Regiunile RomânieiCrișanaJudețul AradTransportul în comun din municipiul Arad (SC CTP SA)

 

Topic: Tramvaiele Astra Imperio Civitas

54 posts, 16613 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Victor92

2214 la sfarsit de Februarie 2022 pe Preparandiei.

Corespondenta: 2214 --> AR01229

Afisajul din spate era functional, dar nu mi-a iesit in poza.





2214 - 18B - 26.02.2022 (3).JPG (801.46 KB; downloaded 3344 times)

 



Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad punmeister

Acum doua zile CTP a receptionat inca doua unitati.

Primăria Arad a recepţionat, marţi, alte două tramvaie Imperio Civitas comandate la producătorul local Astra Călători, astfel că până acum a primit opt din lotul de 14 cumpărate cu fonduri europene.

Primarul oraşului, Călin Bibarţ, a anunţat că aceste două tramvaie vor fi puse în probe, în timp ce şase garnituri se află deja în circulaţie.

Marţi a avut loc recepţia cantitativă, iar după efectuarea probelor pe o distanţă de 2.000 de kilometri se va face şi recepţia calitativă.


https://pressonline.ro/primaria-arad-a-r ... alatori/

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad PTMZ

Le-au recepționat, dar oare în baza cărui contract?
Momentan, pe SEAP apare doar contractul pentru primele 10 tramvaie, semnat în 2019 (4 Imperio + 6 Civitas). Deci acestea două ar trebui să fie dintr-un alt contract subsecvent (probabil cele 8 Civitas pentru Pădurii), însă pe SEAP nu mai apare nimic în afară de contractul din 2019.

Prin urmare, văd trei posibilități:
1. Fie s-au încurcat niște borcane și nu s-a ținut cum trebuie socoteala livrărilor (puțin probabil)
2. Fie au semnat contractul, dar nu au actualizat pe SEAP datele (cea mai plauzibilă variantă, ar denota neglijența birocratică a primăriei).
3. Fie nu au semnat niciun contract nou, iar aceste tramvaie sunt pur și simplu livrate fără o bază legală, ceea ce este foarte grav, iar organele competente ar trebui să se sesizeze.

De asemenea, dacă am văzut bine în filmulețele de la București, prototipul Autenticului încă nu a fost convertit în Civitas. Mă întreb ce se mai aude de el.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad punmeister

Mai degreaba a doua varianta, ca nu e prima data cand se intampla.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad PTMZ

Cel mai probabil, însă pentru Arad am mereu o doză suplimentară de scepticism, din cauza permutărilor stranii ce s-au mai efectuat de-a lungul timpului pe acolo.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad orex

ULTIMELE ŞASE TRAMVAIE IMPERIO CIVITAS VOR FI LIVRATE MUNICIPIULUI ARAD PÂNĂ LA FINALUL LUNII IULIE
Ultimele şase tramvaie Imperio Civitas din lotul de 14 comandate de Primăria Arad la Astra Vagoane Călători vor fi livrate municipalităţii până la finalul lunii iulie, a anunţat primarul oraşului, Călin Bibarţ, care a mai spus că se va mai cumpăra un lot de 25 de tramvaie din acelaşi model.
În momentul de faţă, în Arad circulă opt tramvaie Imperio Civitas şi zece tramvaie Imperio cumpărate în anii anteriori de la Astra Vagoane Călători, însă parcul de garnituri noi ar urma să treacă de 50 în următorii doi ani.
„Mai sunt în lucru la Astra Vagoane Călători şase tramvaie Civitas. Ne-am înţeles cu conducerea fabricii ca în prima jumătate a lunii iulie să fie livrate două şi alte patru la finalul lunii iulie, astfel încât să mai avem şase în trafic. Mai avem comandate altele (de capacitate mare – n.r.), iar în final, în circa doi ani vom avea 33 de tramvaie Civitas şi Imperio. Scoatem la licitaţie alte 25 Civitas medii, vom ajunge astfel la peste 50 de tramvaie noi în flota Aradului”, a spus primarul Călin Bibarţ.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad PTMZ

"Scoatem la licitație alte 25 de Civitas medii" - fac ca administrația din Oradea, le iese porumbelul pe gură cu vreo eventuală dedicație?

Pe lângă astea 14, mai pot comanda 4 Civitas și 6 Imperio din licitația veche, ceea ce va atinge totalul de 28 de tramvaie (respectiv 18 Civitas). Dacă reușesc cumva să bage și cele 3 tramvaie noi din locul modernizărilor și, eventual, Autenticul donat, se va ajunge la 22 de tramvaie.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Puss in Boots

Da, am sesizat si eu. Sesizeaza si DNA? :D nu, ca acu e "cine trebuie" la butoane. Poate a fost doar o greseala. Pe de alta parte trebuiau sa faca un contract cadru de tspe tramvaie din care sa traga cat au nevoie in functie de finantari. Pe de alta parte, si Aradul, ca si alte orase, ar trebui sa achizitioneze tramvaie de minimum 27-30m (cele de 18m ar trebui sa fie in procent mic nicidecum mers cu ele inainte ca port-drapel).

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas din Arad Victor92

2214 si 2215 in Mai 2022.











 


  • D94
  • Posted:
  •  

Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas D94

Imi plac si Civitas-urile și Imperio-urile. Mi-ar plăcea să ofere și varianta bi-direcționale, pentru par gândite oarecum astfel. Dacă ar oferi și versiuni bi-direcționale, multe regii le-ar cumpăra, pentru că îți permite să flexibilizezi traseele.

 


Re: Tramvaiele Astra Imperio Civitas Andi_C

Câteva Civitas intalnite prin oraș. In general pe liniile 3, 7, 18/18b.

2111, AR 01220, Linia 18B, Stația Podgoria, 14.09.2023



2112, AR 01225, Linia 7, Stația Podgoria, 14.09.2023



2114, AR 01229,Linia 7, Stația Gara Arad, 15.09.2023



2116, AR 01239, Linia 18B, Stația Podgoria, 14.09.2023



2224, AR 01269, Linia 7, Stația Podgoria, 14.09.2023


 


Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Transportul în comun din municipiul Arad (SC CTP SA)  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use