Zona metropolitană BucureștiIstoria transportului în comun din București şi IlfovVehicule din trecut aparținând STB / ITB / RATB / STB S.AAutobuze

 

Topic: Autobuzul DAF #760 convertit pentru turiști (proiect neterminat)

5 posts, 1084 views
  • ADK
  • Posted:
  •  

Autobuzul DAF #760 convertit pentru turiști (proiect neterminat) ADK

Cum și Ikarusurile #46 și #55 au subiectul lor față de restul seriei deoarece erau adaptate persoanelor cu dizabilități, mă gândesc că și acest experiment să-i zic așa are subiectul lui, deși practic modificat nu a făcut parte din istoria transportului bucureștean el totuși a existat.

Problema s-a pus probabil în preajma retragerii autobuzelor DAF Elvo ale autobazei Pipera undeva prin anul 2010, ca un autobuz sau mai multe scoase din uz să fie modificate în autobuze decapotabile pentru a deservi un traseu sau mai multe turistice din București, astfel că s-a ales un experiment - DAF-ul #760, s-a apucat doar modificarea scheletului însă la scurt timp s-a abandonat ideea proiectului, probabil la cererea dl. Dir. Adrian Criț, ca în București să fie închiriate autobuze Volvo de la fostul RATC (actual CT Bus - Constanța). Nu am mai găsit pozele din anul 2011 din URAC, ci doar cele din 2018 realizate de PaulM.

O fotografie realizată de Axel cu autobuzul aflat în ultimul an de circulație pe linia 446, în data de 19.04.2010. Observ plăcuța de înmatriculare cel puțin din față că a fost schimbată cu cele emise din 2007, dar autobuzul încă îl păstra în stare relativ bună pe al lui până prin anul 2009.
760-446.JPG (126.88 KB; downloaded 1114 times)


Și cea realizată de PaulM probabil spre sfârșitul lunii iunie 2018, așteptând casarea. Se observă totuși modificarea primii uși simple, iar ușile 2 și 3 desființate. Autobuzul urma să beneficieze de un RK însă după cum am spus și mai sus, s-a renunțat la idee iar mașina a fost trimisă înapoi în Pipera în conservare. De la atâta stat în soare, s-a topit și bordul...
AC075763-49F6-4902-B5CB-A1BDF37BC05F.jpg (87.69 KB; downloaded 1114 times)

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Autobuzul DAF #760 convertit pentru turiști (proiect neterminat) ADK

760 în URAC în timpul modificărilor în februarie 2011.
Sursa: Agerpres
5122382.jpg (173.42 KB; downloaded 937 times)

 


Re: Autobuzul DAF #760 convertit pentru turiști (proiect neterminat) messe

Dupa cele 2 vagoane de tramvai aflate la restaurat (ultimul e 6001) eu mai vad un DAF in hala (in plan indepartat)

 




Home page  • 
Parent forum: Autobuze  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420704 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use