG (1.66 MB; downloaded 3140 times)
Zona rosie este privata.
IMGP4396.JPG (1.45 MB; downloaded 3137 times)

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Primaria Sector 4 doreste sa doneze autobuzele VDL cumparate acum 2 ani catre Turnu Magurele si Zimnicea.
Am gasit pe site 2 proiecte de HCL in acest sens.
https://ps4.ro/wp-content/uploads/2022/0 ... -134.pdf
https://ps4.ro/wp-content/uploads/2022/0 ... -133.pdf

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Deci bani aruncati de catre PS4... din bugetul cetatenilor...

 


Re: Sectorul 4 MikeT

andreiiul wrote here:
Uitandu-ma pe Google maps, s-ar putea ca portiunile respective sa fie proprietate privata.
Legat de lucrari, cred ca se amenajeaza parcari plus refacerea trotuarului. Am trecut azi prin zona
Ce ma deranjeaza este ca pe spatiul verde este sacrificat cu buna stiinta pt a crea locuri de parcare care genereaza venit la buget si incurajeaza utilizarea masinilor personale. Iar unde se putea amenaja un minim de spatiu verde sau macar planta niste pomi pt a umbri trotuarul, tu asfltezi tot. Ex: https://www.google.com/maps/@44.3972652, ... 4!8i8192
Aceasta zona este completa asfaltata si va fi cuptor la vara. Confort pt pietoni 0

Au disparut si copacii care se vad pe Google Street View?

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Cand am trecut pe acolo m-a frapat marea de asfalt incat copacii nu mi-au sarit in ochi. Cu prima ocazie cand am drum pe acolo, ma uit si dupa copaci. Sper totusi sa ma insel eu si sa fi ramas acei pomi

 


Re: Sectorul 4 Valentin





Halucinant  :headbash:  :popa:

"Nu desfintam trotuare, doar le aducem la nivel"  :bleah:  :headbash:

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Exact ce spuneam si eu mai sus. Baluta sunt sigur ca pe vremea pre-primarie a suferit de lipsa unui loc de parcare si de asta face numai locuri de parcare de 6 ani.
Nu spune ca desfiinteaza trotuarele pt ca altfel imediat Politia Rutiera l-ar amenda. Oricum sunt tare curios daca BPR a avizat astfel de lucrari care fac trotuarul sa fie la nivel cu asfaltul (ca sa nu-i spună  ca e desfiintat).

 


Re: Sectorul 4 andreiiul

Acum cateva saptamani se discuta despre dublarea gardului de la Cimitirul Bellu.
Am aflat si motivul.
Căutăm cele mai bune și inovatoare soluții pentru creșterea suprafețelor verzi în Sectorul 4.

În zona Eroii Revoluției, am început lucrări de amenajare a unui ”Gard Verde”, un proiect prin care ne dorim să creștem cât mai mult suprafața spațiului verde din sector, să reducem poluarea, să scăpăm de praf și să respirăm un aer cât mai curat.

În unele locuri, pe orizontală nu se mai poate! Pentru că acolo unde am găsit un petic de pământ neamenajat l-am transformat deja în spațiu verde.

Așa că ne extindem pe verticală și plantăm iederă lângă gardul Cimitirului Bellu. Ca să se dezvolte și să crească frumos, planta va fi ajutată de un suport provizoriu, ce urmează a fi îndepărtat.

N-ar fi primul proiect verde pe verticală din sectorul nostru. La Colegiul Octav Onicescu, încă de acum doi ani, am amenajat pe una dintre fațade o mini grădină verde, spre bucuria elevilor.

Astfel de proiecte sunt des întâlnite în marile capitale europene, unde, autoritățile au fost nevoite să găsească cele mai eficiente soluții pentru combaterea poluării, a prafului și a stresului termic generat de încălzirea globală.

#haicasepoate #s4capitalabucurestiului #totulpentruoameni #danielbaluta


Intregul cimitir este inscris in lista monumentelor din Bucuresti. Faptul ca ii ascunde gardul (si probabil ca ulterior acesta va fi acaparat de iedera) nu cumva incalca legea? Cine ar trebui sa poata sa lamureasca acest lucru?

 


Re: Sectorul 4 andrei11

Acum şi dacă gardul cimitirului îl declarăm monument înseamnă că  am o inteligenţă pe care nu mă mai pot baza ...Ce  are gardul acesta  să-l clasificăm ca şi monument istoric ?

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Daca tot cimitul este monument istoric, atunci, evident, si gardul este. Nu ca mi s-ar parea frumos sau ceva.

La fel cum este si gardul Palatului Cantacuzino (Muzeul G. Enescu), Palatului Sutu sau Parcului Cismigiu. Da, intreg complexul este monument istoric, cu toate anexele si elementele conexe. Este absolut normal. Garantat si gardul Palatului Versailles face parte din complexul monumentului istoric, samd.

Asta previne inlocuirea gardului istoric cu o plasa de Buzau...

 


Re: Sectorul 4 Costin

Bine ca au identificat nevoia de a creste suprafata de spatiu verde, pe verticala, fix langa un cimitir. Care, nu-i asa, e orice numai spatiu verde nu.

Noaptea mintii.

 


Re: Sectorul 4 ByOnu

Si fotografiile. Hei, mie nu imi este clar: cum adica... suport provizoriu? Odata crescuta pe gardul ala nou, pe ala va ramane. Imi scapa ceva?


297153498_618220976334237_3660625033526998018_n.jpg (667.93 KB; downloaded 2006 times)


297420790_618220529667615_6498773645666099356_n.jpg (1.13 MB; downloaded 2006 times)


297590456_618220669667601_5037588847245608445_n.jpg (995.73 KB; downloaded 2006 times)


297716115_618220596334275_5803443258184452631_n.jpg (827.81 KB; downloaded 2006 times)

 


Re: Sectorul 4 rosetti61

E bun impotriva mazagalitorilor de ziduri.

 


Go to page:  1  ... 215 216 217 218 219 220 221  ... 229
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Totul despre București  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421687 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use