De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii

3349 posts, 424284 views
 
Go to page:  1  ... 234 235 236 237 238 239 240
 
 

📖 Pagination options
Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii andrei11

Repetiţie generală pentru Războiul  China - Taiwan. Să vadă gradul de toleranţă al populaţiei faţă-n faţă cu restricţiile.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii ByOnu

Ori vor sa arate in extern ce proactivi sunt ei, pentru a-si mai spala imaginea dupa dezastrul global pe care l-au provocat.

Desigur, calca in picioare drepturile omului, fara a asigura normele de hrana, samd.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii aztec

Cum am mai spus..
Variantele initiale se raspadeau mai lent(ca cea actuala), ...
Raspandirea actuala este fulminananta.
Pe cand restul lumii au dobandit imunitate, la ei nu prea...
Si chiar mai banda, la raspandirea care o are, suma cazurilor depaseste capacitatea de gestionare pe deoparte cat si riscul altor mutatii..
Nu comparati Orase din restul lumii cu aglomerarile industriale chinezesti.
Acum "Shitul" s-a intors la origini...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii Utilizator anonim 2

Acum m-am pricopsit si eu cu covid, de la o profesoara negationista. La spartul tirgului.

Am sunat la DSP dar nu raspunde nimeni asa ca nu apar in nici o statistica. Mi-am facut un test rapid acasa si stau cuminte izolat. Ieri credeam ca mor de la febra, nici nu puteam sa stau in picioare.
Citi or mai  fi ca mine, necuprinsi in datele oficiale? Uite asa totul devine roz si frumos, cite teste faci, atitea cazuri ai.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii andrei11

E simplu, dacă nu faci teste nu ai covid.
Vezi că deja sunt tratamente verificate / aprobate, destul de simple, medicamentele se găsesc.
Nu consulta netul, apelează la medicii specialişti cât mai rapid.
Este  poibil să treacă de la sine dar nu e bine să te bazezi pe această variantă.
__________________
Culmea că frate-miu cu care mă văd aproape zilnic a avut covid, ( prin Ianuarie ), de mine nu s-a lipit.
Cunosc extrem de multe persoane care au avut covid fără absolut nicio complicaţie şi care nu au sindrom postcovid de niciun fel, inclusiv frate-miu.
Nu e spartul târgului, în toamnă ne vom reîntâlni cu covidul.
Citi or mai  fi ca mine, necuprinsi in datele oficiale?

Extrem de mulţi, de aceea de fapt mortalitatea este mult mai mică decât cum se calculează acum.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii aztec

Nasol.
Bucură-te ca e varianta Omicron....

Intre altele ...s-a umplut si Corea de Nord de cazuri.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii andrei11

Să mai agităm puţin apele şi în acest subiect...
Sursa
Bilanț 26 mai. 381 de cazuri noi de COVID și 5 decese raportate în ultima zi
De către Redactia newsbucuresti.ro -26/05/2022045


381 de cazuri noi de COVID din peste 16.000 de teste și 5 decese, dintre care unul anterior, au fost raportate în ultima zi, potrivit buletinului publicat joi de Ministerul Sănătății.
Numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 582, cu 33 mai puțin față de ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 83 persoane, cu 4 mai puțin decât în ziua anterioară. Dintre cei 83 pacienți internați la ATI, 71 sunt nevaccinați.
Din totalul pacienților internați, 25 sunt minori, toți fiind internați în secții, cu 12 mai puțin decât în ziua anterioară.
Până astăzi, 65.669 de persoane diagnosticate cu infecție cu SarsCov-2 au decedat.
În intervalul 25.05.2022 (10:00) – 26.05.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 5 decese (1 bărbat și 4 femei), dintre care 1 deces raportat anterior intervalului de referință.
Dintre cele 5 decese , 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 de ani, 1 la categoria 70-79 de ani și 3 la categoria de vârstă peste 80 de ani. Toți pacienții care au decedat aveau comorbidități și erau nevaccinați.
În ultimele 24 de ore au fost efectuate 4.472 teste RT-PCR ( 2.393 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.079 la cerere) și 12.122 teste rapide antigenice.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii subway guru

