Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi Ilfov

 

Topic: Întrebari și răspunsuri

1058 posts, 309594 views
 
Go to page:  1  ... 65 66 67 68 69 70 71  ... 76
 
 

📖 Pagination options
Re: Întrebari și răspunsuri Icsilviu

Linia 3 s-a desființat așa cum spune Rosetti 61 la sfârșitul lui 1995. În ghidul RATB roșu din 1996 linia nu mai apărea.

 


Re: Întrebari și răspunsuri nokia2110

rosetti61 wrote here:
Cladirea si copertina de la fostul capat de la Aeroport seamana cu cele de la unele statii de benzina Unirea/Osin/Distributia. Nu stiu daca s-a construit ulterior prelungirii lui 81 la Aeroport sau a fost convertita o fosta statie de benzina existenta acolo.


Benzinărie nu a fost pe acolo. Benzinăria a fost cam în diagonală, cam la intesrecţia Şos. Bucureşti - Ploieşti cu Bd. Aerogării (Bd. Robert în interbelic)... nu era chiar în interescţie, ci un pic mai înainte, vis-a-vis de locuinţele coletive cinzeciste proiectate de Arh. Octav Doicescu.
Se numea benzinăria Băneasa II (2), I fiind cea de la pasajul feroviar (aia de mai există şi acuma).
Cât despre staţia de aşteptare, nu cred că fusese construită în 1952, ci undeva mai spre sfârşitul decadei.

 


Re: Întrebari și răspunsuri ByOnu

Intr-o baza de date a primariei, pentru acest obiectiv, la data constructiei apare 1955, in timp ce la act doveditor / de proprietate este o hotarare din 1959.

 


Re: Întrebari și răspunsuri Robert24

Robert24 wrote here:
Dupa cum s-a mai scris, la data de 20 octombrie 1936, STB a preluat toate traseele cu autobuze in Bucuresti.
La acea data, singura linie cate intorcea la Aeroportul Baneasa era linia 31, care avea traseul - Parcul Carol - Podul Senatului - Palatul Regal - Piata Victoriei - Sos Kiseleff - Arcul de Triumf - Hipodrom - Aeroportul Baneasa.


Referitor la linia 31, renumerotata in vara lui 1935 din linia 1 de autobuze.
Aceasta a fost prima linie concesionata de la privati, incepand cu data de 25 august 1934.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate TrainWrecker

Stie cineva daca a mers vreodata 133 sau 135 pe Mihai Eminescu? de pe Google Maps se vad statii RATB goale fara placute de statie, refugiile au fost scoase dupa reabilitarea strazii, astazi mai exista numai statia de pe Mosilor, ascusa printre masinile parcate.
IMG 3 - Statia Calea Mosilor
IMG 2 - Statia Str. Viitorului
IMG 1 - Statia Str. Tunari/ Teatrul Metropolis
intre Str. Tunari si Calea Dorobanti nu au fost facute statii, niciun marcaj "BUS" sau refugiu.
Calea Mosilor.PNG (1.7 MB; downloaded 1855 times)
Mihai Eminescu-Viitorului.PNG (1.66 MB; downloaded 1855 times)
Mihai Eminescu 2.PNG (1.7 MB; downloaded 1856 times)

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate andrei11

Cel mai simplu  este să "te joci" cu această adresă :
https://info.stbsa.ro/linii.
O să te dumireşti singur...
Sau te sui în respectivele autobuze într-o zi liberă de a ta şi problema este rezolvată.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate TrainWrecker

Nu trebuie s-a "ma joc" cu site-ul celor de la stb ca oricum stau in zona, intrebarea mea a fost daca a circulat vreodata 135-ulpe acea artera, pe maps nu gasesc nimic iar aminitiri nu am deoare ce eram prea mic sa-mi aduc aminte ce mergea pe acea strada, mai exact vreau sa stiu daca statiile astea au fost folosite vreodata sau nu.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate omirica

Da, 135 a mers pe Eminescu, până acum vreo 5 ani.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate TrainWrecker

Nu, acum cinci ani nu mergea pe Eminescu, poti sa te uiti la street view cu strada din 2014 si o sa vezi ca nu e nicio urma de statie sau placuta pe care sa scrie 135 sau orice linie RATB. Daca a circulat, si asta cu mare DACA, a fost inainte de 2009.

 



Re: Stații, case de bilete, microdispecerate TrainWrecker

Mersi pentru redirect la intrebarea ta, nu stiam daca a mers vreodata pe Eminescu, totusi nu stie nimeni in ce perioada a circulat asa ca... 🤷‍♂️

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate messe

133 cand era deservit de IK4 "rachetat" , adica era dotat pe acoperis cu acele doua tuburi gri de gaz, in anii '80 circula pe Eminescu, sens Gara Basarab (unde avea capatul de linie).

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate omirica

Am vrut să scriu 15 ani. În harta traseelor din 2007 apare ca mergând pe Eminescu. Probabil (nu sunt sigur) a fost mutat pe Dacia când s-a introdus sens unic, în 2011.

 


Re: Stații, case de bilete, microdispecerate TrainWrecker

@omirica mersi de informatie  :)  in legatura cu sensul unic, a fost bagat in 2009, poti verifica pe street view.

 


Go to page:  1  ... 65 66 67 68 69 70 71  ... 76
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Istoria transportului în comun din București şi Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422056 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use