Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Astra Imperio Metropolitan

1805 posts, 490154 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 129
 
 

📖 Pagination options
Re: Astra Imperio Metropolitan Media

Am văzut prin mesaje ca acest tip de tramvaie vor avea și rastel de biciclete.

Am o întrebare de profan. Este viabil așa ceva într-un tramvai? Mai exista și în alte tari?
Eu nu am văzut nici în Amsterdam așa ceva.
Nu este riscul sa te murdărești prin atingerea de anvelopa bicicletei?
Tramvaiul nu este tren. În tramvai "vânzoleala" de călători este mai mare decât într-un tren.

Bicicleta ar trebui sa fie un mijloc de transport alternativ în oraș nu de agrement, sa îţi   pui bicicleta în tramvai sa te duci în parc sa te plimbi.

Chiar nu îmi dau seama daca este o idee buna sau proasta.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Rastelul va fi unul pliabil, astfel incat sa nu ocupe spatiu aiurea in salon. Si da, suntem primii in Europa la capitolul tramvaie noi.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Media

Pliabil sau nu va încuraja sa urci bicla în tramvai nu sa mergi pe ea.

Era interzis sa urci bicicleta în mijloace de transport în comun (dacă nu s-a modificat în ultima perioada).
La metrou ai voie cu bicla numai în anumite intervale orare, cum e și normal, sa nu te trezești ca vrei sa urci în plin vârf de trafic.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Din cate stiu se va aplica acelasi regulament ca la metrou odata cu intrarea lor in circulatie.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan WT_fan06

Ca o paranteză legată de metrou, nu mi se pare normal intervalul în care ai voie cu bicicleta. Una este să ai acces doar în „off-peak hours”, așa cum este potrivit (în opinia mea) și alta e să ai acces doar de la 8 seara la 11 noaptea.

Legat de bicicletele în tramvai, țineți cont că aceste vehicule sunt proiectate pentru un serviciu de cel puțin 30 de ani. E o dotare care, astăzi, poate nu are prea mult sens pentru unii, dar în viitor, cine știe?

Media wrote here:
Pliabil sau nu va încuraja sa urci bicla în tramvai nu sa mergi pe ea.
Nu cred că are sens. Una este să ai de mers pe jos o stație, vezi că vine tramvaiul, așa că îl iei (și atunci poți spune că descurajezi mersul pe jos pe distanțe scurte, ceea ce este un fapt cunoscut pentru anumite sisteme de transport public) și alta e să spui că spațiul pentru biciclete din tramvaie descurajează mersul pe bicicletă. În primul rând, nu e ușor să cari o bicicletă. Oamenii nu cară după ei biciclete de plăcere; dacă au posibilitatea, vor alege să folosească bicicleta.

Căratul bicicletelor este o cu totul altă poveste și sunt mai multe motive valide pentru care să transporți bicicleta în tramvai.
- vrei să te dai cu bicicleta în parc, dar nu există pistă până acolo / nu ești încrezător că ajungi acolo în siguranță dacă pedalezi în trafic
- s-a întunecat afară și ți s-a descărcat farul
- s-a defectat bicicleta
- etc.

Nu presupuneți că toți care au bicicletă sunt din start adulți și experți la mersul pe bicicletă. Bicicletele sunt pentru toți și, da, oricine are dreptul să pedaleze și să se simtă în siguranță / confortabil făcând asta.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan Cezar210

Are cineva idee ce serie vor avea Astrele? 5xx sau ceva diferit?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Vom vedea la momentul potrivit 👌

 


Re: Astra Imperio Metropolitan orex

Vreau sa-l vad pe cretu daca la fel de jovial va fi printre calatorii din Bucuresti.


 


Re: Astra Imperio Metropolitan Andrei98

În urma unor probe cu Imperio Civitas în prezența unor reprezentanți din București s-a hotărât să se monteze partea de autonomie și pe Imperio de București.

 


Re: Astra Imperio Metropolitan PTMZ

Sursa informației?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan PTMZ

Primul tramvai Imperio din comanda de 100 de bucăți de la Astra Vagoane Călători va pleca din fabrică spre Capitală în data de 30 mai, au spus pentru ECONOMICA.NET reprezentanții producătorului.

„Pleacă din fabrică pe 30 mai. Fiind un transport agabaritic, nu știm exact când ajunge, dar îi vom anunța la timp”, au răspuns reprezentanții Astra Vagoane Călători la solicitarea ECONOMICA.NET.

Rămâne de văzut când va sosi în Capitală, dar mai ales când va fi introdus în circulație.

Sursa: Economica

 


Re: Astra Imperio Metropolitan PTMZ

Prototipul va ajunge mâine seară. Pentru omologare, sunt estimate 2 luni.
Ce mi se pare interesant e că se menționează un transport agabaritic, dar așa ceva nu a fost anunțat de CNAIR până acum:
Uzina Astra Arad livrează luni, primul tramvai nou din comanda de 100 de unități pentru Primăria Capitalei. Plecarea transportului agabaritic este programată pentru luni la ora 10 00, iar sosirea în București marți noaptea au precizat pentru Economedia reprezentanții producătorului. Este prototipul de tramvai cu o lungime de 36 de metri care trebuie și omologat, termenul fiind de două luni. Practic, în această vară Bucureștiul va avea primele tramvaie moderne după foarte mulți ani de așteptare. Graficul de livrări prevede câte 4 unități/ lună, deci până spre finalul anului pe linia 41, una dintre cele mai aglomerate din București vor circula 20 de tramvaie noi. Inițial, ar fi trebuit să circule pe linia 1, dar nu sunt gata lucrările de pe fostul bulevard Vasile Milea. Totodată, Primăria Capitalei vrea să cumpere încă 200 de tramvaie din care 100 de tramvaie cu lungimea de 32-37 de metri respectiv 100 de unități din gama de 27 de metri

Sursa: Economedia

 


Re: Astra Imperio Metropolitan andreiiul

Nici CNAIR si nici Politia nu anunta inca vreun transport agabaritic pe ruta Arad-Bucuresti.
Exista posibilitatea sa-l aduca "spart" in module si sa-l refaca aici?
De descarcat, unde il descarca?

 


Re: Astra Imperio Metropolitan punmeister

Da, vine in cate doua module si il cupleaza in depoul Militari, fiind aproape de A1.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 129
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419394 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use