In fiecare an in luna mai s-a anuntat ca pandemia a fost infranta dupa care prin septembrie am luat-o de la capat…

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii andrei11

Aţi uitat ? Nu e cazul...
Bilanţ COVID:  peste 300 de cazuri noi şi două decese, anunţate azi
De Denisa Dudescu, Joi, 09 iunie 2022, 13:11.
Ultimul update Joi, 09 iunie 2022, 13:30  Autoritățile au raportat joi, 9 iunie, 341 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus, depistate în ultimele 24 de ore după efectuarea a 12.324 teste rapide și PCR. Au fost raportate două decese, iar la Terapie Intensivă sunt internate 48 de persoane.
Libertatea

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii Utilizator anonim 2

Trebuie lasata lumea sa mai zburde nitel vara, sa nu acumuleze energie negativa si sa explodeze cumva mamaliga.
Mai umfla putin si buzunarele sarmanilor din ho-re-ca, mai creste pib-ul, etc.

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii andrei11

Naţional
Se resuscitează Covidul. Apar valurile vaccinaților
Vaccinații pot face la nesfârșit Covid
Valul de vară este, în mod evident, un val al vaccinaților, pentru că, în sezonul cald, organismele care se apără bine și nu au probleme, susțin medicii. Ministrul german al Sănătății a anunțat deja valul Covid de vară, după o creștere explozivă a cazurilor de infectări, făcând apel la populație să facă a patra doză și să poarte mască. Îmbolnăvirile în rândul vaccinaților arată, însă, clar o deteriorare gravă a sistemului imunitar.
Dacă nu au funcționat trei doze, va funcționa a patra. Cam acesta este mesajul transmis de ministrul Sănătății din Germania, țară care se confruntă acum cu un val Covid în plin sezon cald. Sistemul lor imunitar nu mai face față nu numai la un virus pentru care au fost vaccinați, ci în general nu mai face față, susțin medicii.

”Disimunitatea va lovi în mai multe direcții. Este ca la biliard, dacă ai lovit bila sistemului imunitar, aceasta va lovi alte bile, dar nu putem ști dinainte care este traiectoria lor”, ne spune dr. Oana Mihaela Secară, director medical al Spitalului Municipal Onești. În ce privește creșterea numărului de cazuri Covid la nivel mondial, medicul arată că vorbim de două situații aproximativ distincte. O dată, sunt țări, precum Australia și China, care au avut restricții și carantine foarte dure, care au încetinit, doar, procesul de infectare și acum el își urmează cursul normal. ”Sunt însă și țări în care infectările s-au produs masiv, dar care, în paralel, au făcut această greșeală a vaccinării în masă, cu două și cu trei doze. Această populație are, clar, niște probleme pe imunitate. Așa cum am mai spus, vaccinarea produce o perturbare a activității sistemului imunitar, așa-numita disimunitate, care se poate manifesta în diferite feluri, inclusiv printr-o sensibilitate mai mare la infecții de orice fel, dar și la coronavirus. Persoanele care au un sistem imunitar mai bine echilibrat, în sezonul cald nu fac viroze respiratorii. Însă cei care au o formă de disimunitate, cum sunt mulți dintre vaccinați anti-Covid, fac mai multe viroze respiratorii, inclusiv Covid, decât populația generală. Uitați-vă la Justin Bieber, nu are de ce să facă Zona Zoster și cu aceste complicații pe care le are, este limpede că toată problema pleacă de la disimunitate și de la consecințele vaccinării”, ne-a declarat dr. Oana Mihaela Secară.

