Regiunile RomânieiMunteniaJudețul BuzăuTransportul în comun din municipiul Buzău

 

Topic: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron

16 posts, 2989 views
 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron Andrei Andraș

În urma unei licitații publicate de Primăria Municipiului Buzău în iulie 2020, flota Trans Bus se va îmbogăți în următoarea perioadă cu 4 autobuze electrice Temsa Avenue Electron.

În cadrul evenimentului „Conferința Națională Smart Villages 2022” desfășurat la Palatul Snagov în 17 martie, importatorul Anadolu Automobil Rom a prezentat publicului, printre altele, și un exemplar din acest model de autobuz, exemplar care este chiar unul dintre cele patru autobuze destinate Municipiului Buzău.
Foto: Anadolu Automobil Rom, via LinkedIn
1647629965879.jpg (618.74 KB; downloaded 2867 times)

 


Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron Andrei Andraș

Autobuzele au fost livrate în cursul zilei de ieri.
Anadolu Automobil Rom a livrat vineri, 8 aprilie, cele 4 autobuze electrice de 12 metri Temsa Electron către Primăria Buzău. Astfel, ne-am onorat promisiunea de a livra vehiculele și cele 6 stații de încărcare în timp util pentru ca Transbus Buzău să poată introduce în traseu cele patru autobuze înainte de Sărbătorile Pascale.
Anadolu Automobil Rom

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

A fost trimisă o echipă de șoferi după ele, iată un alt autobuz - IF 065840. Din păcate, unii deja au început să se laude pe ce vor lucra...

Sursa foto: Sorin Androne
277814971_380195067444927_3355982391463249431_n.jpg (76.19 KB; downloaded 2699 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

Sunt deja garate în spate, se precizează că nu vor circula pe linia 10 ca BYD-urile (încă neajunse toate) ci pe 7.
Sursa: Buzoienii.ro
2022-04-12_225655.jpg (89.24 KB; downloaded 2616 times)

 


Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron PTMZ

Primele autobuze electrice, care vor circula în muncipiul Buzău, au fost recepționate de operatorul Trans Bus. Este vorba despre un număr de opt vehicule dintre cele 13 achiziționate cu fonduri europene.

Patru dintre autobuzele electrice deja primite de societatea de transport în comun din Buzău sunt marca Temsa și au venit colantate cu sigla și numele Trans Bus.

Prețul unui singur astfel de autovehicul este de aproape 600.000 de euro.

Până la finalul acestei luni, societatea Trans Bus va avea în curte toate cele 13 autobuze electrice: nouă marca BYD și patru Temsa.

Potrivit conducerii societății Trans Bus, cele nouă autobuze marca BYD vor circula pe traseul 10, iar cele patru Temsa, pe traseul 7.

Până când buzoienii vor putea călătorii cu autobuzele electrice va mai dura câteva săptămâni, întrucât producătorii n-au finalizat montajul stațiilor de încărcare.

Sursa: Știri de Buzău

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

Din câte am citit și pe Buzoienii.ro (unde mă uit mai mult din lipsă de ocupație și mai mult pentru tematica transportului public), câteva autobuze se află deja în probe prin oraș. Să văd dacă dau de vreunul, însă nu promit că actualul telefon mai face pozele prea reușite în mișcare. Din câte spune directorul societății, toate autobuzele se vor revopsi în albastru + verde (să înțeleg că Citaro-urile revopsite până la plafon albastru, restul rămas roșu va deveni verde? în funcție de nuanța culorii, ar fi mai mult sau mai puțin hidos). Uniformizarea parcului dpdv al culorii nu este un lucru greșit, oricum tot ce-i în garaj este o adunătură de la toți operatorii olandezi (Citelis-urile mi se par venite aproape ca de la circ, sincer, dar măcar revopsirea să fie singura problemă a lor), care fiecare le-a vrut mai mult sau mai puțin ”colorate” (înțeleg că și transportul în comun trebuie să contribuie cu o pată de culoare în oraș, de regulă o culoare mai veselă, dar și când ajunge să aibă vreo 5-6 culori pe el e veselie doar pentru copii). Evident că BMC-urile nu se mai vor revopsi, însă ar fi frumos măcar vreo 2-3 să mai rămână în circulație în această schemă (unul a fost revopsit în schema originală nu foarte demult), dacă și starea tehnică și estetică mai permite acest lucru. Nu cred că toate VDL-urile mai apucă revopsirea, cel puțin vreo 2 aș ține să cred că se vor retrage până prin vară.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

