De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Clubul "Flacara Rosiatica"

4349 posts, 876331 views
 
Go to page:  1  ... 284 285 286 287 288 289 290  ... 311
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" ADK

anndrei wrote here:
Nu mai sunt atat de scumpe cele LED. Sunt cam la acelasi pret cu cele clasice doar ca scapi de inlocuirea becurilor.

Am observat și eu, însă puțin ciudată ”concurența” asta. Doar că lămpile care sunt cu leduri incorporate mi se par păcătoase, dacă intră apă în circuit s-a dus totul sau doar parțial (cu toate că e puțin probabil, sunt bine gumate să nu se infiltreze apa, însă nu garantez același lucruri și la lămpile mai ieftine - care se duce ori iluminatul, dispersorul sau amândouă). Evident, de la Hella n-ai să vezi așa ceva, sunt ceva mai scumpe însă nu o să le schimbi toată ziua (care în final ajungi să cheltui mai mult pe ieftinării).

Am văzut ocazional mașini, de regulă cu vreo 10-15 ani de fabrică care aveau stopuri aftermarket și se vedea de la o poștă - că un stop părea cel de original, iar celălalt - ajuns mătuit la greu (se vedeau și unele copii nerespectate sau ignorate). Mai bine iei unul din dezmembrări (doar să verifici să fie scris ce trebuie pe el, de exemplu ”Made By Renault”) decât de la vreun magazin de piese de cartier, chiar dacă o fi pe la același preț cel aftermarket nu este decât o copie al celui original ce pare frumos doar la achiziție, însă de regulă materialele folosite sunt de proastă calitate (inclusiv și soclu care vin becurile e posibil să fie foarte prost și el). Doar că unele firme de dezmembrări profită de piesele originale ale mașinilor aflate în curs de casare și cer destul de mult pe așa-zisele ”piese originale” (în 2017 nu credeam că un bloc de lumini de Logan clasic din 2007, deci de 10 ani, poate să fie 120 lei, iar nou copiat cu 90 lei, plus că pentru cel vechi de 10 ani primeam o scurtă garanție iar pentru cel nou ceva mai mult). În zilele noastre dacă plănuiești să-ți exploatezi mașina veche mai mult și ai și un ban pus deoparte, ar fi bine să mai ai una de piese + consumabile noi, însă evident că nu mai sunt vremurile să stai cu încă o mașină veche și dezmembrată la bloc - doar dacă stai la curte și ai suficient spațiu, însă sunt puțini care fac asta dar pe termen lung ies câștigați.

 


Re: V3A-93 messe

La fel si cele de Dacia 1300.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: V3A-93 anndrei

Nu, cele de dacie 1300 si Aro 10 erau mai mici.

 


Re: V3A-93 messe

Stiu, eu m-am referit la patentul lor nu la dimensiune.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: V3A-93 anndrei

Da, toate au fost copiate dupa Cibie Franta.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Irisbus Citelis ADK

anndrei wrote here:
A existat atat un autobuz cat si un troleibuz Rocar De Simon cu faruri galbene. nu stiu daca aveau folie sau asa era turnata sticla.
Dar pe timp de ceata mai rau de orbesti cu faza lunga. Degeaba pui bec galben.

Doar proiectoarele trebuie să fie galbene, nu și farurile. Într-adevăr e mult mai bine sticla să fie galbenă (mai ales direct turnată), că becul simplu e ușor de găsit (becuri galbene am văzut ultima dată un set în Kaufland Buzău în anul 2016-7, însă există sigur și pe internet), deoarece aceste becuri sunt mai greu de găsit astăzi iar folia de pe ele nu știu cât poate fi de bună în cazul unora.

Legislația de astăzi interzice folosirea oricărui alt tip de bec decât cel stabilit de producător cel puțin pentru farurile cu fază scurtă, pentru mașinile vechi cu faruri duble se poate monta din câte știu becurile de ceață pe faza lungă (mai ales în lipsa proiectoarelor), însă într-adevăr orbești la aprinderea luminii de drum în aceste condiții (mai ales că ești obligat să le stingi când te întâlnești cu o mașină din sensul opus). Însă lumina galbenă ar trebui să te scoată din acest necaz, cu toate că cel puțin pe mine nu mă deranjează luminile galbene pe fază scurtă.

Însă o prostie ce o fac unii posesori de Dacii berline, leagă luminile de ceață spate de stopurile pe frână, astfel că sunt deranjante când mașina se pregătește să oprească și legislativ reamintesc că nu este permis. Luminile de ceață reflectă ceva mai bine lumina față de stopurile pe frână, și folosesc același bec de 21w.

Însă uite o Dacie 1310 TX care are instalate corect farurile (deși în acest caz așa par turnate), cu toate că este prevăzut și cu proiectoare la fel galbene. Fotografia este realizată în Ungaria de către János Harninger (flickr).
51457754139_f0c9bbc0c4_c.jpg (222.7 KB; downloaded 1588 times)

 


Re: Greva la STB andrei11

Nu mai zic ca filmeaza intr-o institutie, multiple persoane, fara a le solicita acordul.