Probleme pe toate planurile
Potrivit medicilor, scăderea imunității poate reactiva, la unele persoane, virusul varicelos, care este latent în organism. Totodată, creșterea spitalizărilor și deceselor din țările foarte vaccinate poate fi explicată prin defectarea imunității, pentru că cei infectați dezvoltă și alte infecții, dar și alte boli. ”O consecință a vaccinării poate fi și dezvoltarea de tumori, pentru că organismul nu mai recunoaște celulele anarhice și nu le mai distruge. Dar pe acestea nu le urmărește nimeni. Ar trebui urmărite la persoanele vaccinate și alte tipuri de infecții, și virale, și bacteriene și fungice, Zona Zoster, candidozele, sau infecții cu anumiți agenți care nu afectează deloc populația generală, cum este infecția cu acinetobacter. Disimunitatea acționează pe multiple planuri, inclusiv în procesele autoimune, care reprezintă o altă gamă întreagă de tot felul de patologii. Este atât de ramificat procesul patologic în momentul în care ataci sistemul imunitar, încât este foarte greu să urmărești toate aceste direcții”, ne-a mai precizat dr. Oana Mihaela Secară.

Se cere monitorizarea vaccinaților
În România ar trebui urmăriți toți vaccinații și să se facă o statistică la nivel național a evoluției proceselor patologice la aceștia, comparând ceea ce aveau înainte, dacă aveau, și ceea ce a apărut, mai spune dr. Oana Mihaela Secară.

”Poate fi vorba despre oameni care nu au avut deloc istoric medical și, dintr-o dată, au început să dezvolte tot felul de afecțiuni. Sau bolnavi cu afecțiuni cronice, ținute sub control, care s-au decompensat sau la care s-au adăugat și altele. Iar urmărirea acestor persoane trebuie să se facă pe o perioadă de 5-7 ani, cu dovezi medicale, cu analize, cu tot. Dar cum să faci chestia asta, când tu negi, de la bun început că aceste efecte sunt cauzate de vaccin?! Acum se avansează deja ipoteza că există un număr foarte mare de avorturi spontane în primele 10 zile post-vaccinare la femei tinere, care nu au  mai avut avorturi spontane în antecedente”, a afirmat dr. Oana Mihaela Secară, director medical al Spitalului Municipal Onești.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii Mircea G

Pina la urma " covidul " a fost cea mai cuminte " epidemie " ...
A" venit " la ordin cind s-a declarat epidemia si a inceput nebunia ...a plecat la " ordin " cind s-a declarat sfirsitul restrictiilor .

 


Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii aztec

National mai apare?
Sursa de incredere....mai ceva ca Click....

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Pandemia Coronavirus - stiri, discutii, masuri, informatii Utilizator anonim 2

Tare! Deci vaccinatii s-au “dezimunizat” dupa parerea distinsei doctorite. Ailalti sint puternici si ai dracu’ ca dacii liberi.
Oare ce spune despre cei vaccinati care au facut covid acum, la spartul tirgului? Eu sint in situatia asta si chiar sint curios. M-am imunizat la loc sau astept sa ma loveasca o zona zoster?

In apararea adevarului, trebuie sa rectific ce am spus mai inainte: nu de la profa negationista am luat (s-a testat si para testat dupa, rezultatul fiind negativ). Singura posibilitate e sa fi luat din camera de hotel unde cineva infectat a stat cu o noapte inainte. Nu am venit in contact cu absolut nimeni in acea perioada, am mers numai cu masina si intotdeauna cu masca in prezenta altora (receptie, benzinarie, magazin).

M-am vaccinat anul trecut pe vremea asta. E posibil ca intre timp numarul anticorpilor sa fi scazut sub valoarea de siguranta (care o fi aia..). Ma gindesc ca fara vaccin mi-ar fi fost si mai rau, corpul nefiind ,antrenat” in prealabil sa recunoasca si sa lupte contra virusului.

 


Go to page:  1  ... 234 235 236 237 238 239 240
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419390 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use