Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Doina Cornea și pe Bd. Paul Teodorescu (FINALIZAT octombrie 2022)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

703 posts, 154886 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34  ... 51
 
 

📖 Pagination options
Re: Martie 2022 orex

Utilizator anonim 2 wrote here:
Stilpii metalici ii vor inlocui pe cei de beton armat sau ramin si unii si altii? Logic ar fi sa ii inlocuiasca dar obiceiul ultimilor ani e sa avem pentru fiecare institutie cite un rind de stilpi: Primarie, STB, Electrica, etc. Duse sint vremurile cind reteaua de tramvai si de iluminat era prinsa cit se poate de firesc in zidurile cladirilor riverane.

Ma vad nevoit sa-ti reamintesc... asta, dar e cea mai mica problema!
CS pag 10 din 25.png (58.49 KB; downloaded 2353 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Utilizator anonim 2

E bine. In alte parti (bd. Iuliu Maniu, de exemplu) au crescut paduri de stilpi noi si inutili.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului cris_m

Cresc si aici, cel putin la intersectia cu Maniu sunt 2-3 unul langa altul... Inainte era unul singur in acelasi loc, de exemplu....

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului orex

Se poate lesne observa ca sunt ”ghiotura” noii stalpi din instantaneele de duminica 27.03.2022!

 


Re: Aprilie 2022 Puss in Boots

cris_m wrote here:
O mica completare, au betonat si in statie la Iuliu Maniu, cat de curand o sa vedem si ultimul strat de asfalt. Curiozitatea mea majora e ce solutie vor adopta pentru peron: pavaj sau asfalt? :think:


Sper ca asfalt. E mai usor de intretinut si daca se pune pavaj si se pune romaneste o sa arate ca naiba apoi. Zona Unirii sta martora poate si acum maiestriei doreilor.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului cris_m

Au pus asfalt, ieri asterneau de zor. O sa revin cu poze.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Albert

Conducta de termoficare care traversează Iuliu Maniu și care trece pe sub linia de tramvai a fost schimbată?

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Utilizator anonim 2

Da, in anul 2000.

 


Re: Aprilie 2022 cosminduru

reiny2000 wrote here:
Se betonează porțiunea dinspre intersecție.


Beton, beton, beton. Nu ar fi mers un green track aici? În special în zona AFI este îngrozitor de mult aer prăfuit și clădiri.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului ByOnu

In general, sunt perfect de acord cu afirmatia ta. Si eu sunt 100% pentru greentrack.

Aici insa, in particular, nu stiu cat ar fi fost de oportun din motive de siguranta. Avand in vedere ca strada este mereu blocata la orele de varf si nu numai, iar urmatoarea conexiune Maniu - Timisoara este toooocmai la Lujerului, la peste 1.5km distanta, cred ca este bine ca se asigura un culoar rapid si practicabil mereu pentru interventii si urgente.

Avem green pe Timisoara si in proximitate avem (  cat inca il mai avem!  ) Parcul Grozavesti. Mi se pare foarte important sa fie salvat, protejat si ingrijit acest parc. Degeaba punem greentrack intre noxe, daca defrisam arborii si construim in parc. :(

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului survola

Ce a mai rămas de făcut aici -  doar centrul intersecției?

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului punmeister

Centrul intersectiei, reteaua de troleibuz, statia de la Apaca de finalizat si de facut linia spre Timisoara. Plus betonat si asfaltat.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului reiny2000

Înțeleg că se linia va avea aceleași, dar nu exista o variantă prin care să se lărgească și să fie transformată în linie comună pentru tramvaie și autobuze?

Bonus (întrebare puțin tâmpită): ar putea circula și troleibuze pe această linie? Am căutat pe internet dar n-am găsit o rețea de troleibuz care să existe în paralel (sau mai bine spus peste) cea de tramvai.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului BGP2597

Ca banda sa fie mai lată, ar fi trebuit ca distanța între sensurile liniilor să fie mai mare, ca să poată trece autobuz pe lângă tramvai și autobuz pe lângă autobuz în stație. Altfel, probabil 105 va putea circula pe linie și chiar ar fi de preferat să circule măcar între Grozăvești și Iuliu Maniu, dar circulația se va face în același stil ca pe Ștefan cel Mare și Mihai Bravu, cu așteptare înainte de statii.

Legat de troleibuze, tehnic e posibil ca ele să circule pe linia de tramvai, dacă ajung cu captatorii până la rețea. Dau aici exemplul din poza de mai jos, din Ploiești, unde pe Șos. Vestului 44 circulă pe linia de tramvai, înainte să facă stânga pe Malu Roșu. Firul de troleu este pe banda rutieră care e imediat adiacentă benzii de tramvai.

Fotografia aparține colegului @Cristian P.

IMG-20210826-WA0000.jpg (354.38 KB; downloaded 1485 times)

 


Go to page:  1  ... 28 29 30 31 32 33 34  ... 51
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Modernizarea sistemului rutier și a liniilor de tramvai pe Bd. Doina Cornea și pe Bd. Paul Teodorescu (FINALIZAT octombrie 2022)  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420943 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use