ByOnu, de ce pe  stradă sunt monitorizat continuu, la carduri, etc ?  De unde ştiu eu că traseul meu zilnic / cumpărăturile / etc, activitatea mea zilnică e monitorizată de cine trebuie şi nu mă  trezesc peste 15 ani că voi fi şantajat pe diverse căi că nu ştiu ce am făcut cu 15 ani în urmă ? De exemplu că   am traversat strada pe roşu. N-am nicio garanţie că monitorizarea mea zilnică, ceas cu ceas,  nu ajunge pe mâna unei grupări mafiote.
Şi dacă filmează într-o instituţie care nu e particulară care-i problema ? E proprietate de stat, ca şi strada.
Recesământul  populaţiei. La ce le-a trebuit CNP - ul meu ? Statistica lor funcţionează şi fără CNP. La ce le-a trebuit ? Acum vor cunoaşte fiecare cetăţean unde stă. Păi e treaba mea unde stau, nu a statului. Ce se bagă statul în ciorba mea să vadă unde stau ? Ce statistică e asta când se ştie domiciliul fiecăruia ? Statistica funcţionează dacă împărţim numărul de cetăţeni la suprafaţa total locuibilă, să se vadă de câţi metri pătraţi dispune fiecare, dar faptul că statul se interesează fiecare unde stă e un abuz. E treaba mea unde stau.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB ADK

Recensământul e o prostie. Practic aceleași date se găsesc oricând la poliție, evident nu se știe exact cât mai sunt de valabile (adresa în principiu) și plus de asta pot suferi oricând modificări în acest sens. Vine omul să se intereseze cine stă azi aici și mâine ori mai vine o persoană ori nu va mai sta nimeni, probabil ei vor să verifice că toți care stau au domiciliul în respectivul loc și chiar dacă, nu știu, dacă am mai mult de o casă și la a doua casă nu stă nimeni, sau mă duc când și când ori stau în mod egal în ambele părți, vorba lui Andrei, ce e treaba statului? pe mine mă interesează unde stau ei? habar nu am și nici nu mă interesează chiar dacă aș știi maxim județul, parcă ar fi dictatură...

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Costin

In momentul in care o inregistrare video făcuta cu camere de supraveghere devine publica si divulga identitatea unor persoane fara acordul lor, s-a comis o infractiune si persoanele respective au castig de cauza instant in orice instanta de judecata. Ca esti filmat pe strada e o treaba, ca filmarea nu e publica e cu totul altceva.

Recensamantul e necesar ca poate afla si statul roman, cu ocazia asta, ca eu nu mai exist acolo de vreo 3 ani, ca altfel nu ar fi stiut. Si e doar un exemplu.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Evident că Recesământul e bun.  Şi evident că eu am exagerat. Ce am vrut să scot în evidenţă este că treaba asta să nu se vadă numărul maşinii / faţa omului este o adevărată psihoză care e ruptă de realitate. Deci aflu cu stupoare că de vină sunt eu că i-am divulgat numărul maşinii, nu individul că se ducea la amantă. Aici mi se pare că lucrurile sunt puse cu fundul în sus.
Dacă tu, ca individ, eşti << curat >> ce te interesează că din greşeală ai nimerit într-o poză ? Cu ce te afectează ?
Ştiu că aşa e legea, dar e o lege tâmpită.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

A propos de recensamint: voi ati reusit sa primiti certificatul/atestatul cu care sa iei o zi libera? Eu nu, din cauza ca nu as fi completat toate datele insa e fals: eu le-am completat, aplicatia insa nu le-a memorat si nici nu a spus ca nu le-a memorat. De acceptat a acceptat incheierea procesului. Daca ar fost incomplete datele, trebuia sa nu imi accepte inchiderea sesiunii. A fost nevoie de 7 zile sa pot cere atestatul si sa constat ca nu il pot primi.

Cred ca aplicatia e facuta de cirpaci. E informatizat procesul sau de ce naiba le trebuie 7 zile? Sta un sclav acolo sa verifice ceva manual? Statul roman, cu eficienta proverbiala. Sa nu dea dracu sa depindem de astia in caz de razboi ca praf ne facem.

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" cris_m

Are o eroare platforma in directia asta, considera chestionarul incomplet ca nu ai pus codul recenzorului... Am patit si eu treaba asta, dar am primit hartia respectiva. Si da, e facuta pe genunchi.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Clubul "Flacara Rosiatica" Utilizator anonim 2

Cum ai rezolvat? Ai pus un cod la misto la rubrica recenzor sau a mers fara?

 


Re: Clubul "Flacara Rosiatica" andrei11

Că ai completat online recesământul şi ai pierdut un sfert de oră din viaţă de ce să-ţi dea liber o zi de la slujbă ? Dar când cresc natalitatea Ţării Româneşti de ce nu-mi dau o zi liberă ? Da' când mă duc la vot de ce nu-mi dau o zi  liberă ? Dar când plătesc factura la lumină de ce nu-mi dau o zi liberă ? Pot continua dacă vreţi.
Care e raţionamentul cu ziua liberă dacă completez formularul online ? Eu l-am completat, cred că am îmbătrânit 10 minute cu butonarea pe clape.

 


Go to page:  1  ... 284 285 286 287 288 289 290  ... 311
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use