Nu cred că toate 4/4 autobuze vor putea acoperi integral linia 7, chiar dacă astea sunt turele cei drept în timpul săptămânii însă se mai pune și problema defecțiunii sau a unor eventuale accidente sau incidente. Un astfel de autobuz a fost surprins cu mai mult de o săptămână în urmă de stiridebuzau.ro în centrul vechi făcând probe.
autobuz-nou.jpg (101.98 KB; downloaded 2404 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

Azi un Temsa a intrat în spatele magazinului Galleria Mall spre fosta autobază ITA pe la ora 18:15. Dacă eram cu câteva minute mai  devreme aveam ocazia de a-l surprinde într-o fotografie. Deși cam ciudată direcția, că nu prea avea unde să se ducă acolo fiind doar judecătoria și o spălătorie auto self service.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

32 BUZ mai înainte la Unirii Sud, probabil tot pe vreo cursă specială.
IMG_20220917_125950328_HDR_resized.jpg (387.71 KB; downloaded 2026 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

ADK wrote here:
Azi un Temsa a intrat în spatele magazinului Galleria Mall spre fosta autobază ITA pe la ora 18:15. Dacă eram cu câteva minute mai  devreme aveam ocazia de a-l surprinde într-o fotografie. Deși cam ciudată direcția, că nu prea avea unde să se ducă acolo fiind doar judecătoria și o spălătorie auto self service.

Deși a trecut aproape un an, l-am găsit undeva pe FB fotografiat de Silvestru Adrian.
FB_IMG_1680891583390.jpg (33.37 KB; downloaded 1537 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

BZ 31 BUZ efectua mai adineauri probe prin preajma garajului.

O fotografie cu scop informativ:
IMG_20231018_145605008~2_copy_1440x880.jpg (204.62 KB; downloaded 977 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

33 întorcând la Marghiloman, tot în probe:
IMG_20231109_153520654_copy_1440x1080.jpg (301.21 KB; downloaded 820 times)

IMG_20231109_153600889_copy_1440x1080.jpg (356.25 KB; downloaded 820 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

O Temsa acum 5 minute tot lângă parcul Marghiloman, făcând probabil ultimele probe:
IMG_20240310_172415_HDR.jpg (1.66 MB; downloaded 387 times)

Știu că poza este foarte slabă calitativ, astfel că dacă se dorește, se poate șterge.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzele electrice Temsa Avenue Electron ADK

Temsa BZ 34 BUZ traversând Bd. Unirii către Gară, situație unde am preferat să-l filmez:
VID-20240315-WA0006.mp4 (1.13 MB; downloaded 277 times)


Ulterior mă duc în stație la Camelia, unde aștept să vină un autobuz dinspre gară. Nu aștept mult și apare BZ 32 BUZ, primul autobuz în care mă urc și prima impresie pe care o am precară, dar nu despre vehicul, ci despre doamna șofer care m-a făcut albie de porci când m-a văzut că am pozat e-busul. Habar n-am dacă anunțarea stațiilor funcționa, cum e interiorul, că singurul loc prins din cauza aglomerației a fost taman în față, la judecată, unde oricum intenționam să merg către capăt pentru mai multe fotografii. Poza din stație era bună, dar la niște amenințări ieftine din partea dânsei, i-am făcut pe plac să șterg fotografia "de față cu ea" și să postez doar vehiculul gol (oamenii ăștia pătează din păcate întreprinderea, n-am crezut că mai dau de așa ceva și în 2024 și sper că directorul să știe ce are la poartă):
IMG_20240315_133247_HDR.jpg (1.63 MB; downloaded 277 times)

IMG_20240315_133303_HDR.jpg (1.63 MB; downloaded 277 times)

IMG_20240315_133341_HDR.jpg (1.62 MB; downloaded 277 times)

IMG_20240315_133350_HDR.jpg (1.62 MB; downloaded 277 times)


Aștept la M14 următorul tur și apare un Citaro, cum riscam și următorul vehicul să fie tot un diesel, am luat o altă mașină să plec în treburile personale.

 


 
Go to page:  1 2
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Buzău  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 421009 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use