Zona metropolitană BucureștiUnitățile de întreținere și exploatare ale STB

 

Topic: Substații electrice STB

86 posts, 22847 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Substații electrice STB alexxd_31

In zona Resita  este o mare statie Enel Toporas.
Statia electrica
https://www.google.com/maps/@44.3806044, ... !3m1!1e3

Injectia de la Piata Resita in capatul strazii Urziceni unde este situata statia Enel.
https://www.google.com/maps/@44.3798416, ... 2!8i6656

 


Re: Substații electrice STB shoppy

Nu exista o relatie exacta intre statiile 110kV/ce_tensiune_medie_o_fii_acolo kV ale Enel cu statiile de redresare ale STB, adica nu toate statiile Enel au si substatie de redresare STB iar unele substatii de redresare nici macar nu sunt in statii Enel sau depouri(vezi substatia de la Ciurel).
Printre utilitatile Bucurestiului(de parca nu erau destule) exista si reteaua 0.75kV CC a STB,  nu am vazut vreodata vreo schema, doar am intalnit-o in teren, pe unde vedeti o injectie este clar ca este alimentata de la reteaua 0.75kV CC a STB.
Vad ca si in fata la BC sunt multe injectii pe tramvai si troleibuz, deci probabil toate depourile de tramvai si troleibuz au substatii de redresare.

 


Re: Substații electrice STB alexxd_31

Pe strada Tudor Arghezi:
https://www.google.com/maps/@44.4378724, ... 4!8i8192
Are legatura cu ITB/RATB/STB ?

 


Re: Substații electrice STB shoppy

Daca pe acolo a fost retea de troleibuz ancorata de cladiri, atunci este posibil, se poate de asemenea sa fi fost de la iluminatul public.

 


Re: Substații electrice STB ByOnu

ITB/RATB a instalat cutii identice, dar nu cred ca sunt exclusive transportului public.

Pe portiunea respectiva de Arghezi nu a existat troleibuz si nici tramvai din ce stiu. Discutii si harti referitoare la reteaua de troleibuz de pe Arghezi - Calderon - Icoanei.

 


Re: Substații electrice STB andreiiul

La inceputul lunii mai STB raspundea pe pagina de FB ca a fost constituita o comisie pt identificarea cauzelor si stabilirea pagubelor rezultate in urma incendiului de la Nitu Vasile.
Are cineva vreo informatie mai actualizata privind repararea si repunerea in functiune a substatiei?
Linia 610 este insufucienta (acum pe InoTB apar 5 autobuze la Romprim din 19 cate se vad pe InfoTB) pe tronsonul Sudului - Romprim (noroc cu liniile 439,440 si 479)

 


Re: Substații electrice STB Daddy

Vreo veste despre reparatia substatiei sau e atat de grav incat se asteapta rectificarea bugetara/bugetul pe 2023?

 


Re: Substații electrice STB Mariusv

Eu am aflat de la vatmani de pe linia 1 ca tramveiele nu vor reveni la Romprim anul asta pentru ca este necesara o licitatie pentru refacerea substatiei....

 


Re: Substații electrice STB ByOnu

Asociația Metou Ușor a trimis instituțiilor abilitate o Solicitare în ceea ce privește Substația electrică din Depoul Berceni (Nițu Vasile).

https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId

 


Re: Substații electrice STB ByOnu

Raspunsul STB S.A. referitor la Substatia electrica de tractiune din Depoul Berceni / Nitu Vasile: https://forum.metrouusor.com/ViewTopic?p ... ByPostId

 


Re: Substații electrice STB andrei11

L-am citit...Un răspuns dat în dispreţ total faţă de cei care folosesc tramvaiele / troleibuzele  în zona respectivă.

 


Re: Substații electrice STB ByOnu

Trist ca se face referire doar la tramvaiele de la Romprim. Ma si gandesc ce s-ar fi intamplat daca incendiul ar fi afectat doar partea de troleibuze. Singura sansa a troleibuzului in Berceni este dependenta lui de tramvai.

 


Re: Diverse andreiiul

Raspunsul arata inca o ata gradul de birocratizare al institutiilor publice si al STB in cazul de fata.
Avem comisie de cercetare care inca nu a dat un raspuns privind starea substatiei, asta la 5 luni de la eveniment (bine ca au fost pagube ca altfel dura si mai mult). Nu inteleg de ce dureaza atat de mult finalizarea unei expertize privind starea si intarzierea in reparatie si punerea in functiune se resfrange doar asupra calatorilor.
Pe STB pare ca nu o deranjeaza prea tare.
De reparatie se pare ca nici nu se pune problema inca, preferam sa inchiriem ceva ce nu stiu daca exista pe piata, cati furnizori exista si mai ales doritori sa inchirieze ceva pe un termen scurt spre mediu.
Daca STB traia efectiv din banii incasati de la calatori si din decontarile ADITPBI, atunci se agitau mult mai tare sa rezolve.  
Oare asteapta si aici solutia salvatoare care tot apare in ultima perioada?  Si aici ma refer la primaria de sector. Baluta pare dispus sa dea palme administratiei capitalei si sa castige capital electoral atat la nivel de sector cat si la nivel de capitala.

 


Re: Substații electrice STB Andrei98

Cauta cai verzi pe pereti si sa dea vina pe orice altceva decat incompetenta lor de a moderniza si a mentine in stare buna infrastructura.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Unitățile de întreținere și exploatare ale STB  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use